

Култура
Генчо Витанов е новият Почетен гражданин на Дряново
Общински съвет Дряново прие предложението на председателя на Постоянната комисия „Образование, култура, младежки дейности, спорт и туризъм” Мариана Маринова за удостояването на Генчо Витанов със званието „Почетен“ гражданин на Дряново, информираха от местната общинска администрация. Решението беше мотивирано с изключителните заслуги, приноса и постиженията на писателя към развитието и обогатяването на културния живот и културно-историческото наследство на Дряново и общината, както и по повод неговата 70-годишнина.
Предложението за удостояването на Генчо Витанов със званието е инициатива на Настоятелството на НЧ „Дряновска пробуда – 2008”.
Генчо Витанов е роден на 28 октомври 1942 година в с. Денчевци, Дряновска община, Габровска област. През 1960 година завършва Великотърновския университет „Св. св. Кирил и Методий”, специалност – българска филология. Работи като учител по български език и литература в дряновската гимназия „Маским Райкович”, където сам учи. Пише стихотворения и есета от ученик и студент. Първите му публикации са в литературните страници на местните издания в. „Балканско знаме” и „Дряновска искра”, а после и в централните „Учителско дело”, „Литературен форум”, сп. „Пламък”, „Септември”, в. „АБВ”, сп. „Български език и литература”, сп. „Читалище” и др. Участва в сборници със стихотворения: “Лирично ято” (1975), “Мак” (1982), “Поезия” (1981, 1984, 1985, 2002, 2003, 2005 и др.).
Член е на Съюза на българските писатели, член на УС на Дружеството на писателите в град Габрово, на Националния хайку-клуб, на Дружеството на учителите писатели, бил е председател е на Дружеството за приятелство и културни връзки с Беларус. Дългогодишен ръководител на литературния кръжок към читалище “Развитие – 1869” в Дряново, после Литературен клуб и Литературно ателие “Книголюбие”.
Генчо Витанов е превеждал поезия от руски, сърбохърватски и унгарски език. Печелил е награди на в. “Литературен форум” за превод на стихотворения на Шандор Петьофи. Получавал е литературни награди и отличия за педагогическа дейност. Има научни и методически публикации. Носител е на І клас-квалификация и на орден “Кирил и Методий” – ІІ степен. Има престижни награди на в. “Учителско дело” – за поезия, Първа награда от национален конкурс 1998 г., Първа награда от националните конкурси “Поезия и песен на Балкана” – 2000 г. Носител на Априловска награда за цялостно литературно творчество, Габрово /2008г/.
Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730
Култура
Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“


Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“ от конкурса за млади фолклорни таланти „Орфеево изворче“, който се проведе на 26 и 27 април в Стара Загора. Надпреварата събра над 1500 участници от цялата страна.
Гордост за ръководителката е, че наред с изпълнители от музикални училища, децата от Детска фолклорна формация „Габровски гласчета“ бяха удостоени с първо място и плакет от конкурса.

За първи път се явяват и по-малките от „Гласчетата“, които също бяха отличени с първо място.
Трето място получи и Боян Борисов в изпълнение на гайда, който също се явява за първи път на конкурс. Второ място получиха и дуета Габриела и Боян Борисови .Вълнението на ръководителката е голямо от високата оценка на специалисти в областта на фолклора като Професор Георги Петков, доц. Владимир Владимиров, Петьо Костадинов ,Пею Пеев преподаватели в ДМА “ Панчо Владигеров“ .


Култура
Видео урок за Колю Фичето представя великия майстор пред ученици в цялата страна



По повод Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“ образователната онлайн платформа „Уча се“ създаде специален видео урок, посветен на възрожденския майстор – строител от Дряново.
Реализацията е резултат от съвместен проект между Община Дряново, Исторически музей – Дряново и екипа на „Уча се“. Основателят на платформата, дряновецът Дарин Маджаров, създава видеото безвъзмездно, като личен жест към родния си град и в подкрепа на историческата ни памет.
Урокът, с продължителност 5 минути и 15 секунди, представя живота и делото на Колю Фичето – символ на архитектурното майсторство на Българското възраждане и създател на едни от най-впечатляващите сгради, мостове и църкви в страната. Чрез съдържателното видео, учениците ще се запознаят с фигурата на Фичето като един от най-уважаваните и признати строители в Югоизточна Европа през XIX век.
Видео урокът ще бъде включен в образователните занятия и беседи, които специалистите от Исторически музей – Дряново провеждат с ученици от страната. Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“, посветени на 225-годишнината от рождението на майстор Колю Фичето, се реализират от Община Дряново и Исторически музей – Дряново, под патронажа на Министерство на културата.


Култура
На 23 април 1963 започва изграждането на музей „Етър“


На 23 април 1963 г. по двата бряга на река Сивек, ляв приток на Янтра, започва изграждането на музей „Етър“. До втората половина на 70-те години музеят придобива архитектурно-пространствения си облик, с който е известен и до днес.
Каква обаче е била първоначалната идея на основателя на музея Лазар Донков за местоположението му? Отговор на този въпрос дава документ, който се съхранява в научния архив на музея, наречен „Планово задание относно изграждането на парк по поречието на реките Сивека и Манастирска, от с. Етър до с. Водици“. Без да е точно датиран, от него става ясно, че територията, която трябва да обхване бъдещият музей, е доста по-голяма: Паркът ще се разпростре по десния бряг на р. Сивека от с. Трапесковци до моста на река Манастирска (дн. Стражка) от първия мост по шосето за Соколския манастир до дърводелския цех на кооперация „Янтра“.
Неусвоената днес територия, по пътя за Соколския манастир, е трябвало да бъде застроена с павилиони, да бъдат посадени дървета и изградени алеи с цветя. Предвидено и било изграждането на художествено осветление, което вечер да осветява старинните постройки и буйните води на река Стражка.
Автор на текста: Георги Георгиев, уредник в музей „Етър“.


-
Новинипреди 7 дни
Ученици от ПГИТ „Рачо Стоянов“ взеха проби от водата на река Дряновска
-
Новинипреди 7 дни
Младежки парламент – Габрово организира дебат
-
Любопитнопреди 7 дни
Мъжка чанта или раница – кое е по- добре за ежедневието?
-
Любопитнопреди 7 дни
„Семе българско“ – кога, къде, какво?
-
Новинипреди 6 дни
Благотворителен празник за нова детска площадка в МБАЛ „Д-р Тота Венкова“
-
Новинипреди 7 дни
Близо 100 милиона лева е Бюджетът на Габрово
-
Културапреди 7 дни
На 23 април 1963 започва изграждането на музей „Етър“
-
Новинипреди 6 дни
Габрово отбеляза със знания и усмивки „Празника на географията“