Новини
Почистен от наноси е пътят към Узана

Архив © Copyright — Gabrovo News. All Rights Reserved
Община Габрово организира почистването на водостока на дере „Козещица”, както и наносите от чакъл и пясък по улица „Козещица” и булевард „Трети март”.
В резултат на поройните дъждове, които се изляха в събота вечерта, в рамките на няколко часа беше създадена усложнена обстановка в района на ул. „Козещица”, където водата от дерето преля и пътят към местността Узана бе трудно проходим.
В следващите дни ще бъдат почистени канавките и водостоците на улицата, а довършителните работи по почистването на булеварда ще се извършат от ВиК-Габрово, съобщиха от Община Габрово.
Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730
Крими
Автоджамбаз „разкова дрегера“ след удар в електрически стълб

Истински екшън, завършил с щастлив край и за огромен късмет без човешки жертви, се е разиграл на 14 юли, в Севлиево. Безумно пиян мъж открадна товарен автомобил и катастрофира с него, отнасяйки електрически стълб.
Във вторник, в местната полиция постъпил сигнал за противозаконно отнет товарен автомобил Ивеко, собственост на севлиевско търговско дружество. От проведените оперативно-издирвателни мероприятия било разкрито, че извършителят е мъж от севлиевското село Градница.
Установено било, че след отнемането на автомобила, при движение по ул. „Васил Левски“ в посока центъра на Севлиево, автокрадецът се блъснал в електрически стълб. При проверката му за употреба на алкохол били отчетени умопомрачителните 2.39 промила.
Извършителят на престъплението бил отведен в местния арест, където бил задържан по реда на Закона за МВР за срок до 24 часа. Извършен е бил оглед на местопроизшествие. В РУ Севлиево е образувано досъдебно производство.
Още един „наквасен и загубил разсъдък от наздравици“ водач, е бил засечен и спрян от движение преди да е станало прекалено късно, отново във вторник.
Екип на полицията, патрулиращ в село Млечево спрял за проверка лек автомобил „Ситроен“, управляван от 50-годишен жител.
При проверката, извършена с техническо средство, се оказало, че мъжът се метнал да кара след употребата на алкохол.
Дрегерът отчел безобразните 3,20 промила в количеството издишан въздух, които изобщо не попречили на водача да седне да кара.
Извършен е бил оглед и е образувано бързо производство.

Новини
Янтра пусна абонаментни карти за новия сезон

Абонаментните карти на Янтра за сезон 2026/2027 вече са в продажба във фен магазина на клуба.
Визията на картите е с препратка към нашите привърженици, които споделяха незабравимите мигове от предходния сезон. Абонаментната карта дава възможност за достъп на всички домакински мачове на отбора във Втора лига.
Картите са три вида: VIP карта (с достъп в сектор „А“ и паркомясто и КЕТЪРИНГ център за първи път за ВИП сектора) на цена от 300 евро.
Всяка карта гарантира достъпа само на притежателя ѝ.
Закупуването ѝ носи и:
- безплатна памучна тениска с яка
- паркомясто за целия сезон
- безплатен кетъринг за всеки мач Сезонна карта (място в сектори Б, В, Г) на цена от 80 евро
- Сезонна карта за ученици и пенсионери (място в сектори Б, В, Г) на цена от 60 евро
- Цената на редовния билет за сезон 2026/2027 е 6 евро
- Намаление ще има за ученици и пенсионери.
Стойността на входния талон за тях ще бъде 4 евро. Всички деца под 7-годишна възраст влизат безплатно на стадиона, задължително с придружител.
Абонаментни карти може да закупите от фен магазина на клуба в СК „Христо Ботев“, който работи в делничните дни от 17.00 до 20.00 часа и намира точно пред официалния за публиката северен вход на стадион „Христо Ботев“.

Любопитно
Узана Поляна Фест ви очаква този уикенд

Узана Поляна Фест – първият и най-голям екологичен фестивал в България – отново събира хиляди посетители в сърцето на Балкана. От 17 до 19 юли 2026 г. местността Узана край Габрово ще се превърне в широк форум, посветен на устойчивия начин на живот, зелените иновации, местните общности, природата и творчеството. През годините фестивалът се утвърди като платформа, която събира хиляди посетители от цялата страна – семейства, млади хора, предприемачи, творци, организации и компании, обединени от идеята за по-устойчиво и отговорно бъдеще. Провеждан в сърцето на България, сред уникалната природа на местността Узана, фестивалът предлага богата програма от лекции, работилници, демонстрации, културни прояви, спортни активности, бизнес и еко инициативи, разнообразна музикална и творческа програма.

В своето единадесето издание фестивалът остава верен на мисията си да вдъхновява хората да живеят по-осъзнато, по-близо до природата и в повече хармония със себе си. Темата тази година е Равновесието – балансът между работа и почивка, между технологии и природа, между личното благополучие и грижата за общността.

Узана Поляна Фест 2026 ще бъде захранен със сто процента чиста соларна енергия. Екологичното електрозахранване е изградено от габровска компания „Интер Пауър“ – утвърден български лидер в проектирането и изграждането на фотоволтаични системи и хибридни енергийни решения. Специално за събитието те реализираха високотехнологична 40 kW хибридна фотоволтаична централа, оборудвана с 60 kWh система за съхранение на енергия. Изградената система осигурява енергийна независимост и стабилност за голяма част от фестивалните обекти, включително и за емблематичното „Пространство за познание и себепознание“. Мощният батериен капацитет позволява устойчиво електроснабдяване както при дневно генериране на енергия, така и в часовете без слънце, като напълно съответства на природосъобразната концепция на фестивала.
В рамките на събитието е обособена и специална зона на Интер Пауър, оборудвана със свободен за достъп Charging Point. Всички посетители могат да зареждат мобилните си устройства директно със слънчева енергия – жест, който подчертава практическото приложение на чистите технологии и насърчава отговорното потребление.

Програмата се разпростира в цели петнадесет тематични зони. В големите шатри „Познанание“ и „Себепознание“ лекари, учени, изследователи и практици ще представят над 20 лекции и демонстрации. Темите включват устойчиво земеделие, природосъобразно производство на храна, родова памет, природни закони в архитектурата, пчелен уелнес, природни градини, устойчиви модни решения, динамично равновесие и връзката между човека и природните ритми.
Лекциите са с вход свободен и са насочени към всички, които търсят нови идеи и промяна в ежедневните навици. Ин и Ян зоната е Мястото за практики, които възстановяват баланса – йога, тай чи, чигонг, дихателни техники, медитации и лекции за връзката между тяло, ум и дух. Зоната предлага пространство за успокояване, движение и вътрешна хармония.

Всяка година преди официалното откриване посетителите на фестивала обръщат внимание на здравето и своята правилна стойка, която е важна за баланса в нашето тяло. Тази година чрез метода „Актив ситинг“ ще обърнем внимание на гръбначния стълб. Посетителите ще могат да се включат в упражнения и демонстрации за правилна стойка и двигателна култура. В трите фестивални дни ще има различни активности като спортни турнири по шах, волейбол и футбол, туристически преходи, велопоходи в планината, творчески работилници, арт занимания, демонстрации и приключенски активности за всички възрасти.

Най-весело и пъстро остава, разбира се в детския център. Той предлага богата програма от арт занимания, игри, работа с природни материали, интерактивни уроци за природата и устойчивия начин на живот. Обучени специалисти се грижат за безопасността и доброто настроение на децата през целия ден. Когато слънцето залезе над Узана, сцената оживява с ритъм, емоция и любими изпълнители.
На 17 и 18 юли сцената в местността Узана край Габрово ще посрещне популярни български изпълнители и групи, които ще превърнат фестивалните вечери в истински празник под звездите.

Петъчната програма започва с участието на НЕВИДЕНО и РИА, а кулминацията ще бъде концертът на МЕРИ БОЙС БЕНД. На следващия ден публиката ще се наслади на изпълненията на ЕХО БАЛКАН САМБА и Момчил Косев и неговия бенд. Финалът на фестивалната вечер ще бъде поверен на МИРО, който ще излезе на сцената със своите най-популярни песни.

-
Новинипреди 6 дни170 години от рождението на Никола Тесла – геният, който чуваше Вселената
-
Кримипреди 6 дниТри нови патрулки получи Областната дирекция на МВР – Габрово
-
Любопитнопреди 2 дниОсигурен е транспорт за посетителите на Узана Поляна Фест
-
Новинипреди 6 дниПолагат нов асфалт на още 4 км на пътя за Узана
-
Кримипреди 3 дниПолицията проведе акция за контрол на електрическите тротинетки
-
Икономикапреди един денОбновена е фасадата на помощна сграда в двора на Лафчиевата къща
-
Културапреди 2 дниМеждународно признание за школата Wild Sound на Зора Колева
-
Културапреди един денБългарският фолклор завладява Испания с ФА „Развитие“





