Новини
Внимание – високи темератури!

Архив © Copyright — Gabrovo News. All Rights Reserved
Прогнозата на националния институт по метеорология и хидрология към БАН за днес, 29 юли, е за слънчево и горещо време. Температурите ще се повишат с още 2-3 градуса и максималните ще са между 35° и 40°. Индексът на ултравиолетовото лъчение днес ще бъде опасно висок.
С цел намаляване и предотвратяване на опасността от вредното въздействие на високите температури ПРЕПОРЪЧВАМЕ:
1. Да се ограничи масовото пребиваване на хора в затворени не климатизирани помещения, което може да доведе до неблагоприятни здравословни последици.
2. Да се промени работното време на хора с длъжности, изискващи работа на открито, предвид очакваната прогноза.
3. Децата в детските заведения да не се извеждат след 10,00 часа на открито. Същите да се къпят с хладка вода ежедневно.
4. Автотранспортни цистерни с нефтопродукти, както и такива превозващи взривоопасни и опасни химически вещества, да се движат по пътната мрежа в интервала от 21.00 – 06.00 часа.
5. Гасаческите групи в кметствата и кметските наместничества да имат готовност за бързо реагиране при необходимост.
6. Гражданите да не палят огън на открити места, да не използват леснозапалими материали на открито и да спазват стриктно инструкцията за противопожарна безопасност.
7. На хората се препоръчва:
– Да не излизат на открито между 10 и 18 часа. Това е особено препоръчително и важно за възрастните хора, хронично болните и малките деца. Горещините могат да предизвикат и алергични реакции, съпроводени с обриви по тялото.
– Ако се наложи да бъдете на открито – носете светли и широки /по възможност памучни дрехи/, както и шапки. Да се избягва стоенето на слънце повече от половин час;
– Увеличете консумацията на течности /не по-малко от 2,5 л/; Препоръчително е водата да се пие сутрин и вечер, а не по обяд; Лицата, които страдат от заболяване и са на диети, включващи ограничаване на течностите или имат проблем със задържане на течности, трябва да се консултират с лекар преди да увеличат приема на течности.
– Ограничете или изключете консумацията на месо и храни с високо съдържание на мазнини, кафе, концентриран алкохол, бира и сладки безалкохолни напитки, защото последните не утоляват жаждата, а разширяват кръвоносните съдове и така вероятността от топлинен удар се увеличава;
– Водачите на МПС да бъдат особено внимателни, понеже високите температури водят до понижаване на способността за концентрация, сънливост и повишена избухливост. При пътуване на дълги разстояния да се предвиждат повече почивки.
– НИКОГА не оставяйте деца или домашни любимци сами в затворени моторни превозни средства. Температурата във вътрешността на МПС може да достигне над 60˚С само за няколко минути. Такива високи температури могат да причинят смърт за много кратък период от време.
– Стриктно да се спазва забраната на кмета на община Габрово за къпане на хората в неохраняеми водоеми;
– Къпете се само в разрешените, обезопасени водни площи. Избягвайте продължително излагане на слънце Не оставяйте децата до водата без надзор. Плуването след обилно хранене е опасно. Влизайте във водата два часа след последното хранене. Забранено е къпането след употреба на алкохол и наркотични вещества.. Слънчевите изгаряния забавят способността на човешката кожа да се самоохлажда. Слънцето също така нагрява тялото, което води до дехидратиране. Използвайте слънцезащитен крем с висок фактор (SPF).
– Не се преуморявайте. Избягвайте натоварващи дейности. Намалете, премахнете или отложете натоварващите дейности.
8. КАК ДА РЕАГИРАМЕ В СЛУЧАЙ НА СПЕШНОСТ ВСЛЕДСТВИЕ НА ВИСОКИТЕ ТЕМПЕРАТУРИ?
Топлинен удар: топлинният удар е животозастрашаващо състояние. Необходима е бърза реакция:
· Обадете се на ЦСМП – тел. (112)
· Преместете пострадалия на прохладно място.
· Бързо охладете тялото като го потопите в хладка вода или го загърнете с мокри чаршафи, или по всякакъв друг възможен начин.
· Наблюдавайте за признаци на дихателни затруднения.
· Оставете пострадалия в легнало положение и продължавайте да охлаждате тялото.
· Ако пострадалия откаже вода, повръща или губи съзнание, не давайте нищо за ядене или пиене.
Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730
Новини
Янтра се изкачи до втора позиция след ценен успех в София над ЦСКА II

Изключително ценен успех постигна отборът на Янтра в битката за второто място във Втора лига, даващо право на участие в бараж за влизане в елита. „Ковачите“ се наложиха като гости на един от най-стойностните тимове в групата – дубъла на ЦСКА.
Срещата завърши 0:1, а победното попадение реализира Денислав Ангелов – негово 13-о за сезона. Така габровският тим взе и своеобразен реванш за поражението от „червените“ през есента в Габрово.
Емануел Луканов заложи на схема 4-5-1 с изнесен в предни позиции Денислав Ангелов и по-наситена халфова линия, в която като титуляр се завърна капитанът Петър Казаков. Янтра изигра силно първо полувреме и използва своя шанс да поведе. Това се случи в 37-ата минута, когато Ивайло Енчев центрира отлично отдясно, а Ангелов засече с плонж и с глава прати топката в левия ъгъл за 0:1.
През втората част съставът на Валентин Илиев упражни сериозен натиск, но с много битка и себераздаване футболистите на Янтра не позволиха изравняване. Иван Тасев и Мартин Сотиров пропуснаха добри възможности, а веднъж Мартин Райнов изчисти от голлинията след ъглов удар. Емануел Луканов направи точните смени и „ковачите“ затвориха играта в последните 30 минути.
В края Янтра дори можеше да стигне до второ попадение. Тихомир Димитров пропусна с глава в 89-ата минута, а в добавеното време Велизар Къналян не успя да засече топката на метър от голлинията.
В следващия кръг габровският тим приема Вихрен. Срещата е в понеделник, 11 май, от 17.45 часа на стадион „Христо Ботев“.

Култура
Зора Колева и нейните ученици с нови върхове на музикалната сцена

Ловеч и Велико Търново се превърнаха в сцена на млади музикални таланти, а възпитаниците на вокалния педагог Зора Колева от музикална школа Wild Sound се отличиха с впечатляващи постижения на два престижни международни конкурса.
По време на фестивала „Новите звезди на България“ в Ловеч младите изпълнители демонстрираха високо ниво на подготовка и артистичност. Виктория Гатева завоюва второ място в категория „Етно“, докато Уна Бурек спечели първо място с изпълнението на „Гинем“ и второ място в категория „Рок“.
Силно представяне отбеляза и Анастасия Плачкова, която се нареди два пъти на второ място. За своя принос в развитието на младите таланти Зора Колева беше отличена с диплом за високи педагогически постижения.
Успоредно с това, на международния конкурс „Звукът на времето“ във Велико Търново учениците от школата също се представиха блестящо. Йоана Николова завоюва две първи места в категориите „Мюзикъл“ и „Детска песен“. Наташа Демерджиева и Далия Колева добавиха към успеха с по едно второ място, съответно в обща категория и в „Песен на чужд език“.
Кулминацията на успехите дойде днес, 5 май, когато на международния конкурс Abanico, в категория „Италианска песен“, възпитаник на школата спечели първо място, затвърждавайки високото ниво на подготовка и международното признание.

Новини
282 кг опасни отпадъци предадоха габровци безплатно

282 кг опасни отпадъци предадоха безплатно габровци по време на първата за годината организирана кампания от Община Габрово, оповестиха от местната администрация.
Специализираният пункт беше разположен в два дни на две различни локации в Габрово – пред спортна зала „Орловец“ и в кв. Младост.
Обичайно домакинствата предават фармацевтични продукти като лекарства с изтекъл срок на годност, живаксъдържащи отпадъци, опаковки, съдържащи остатъци от опасни вещества или замърсени с опасни вещества, бои, мастила, лакове и др.
Всичко това изхвърлено нерегламентирано замърсява околната среда и влияе отрицателно върху здравето на хората. Може да постави под риск живота на хората, животните и растенията.
Това е целта на кампанията, която два пъти годишно Община Габрово организира – получените от хората опасни отпадъци да бъдат предадени за обезвреждане или последващо третиране.

-
Новинипреди 6 дниБлаготворителният базар и концерт в подкрепа на малкия Ники събра над 6 000 евро
-
Кримипреди 5 дниТрима отвлякоха мъж в Габрово и го пребиха
-
Любопитнопреди 5 дниЦъфтят японските вишни в Севлиево (снимки)
-
Културапреди 6 дниГлавният редактор на най-голямата информационна агенция в Индия посети „Етър“-а
-
Новинипреди 6 дниСребро за Йоан Велчев от шахматния фестивал „Питагор Елит”
-
Новинипреди 6 дниАрхивът припомни „Историята на Габрово и габровските въстания“
-
Културапреди 6 дниИсторически музей – Дряново получи наградата „Наследство“
-
Културапреди 5 дниИМ-Дряново издаде кулинарна книга с рецепти от края на XIX и началото на XX век




