Свържи се с нас

Новини

Отбелязваме 129 години от Съединението

Published

on

syedinenie

МАНИФЕСТ НА КНЯЗ АЛЕКСАНДЪР I КЪМ БЪЛГАРСКИЯ НАРОД, ПО СЛУЧАЙ 6 СЕПТЕМВРИ – СЪЕДИНЕНИЕТО НА БЪЛГАРИЯ

Днес отбелязваме 129-тата годишнина от Съединението на Княжество България с Източна Румелия.

След Берлинския конгрес от 1878 г. България е разделена на Княжество България и Източна Румелия (в пределите на Османската империя). Останалото под османска власт българско население се стреми към обединяване с освободените българи.

Така през 1880 г. е създаден Българският таен централен революционен комитет (БТРЦК), чиято основна задача е да осъществи обединението на Княжеството с Източна Румелия.

За да се координира работата с месното население, се учредяват и комитетите „Съединение“. През февруари 1885 г. начело на БТРЦК застава Захари Стоянов, който подкрепя идеята Съединението да стане под скиптъра на княз Александър Батенберг.

Ролята на българския княз в този момент е решаваща, защото ако той, в качеството си на лоялен васал на Османската империя, откаже да признае акта на Съединението въпреки силната народна воля, начинанието губи смисъл и било обречено на неуспех.

На 6 септември 1885 г. в Пловдив навлизат отрядите на Чардафон Велики (Продан Тишков) и майор Данаил Николаев.

Арестуван е областният управител на Източна Румелия – Гаврил Кръстевич. Създадено е временно правителство начело с д-р Георги Странски, което обявява присъединяването на Източна Румелия към Княжество България.

Два дни по-късно Батенберг с нарочен манифест утвърждава присъединяването на областта и приема да бъде титулуван занапред като княз на Северна и Южна България. Пристига в Пловдив и определя за свой помощник в Южна България д-р Странски.

След продължителна дипломатическа борба на Цариградската посланическа конференция (1885-1886) Съединението получава признание с подписването през 1886 г. на Българо-турска спогодба.

6 септември е обявен за официален празник на страната с решение на Народното събрание от 18 февруари 1998 г.

Крими

Тежко престъпление в Севлиево: Мъж уби бившата си приятелка и се обеси

Published

on

Досъдебното производство е започнало с първо действие на разследването – оглед на местопроизшествие и се води за престъпление по чл. 115 от НК за това, че на 13 март около 19.15 часа пред жилищна кооперация в Севлиево, умишлено е умъртвена В.П., на 40 години, от с. Столът, чрез нанасяне на прободни рани по тялото с остър предмет.

Предполагаемият извършител на тежкото престъпление е мъж, с когото пострадалата е живяла на съпружески начала, но са били разделени и не са съжителствали към момента на деянието. Същият, след извършване на убийството, се е самоубил.

В Прокуратурата не са постъпвали сигнали от жертвата приживе за упражнявано спрямо нея насилие от страна на извършителя.

До момента в хода на разследването са извършени огледи на местопроизшествия, разпитани са свидетели, назначени са съдебно-медицински експертизи за установяване на механизма на настъпване на смъртта на двете лица.

Действията по разследването продължават под ръководството на Окръжна прокуратура – Габрово.

Зареди още

Крими

Млада жена извърши грабеж на 83-годишен габровец

Published

on

Млада жена бе уличена в извършването на грабеж, информираха от пресцентъра на Областната дирекция на МВР – Габрово.

Сигналът за престъплението постъпил в габровското районно полицейско управление на 11 март от 83-годишен габровец. Мъжът разказал, че същият ден бил поканен на гости на свой познат.

Когато отишъл, непозната за него жена, използвайки сила, му отнела наличните му пари – общо 920 лв. В резултат от проведените оперативно-издирвателни мероприятия било установено, че извършител на деянието е 20-годишна жителка на село Горно Сахране.

Сумата била възстановена, образувано е досъдебно производство.

За още едно разкрито престъпление, извършено от жена, съобщават още от пресцентъра на полицията. На 13 март бил получен сигнал за кражба на дрехи от търговски обект. Деянието било извършено в края на месец януари 2025 г.

В резултат от предприетите незабавни действия било установено, че извършител на деянието е 23-годишна габровка, срещу която е заведена преписка.

Зареди още

Любопитно

Какво да засадите в градината си тази пролет?

Published

on

Пролетта е времето, когато всичко се събужда и изпълва с живот. Градината се събужда от зимния си сън, започват да цъфтят дръвчетата, да се показват нежни зелени стръкчета и естествено на нас ни се иска активно да действаме – да засаждаме, торим, копаем…

Кои зеленчуци са подходящи за пролетно засаждане?
През пролетта може да засеете семена на зеленчуци директно в почвата. Подходящи за този метод на засаждане са: грах, боб, репички, моркови, пащърнак. Важно е преди да засеете семената да разчистите добре терена от треви и растителни остатъци. Прекопайте и след това заравнете с греблото. Когато всичко е чисто и заравнено може да започнете с оформянето на лехите. Друг важен момент е поливането. Не прекалявайте, защото през пролетта все още не е толкова горещо и има опасност от загниване и появата на болести.

Засаждане на цветя
Пролетта е времето, когато трябва да засадим и цветята, които ще ни радват с цветовете си през цялото лято. Това са далии, гладиоли, лилиуми, кали, ириси, флокс и др. Важно е да подберете правилния момент за засаждане. Почвата трябва да е достатъчно топла, да имаме трайно затопляне и да не се очакват застудявания и слани, защото в противен случай луковиците и грудките ще измръзнат. След засаждане е добре да ги подхраните с тор за луковични растения, за да им осигурите добър старт и последващо развитие.

Пролетно засаждане на ягоди
През пролетта засаждаме и разсад на ягоди. Изберете слънчево място, защитено от ветрове и течения. В последните години се предпочита отглеждането на ягоди върху черно фолио. Предимствата са, че: почвата се затопля по-бързо, няма плевели и реколтата се събира по-лесно. Може да изберете и традиционното отглеждане на лехи.

Не забравяйте картофите!
Пролетта е и времето за засаждането на картофите. И тук преди да започнете засаждането и важно да се уверите, че не предстоят слани или застудявания. Предварително почвата се окопава и заравнява. Може да засадите картофите на гнезда или на редове. За пролетната сеитба се препоръчва засаждане на дълбочина 18-20 см. Препоръчваме ви да ги подхранвате със специални торове за картофи, защото те съдържат всичко необходимо за правилното им развитие.

С настъпването на пролетта работата в градината постепенно се увеличава, но не закъсняват и първите дарове – зелена салата, репички, зелен лук, аромат на цъфнали цветя и свежест.

Източник на изображенията: Pixabay.com

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица