Новини
136 години от Шипченската епопея (програма)

© Copyright 2013 — Gabrovo News. All Rights Reserved
Днес отбелязваме 136 години от Шипченската епопея. Епичните боеве за свободата на България ще бъдат отбелязани с тържествена заря – проверка, която ще започне тази вече в 21.00 часа на площад „Възраждане“ в Габрово, а в събота, 24 август, с поклонение пред Паметника на свободата на връх Шипка.
Програмата на честването предвижда днес, 23 август, в 10.00 часа да започне националното скоростно състезание по изкачване стъпалата до Паметника на свободата. В 13.30 часа ще започне откритият урок по история с проф. Андрей Пантев, който ще изнесе лекция пред 220 ученици от 7 областни градове на България.
Вечерта, преди зарята -проверка в Габрово, концерти ще изнесат Гвардейският представителен духов оркестър и Ансамбълът на въоръжените сили на Република България. На площад „Възраждане“ участие ще вземат председателят на Народното събрание Михаил Миков и вицепремиерът Даниела Бобева.
Сред официалните лица ще бъдат още кметът на община Габрово, Генералният консул на Руската федерация в Русе, Посланикът на Беларус в България, народни представители от региона, Областният управител на Габрово, Секретарят на президента по развитие на регионите и инфраструктурата и Съветника по култура, духовно развитие и национална идентичност, Командирът на националната гвардейска част, Председателят и заместник – председателят на Държавна агенция „Архиви“, както и областни и заместник – областни управители от страната и кметове на съседни общини, общински съветници, ръководители на териториални структури и гости.
На 24 август в тържественото отбелязване на 136-та година от епичните боеве при връх Шипка ще участва Президентът на Република България Росен Плевнелиев, под чиито патронаж се провежда Националното честване Шипченска епопея.
Президентът ще се включи в официалната церемония на самия връх, като преди това ще се присъедини към походниците от Соколския манастир, където заедно с тях и останалите два туристически лъча ще изкачи стъпалата към Паметника на Свободата.
След церемонията по полагане на венци, всички гости ще станат съпричастни на възстановката на шипченските боеве, пресъздадена от НД „Традиция“.
Програма за 23 август 2013 г.
10.00 часа Старт Национално състезание „ИЗКАЧВАНЕ СТЪЛБИТЕ КЪМ ПАМЕТНИКА НА СВОБОДАТА“
Място: подход към Паметник на Свободата
13.00 часа Откриване детска изложба „ шипченска епопея”
Място: района около Паметника на Свободата
13.30 часа Открит урок по история с проф. Андрей Пантев
Място: Паметник на Свободата
17.45 – 18.00 часа Военен ритуал за посрещане Председателя на Народното събрание на Република България
Място: пл.Възраждане, Габрово
19.30 – 20.00 часа Концерт на Гвардейски представителен духов оркестър
Място: пл.Възраждане, Габрово
20.00-20.45 часа Концерт на Ансамбъл на въоръжените сили на Република България
Място: пл.Възраждане, Габрово
21.00-21.45 часа Тържествена заря-проверка
Място: пл.Възраждане, Габрово
Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730
Култура
Пет художници ще потърсят духа на Дряново в пленер по живопис

От 1 до 5 юли 2026 г. Дряново отново ще се превърне в творческа сцена под открито небе. Историческият музей – Дряново и Община Дряново за пети пореден път организират Националния пленер по живопис „Дряново на майстор Колю Фичето – памет и настояще“.
В тазгодишното издание ще участват петима художници, избрани по регламент – живописци с различен творчески почерк, академична подготовка и богато изложбено присъствие. В продължение на пет дни те ще работят сред пейзажите, архитектурата и неповторима атмосферата на Дряново, превръщайки града в извор на художествено вдъхновение.
Пленерът няма определена сюжетна или жанрова насоченост. На участниците се предоставя пълна свобода да реализират творческите си идеи и пластични търсения. Именно тази откритост го прави поле за автентично и непосредствено художествено изследване.
Събитието носи конкурсен характер. Всяка година се присъжда Наградата на град Дряново за живопис. Церемонията по обявяването на носителя за тази година ще се състои на 5 юли от 17.00 часа в Икономовата къща. Отличеният художник ще получи привилегията – право да представи своето творчество самостоятелно през 2027 г.
Участниците в петото издание са пет, с интересна и богата биография. Ивелина Петрова Иванова е родена в Шумен и е завършила специалност „Графика“ във Великотърновския университет „Св. св. Кирил и Методий“, а магистърска степен по „Графика и графични комуникации“ придобива в Шуменския университет „Епископ Константин Преславски“. Зад гърба й стоят редица самостоятелни изложби, участия в национални и международни пленери и значими отличия, сред които наградата „Тракийски конник“ на Есенен салон – Стара Загора (2008), награда на Съюза на българските художници от националната изложба „Лудогорие“, както и награда на Община Шумен за изкуство и култура (2020). Тя е член на Дружеството на шуменските художници и асистент в Шуменския университет.
Д-р Весела Николова е художник стенописец и педагог, завършила магистърска и докторска степен по Изящни изкуства — Стенопис и Педагогика на обучението по изобразително изкуство във Великотърновския университет „Св. св. Кирил и Методий“. В периода 2012–2013 г. специализира Графичен дизайн и илюстрация в университета „Монтфорт“ в Лестър, Великобритания, а по време на следването си участва в програми „Еразъм“ в Сърбия, Италия, Румъния, Германия, Холандия и другаде. Понастоящем преподава в Американски колеж „АРКУС“.
Нели Гашарова е завършила The Art Institute of Pittsburgh, специалност „Интериорен дизайн“, и се изявява активно и в областта на живописта. Платната й пресъздават екзотични географии, свързани с нейните продължителни пътувания, с акцент върху градския пейзаж, огледан в морската вода. Работата ѝ се отличава с експресивна въздейственост, полихромен и динамичен колорит, изграден с прецизна чувственост. Освен живописец, тя е и продуцент на анимационния филм „Денят на кървавите венци“, носител на наградата на Съюза на българските филмови дейци, награда „Best Animated“ от кинофестивала Hollywood Weekly (2014), специална диплома от фестивала „Златен Ритон“ – Пловдив (2014), отличие от iPhone Film Festival и награди за видеоарт от VIDEOHOLICA и Delete TV.
Силвана Илиева е родена през 1989 г. в София и работи с широк спектър от медии – съвременен текстил, живопис, фотография, рисунка и видео. Завършила е живопис в Националното училище за изящни изкуства и сценография в НАТФИЗ, изучавала е дигитални изкуства и се е дипломирала като магистър по „Текстилно изкуство“ в Националната художествена академия в София. Творец с динамично и богато присъствие в художествения живот у нас и в чужбина.
Мария Алексиева е родена на 3 юли 1976 г. и е завършила специалност „Иконография“ – магистърска степен в Православния богословски факултет на Великотърновския университет „Св. св. Кирил и Методий“. От 2012 г. работи като уредник, фонд живопис, в Художествена галерия „Петко Задгорски“. Сред отличията ѝ са награда на журито от Биенале на рисунката в Македония (2016), награда за живопис от БХГ „Петко Задгорски“ (2016), наградата „Млад художник“ на името на Руси Стоянов (2015) и редица номинации от национални изложби.
Националният пленер по живопис „Дряново на майстор Колю Фичето – памет и настояще“ е не само художествено събитие. Той е жест на принадлежност към едно място с изключително богато историческо и архитектурно наследство, носещо завинаги името на емблемата на българското възрожденско строителство.

Крими
Прокуратурата образува досъдебно производство заради побоя на пазара

Районната прокуратура в Габрово ръководи разследване за причиняване на телесни повреди на две лица при сбиване в района на пазара в града.
Досъдебното производство за причиняване на средни телесни повреди на две лица по хулигански подбуди е започнало на 19 юни т.г. с първо следствено действие – оглед.
Установено е, че около 20.00 часа същия ден е възникнал конфликт в района на Централен кооперативен пазар в Габрово между четирима пълнолетни мъже, който е прераснал в сбиване.
Подаден е сигнал на тел. 112 и е уведомена полицията. На пострадалите е оказана лекарска помощ, като един от тях е на лечение в МБАЛ“Д-р Тота Венкова“ – Габрово.
Към настоящия момент се провеждат разпити за изясняване причините за конфликта и се изисква медицинската документация от прегледите на пострадалите лица. Предстои назначаване на съдебно медицински експертизи.
Припомняме, че сбиването в петък вечер на Централния пазар в Габрово вдигна полицията на крак!
Незабавно към мястото бяха насочени полицейски екипи, установили четирима мъже, на възраст 30, 37, 41 и 65 години. 41-годишният мъж е получил фрактура на раменна става и отоци в областта на главата и крайниците. Същият е били транспортиран и настанен за лечение в МБАЛ „Д-р Тота Венкова“ – Габрово, без опасност за живота.
С фрактура на предмишница и отоци в областта на главата и крайниците е и 65-годишният мъж.
За срок до 24 часа бяха задържани трима от участниците в инцидента – на 30, 37 и 65 години. Според първоначалната версия конфликтът е възникнал поради предходни влошени взаимоотношения между двама от участниците в мелето.
Във връзка със случая директорът на Областната дирекция на МВР – Габрово старши комисар Илиян Иванов бе категоричен, че полицията няма да толерира прояви на саморазправа, агресия и нарушаване на обществения ред!
По отношение на всички лица, съпричастни към подобни противоправни деяния, ще бъдат предприети своевременни действия в рамките на Закона, уточниха още от полицията. ОДМВР – Габрово ще продължи да прилага всички предвидени законови мерки за противодействие, пресичане и недопускане на подобен тип прояви.

Новини
ДФА „Развитие” представи българския фолклор на Международен фестивал

Детски фолклорен ансамбъл „Развитие“ при Народно читалище „Развитие-1870” представи богатството на българския фолклор на Международен фолклорен фестивал в Истанбул, Турция.

Форумът, който се проведе от 10 до 14 юни 2026 година, насърчи културния обмен, приятелството между народите и съхраняването на фолклорното наследство чрез участието на изпълнители от различни държави. Участваха четири състава – три от България и един от Монголия.
В рамките на фестивалната програма ДФА „Развитие” взе участие в две концертни изяви, както и в традиционните фестивални дефилета. Изпълненията на танцьорите и певците бяха посрещнати с интерес и заслужени аплодисменти от публиката.
Чрез своите изпълнения те достойно представиха българския фолклор, демонстрирайки високо ниво на подготовка, артистичност и уважение към българските традиции. За цялостното представяне на нашенските музика, песни и танци допринесе с изпълненията си вокалната група към Детския ансамбъл, с ръководител Полина Колева.
„Още с пристигането си бяхме посрещнати изключително топло и гостоприемно от организаторите. През целия престой децата се чувстваха спокойни, щастливи и обгрижвани. Благодарим на децата за тяхната дисциплина, отговорност и достойно представяне. Благодарност на родителите за доверието и съпричастността, които направиха възможно това международно участие за представяне на българския фолклор извън пределите на страната”, сподели впечатленията си художественият ръководител Весела Йорданова.







По време на престоя си в Истанбул участниците имаха възможност да се запознаят с историята и културата на региона, да посетят забележителности и да създадат нови приятелства. Участието в подобни международни форуми е важна част от обучението и развитието на младите танцьори и певци. То им дава ценен сценичен опит, изгражда увереност и ги подготвя за бъдещото им израстване като част от представителния състав на Ансамбъл „Развитие“.

-
Кримипреди 6 дниЧерен джип с безумно изпълнение на пътя край Габрово, полицията го погна!
-
Икономикапреди 6 дниОтвъд IT: Защо Gabrovo Digital Summit е полезен за всеки, искащ да е подготвен за бъдещето?
-
Новинипреди 6 дниНова мярка ще подпомага Общините за справяне и предотвратяване на бедствия и кризи
-
Новинипреди 6 дниЕднократна помощ за семейството на загиналия при наводненията
-
Кримипреди 5 дниСпестяваш минути, рискуваш живот: Читателите с остра реакция след черния джип на пътя!
-
Културапреди 5 дниВаля Балканска ще открие Славейковите празници
-
Новинипреди 7 дниНов STEM център в ПГТМ – с. Градница
-
Новинипреди 6 дниУчители от ПГТ „Пенчо Семов“ обмениха добри практики в Латвия по „Еразъм+“











