

Култура
„Квой туй нещо, дето мяза на онуй нещо?”
Добре дошли в Габрово или „Квой туй нещо, дето мяза на онуй нещо?“
Здравейте приятели, познати и непознати хора и най – вече Човеци. Елате с мен, на кратка разходка в родния ми град, за да ви покажа някои забележителности…
Спираме се пред Общината на град Габрово, където заставайки с лице към нея са разположени общинската администрация, Районният съд отдясно и Областната управа от ляво. Обръщаме се и погледа ни се спира на „старата поща”, с вечно отмерващия времето часовник, вграден в кулата й. Тръгвайки от площада на общината и пресичайки улицата, човек не може да не се спре поне за миг пред паметника на Васил Априлов и да отдаде заслужена почит на един от най-великите българи, създателя на първото българско школо, сегашната Априловска гимназия … минавайки покрай кафе „Липите” и стария Общински народен съвет, пресичаме улица „Юрий Венелин” и се озоваваме до „Двата моста”. Единият от които известен, като Баев мост и наричан от габровци „гърбавия”, е строен от един, от учениците на Майстор Кольо Фичето … точно насреща се вижда красиво построеният храм, през далечната 1865г. – „Успение на Пресвета Богородица” и в този миг на благоговение, отминавайки моста в карето образуващо се между офисите на Пощенска банка и Експресбанк има зелена площ, която от около два месеца се поддържа от фирма „Гартланд” гр.Бургас.

снимка: Владо Ангелов
Поглеждайки добре оформените алеи с цветя, човек неволно се замисля – колко малко е нужно да се влее в душата му радост. Точно в следващия момент обаче, очите му се спират на един добре оформен зелен фалос!?!?! Отначало го гледах с насмешка, мислейки си, че приликата идва от „мръсното” ми подсъзнание, но пък от друга страна – започна да ме хваща яд, защото това „архитектурно – озеленително творение” се намира точно до паркинг, на който паркират много гости от страната и чужбина и на няколко пъти забелязах как сочат с пръст и се подсмихват.

снимка: Владо Ангелов
Запитах се – това ли заслужава световно известният град на Хумора и сатирата – зелен ….ур, ами поне зелен хайвер да беше…
АПЕЛИРАМ към будната съвест на габровци и най-вече към хората, имащи нужните правомощия – по възможност, да бъде премахната тази „творческа хрумка”.
Разговарях с няколко от работниците на фирмата по озеленяване, които ми казаха,че така било по проект, а аз от своя страна съм решил да му поставя табела с надпис – „Квой туй нещо,дето мяза на онуй нещо?”
Автор: Владо Ангелов
Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730
Култура
Габровски таланти блестят с престижни отличия от международни конкурси


Младите музикални таланти от Габрово завоюваха престижни отличия в два международни конкурса, проведени онлайн.
Йоана Николова спечели първо място в категория „Детска песен“ на XII Международен конкурс „Звука на времето“ във Велико Търново. Това е първото ѝ участие, но вече е белязано с успех. Тя се обучава в музикалната школа “Wild Sound” при Зора Колева.
Още по-впечатляващи са резултатите от конкурса „Българска душа на святата земя“ в Израел. Братята Давид и Александър Едгар грабнаха Супер Гран при за дует (пиано и китара), а Давид спечели и Гран при за соло пиано.
Първи места завоюваха Божидар Соколов и Андреана Манолова (пиано), а Радост и Михаела Косеви (цигулка) се класираха на второ място в своите категории. Децата са възпитаници на НЧ „Будителите 2017“, с преподаватели Мирела Валявичарска, Елена Вълкова и Пламен Ризов.









Култура
Изкуство и духовност се сляха в Дряново, за да почетат Колю Фичето


С живопис и църковна музика Дряново почете 225 години от рождението на гениалния майстор строител Колю Фичето. Две силно въздействащи събития – Националният пленер „Дряново на майстор Колю Фичето – памет и настояще“ и духовният концерт в храма „Св. Никола“, събраха в един и същи ден духа на българщината, творческото вдъхновение и почитта към архитектурното наследство на Възраждането.

И двете прояви са част от програмата на Националното честване „(Не)познатият Колю Фичето“, организирано от Исторически музей – Дряново, в партньорство с Община Дряново и под патронажа на Министерството на културата.

На 5 юли, в Икономовата къща, официално бе открита изложбата с творбите, създадени по време на пленера, проведен от 1 до 5 юли, който се организира в партньорство със Съюза на българските художници. Петима художници: Надя Петрова, Севда Потурлян, Анабел Амамджиева, Румен Георгиев и Рангел Симеонов – претвориха върху платно духа и архитектурното наследство на Дряново, вдъхновени от делото на Колю Фичето.

Живописните платна оживяха в експозиционното пространство, а атмосферата бе изпълнена с благодарност и признание. Наградата за живопис на град Дряново отиде при Надя Петрова и Севда Потурлян. Отличията бяха връчени от заместник-кмета Диляна Джеджева, а специален момент от церемонията бе участието на един от миналогодишните победители – Константин Марков, който лично поднесе наградата на една от тазгодишните отличени.

Откриването на изложбата бе водено от художника и уредник в Историческия музей – Дряново Антон Антонов, а директорът на музея Иван Христов благодари на Община Дряново и лично на кмета Трифон Панчев за подкрепата.

Часове по-рано, в храма „Свети Никола“, построен от самия Колю Фичето, се проведе изключителен духовен концерт. Два мъжки хора от габровските храмове „Успение на Пресвета Богородица” и „Св. Троица” превърнаха църковното пространство в храм на надеждата, вярата и благоговението. Всеки тон от църковните песнопения докосваше сърцата, носейки усещане за мир и духовна извисеност.





Преди концерта бе отслужена Света литургия, а събитието се осъществи със съдействието на Архиерейското наместничество – Дряново. Присъстваха значими духовни и обществени личности, сред които Архиерейският наместник ставрофорен иконом Руслан Личев, заместник-кметът Диляна Джеджева и всички участници в пленера.


Култура
Габровски таланти с първи награди от международен фестивал в Израел


Младата българска изпълнителка Гала Ивова Савчева бе отличена с първо място в категория „Българска народна песен“ по време на десетото юбилейно издание на Международния фестивал „Българска душа на свята земя“, който се проведе онлайн от израелския град Бат Ям.

Савчева впечатли журито със завладяващо изпълнение на северняшката безмензорна песен „Нигде се боляст не чува“ от Габровска област – произведение, станало емблематично благодарение на легендарния народен певец Борис Машалов. Нейният автентичен стил, емоционална дълбочина и вокално майсторство донесоха заслужено признание.

Фестивалът „Българска душа на свята земя“ се е утвърдил като сцена за съхраняване и популяризиране на българското фолклорно и културно наследство сред българските общности по света. В тазгодишното издание през 2025 г. участие взеха изпълнители от различни държави, които представиха богатството на българския дух.
Сред отличените бяха и талантливите деца от Вокално-фолклорна група „Зеленика“ към НЧ „Будителите 2017“ – Габрово, с ръководител Таня Соколова.
Десетгодишната Алина Чепурной спечели първо място, а Мая Луканова и Мария Дедева, също на 10 години – завоюваха трето място в своята категория.


-
Новинипреди 7 дни
Продължават проектите по акредитацията на ПГТ – Габрово
-
Икономикапреди 6 дни
Габровска фирма ще реализира фотоволтаична електроцентрала
-
Новинипреди 6 дни
Държава ще отпусне средства за нова многофункционална зала
-
Новинипреди 6 дни
Министър Пешев инспектира стадионите „Христо Ботев“ и „Априлов“ в Габрово
-
Кримипреди 5 дни
Полицията спипа „рейсъри“, участвали в незаконни гонки край Горна Росица
-
Новинипреди 6 дни
Щъркеловото гнездо на габровската пожарна е възстановено и обновено
-
Новинипреди 5 дни
Клубовете и местната власт представиха визията си към спорта в региона
-
Икономикапреди 5 дни
Фирма „ЕМКБ“ АД търси работници