Свържи се с нас

Новини

Тридесет случая на работници без трудови договори

Published

on

Архив © Copyright — Gabrovo News. All Rights Reserved

Архив © Copyright — Gabrovo News. All Rights Reserved

Тридесет случая на работници без сключени писмени трудови договори са установили инспекторите на Дирекция “Инспекция по труда” – Габрово от началото на годината. Това стана ясно от разпространените данни на Дирекцията относно броя на извършените проверки за първите пет месеца на 2013 г.  До момента инспекторите са извършили общо 652 проверки, за които са били констатирани 2880 нарушения. По здравословни и безопасни условия на труд нарушенията са 1669 и 1211 са тези по трудови правоотношения.

До 1 юни са били съставени 230 акта за установяване на административни нарушения, от които 92 са по здравословни и безопасни условия на труд и 138 по Кодекса на труда. Предприети са и 2834 принудителни административни мерки, от които 2813 са дадените предписания, девет спрените машини и съоръжения, 3 незаконни нареждания, отстранени трима работници и въведен специален режим – 2 бр.

От началото на годината работодателите са поискали четири разрешения от Дирекция “Инспекция по труда” – Габрово за наемане на непълнолетни лица, информира нейният директор Димитър Димитров.

От Инспекцията по труда увериха, че продължават проверките по започналата Национална кампания „Спазване на здравословните и безопасни условия на труд и икономическите дейности „Растениевъдство“ и „Животновъдство“. Също така вече започна първият етап от Националната кампания, свързана с оценката на психосоциалните рискове в областта на хотелиерството и ресторантьорството.

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/14058610933873

Новини

Дискусия за причините и последствията от наводнението в Севлиево

Published

on

Бизнес сдружение „Севлиево 21 век“ и Ротари клуб Севлиево организират обществена дискусия за причините и последствията от наводнението в Севлиево. На 23 май т.г. град Севлиево и околността бяха засегнати от едно от най-тежките наводнения.

Бедствието взе човешка жертва, нанесе значителни материални щети на десетки домове и предприятия, стана причина за сериозни загуби за местния бизнес и остави трайни последици за жителите на града.

Водени от отговорността към местната общност и необходимостта да бъдат предприети конкретни действия за недопускане на подобни трагедии в бъдеще, фирмите и гражданите, членове на Бизнес сдружение „Севлиево 21 век“ и Ротари клуб Севлиево, инициират обществена работна среща за открит и деполитизиран разговор по темата.

Срещата ще се проведе във вторник, 9 юни, от 10.00 часа в зала „Видима“ на хотел „Севлиево Плаза“. Целта на дискусията е да бъдат обсъдени причините за бедствието: както природните фактори, така и действията на отговорните институции. И да бъдат формулирани конкретни мерки за повишаване на сигурността и защитата на населението.

Сред въпросите, които местната общественост поставя, са управлението на язовир „Александър Стамболийски“, предприетите превантивни действия при очаквани високи количества, своевременното предупреждение на населението чрез системите за ранно известяване.

Участниците в инициативата ще настояват за спешни мерки, включително възстановяване и укрепване на дигите по река Росица, почистване на речните корита, подобряване на градската канализационна инфраструктура, актуализиране и практическо отработване на плановете за реакция при бедствия, както и възобновяване на работата по стратегически инфраструктурни проекти за защита от наводнения.

Организаторите отправят покана към представители на държавните и местните институции, експертната общност, бизнеса, гражданските организации и медиите да се включат в дискусията и да съдействат за изработването на устойчиви решения в интерес на жителите на Севлиево и региона.

Зареди още

Новини

Втора поредна шампионска титла по хандбал за Механото

Published

on

Втора поредна титла на България по хандбал от Националните ученически игри спечели тимът на Професионална техническа гимназия „Д-р Никола Василиади“ – Габрово, този път във възрастовата група 8 – 10 клас.

Преминавайки през общински, областен и зонален етап на елиминации абсолютно безпроблемно, младите василиадиевци показаха в пълна степен силата си и на финалите.

В предварителната група бяха победени отборите на СУ „Христо Ботев“ от Кубрат и ПГДС „Цар Иван Асен“ от Хасково. В полуфиналната среща бе отнесен и тимът на СУ „Н. Вапцаров“ от Петрич, а в битката за титлата глава отново преклони тима от Кубрат.

„Това е знаков успех за нашата гимназия и трети пореден в колективен спорт. Със златни букви в аналите на училището ще останат имената на Борис Иванов, Георги Стефанов, Райан Иванов, Денислав Дянков, Ганчо Торлозов, Радослав Събев, Виктор Цвятков, Радослав Георгиев, Никола Великов и Алекси Гавраилович“, заявиха от ПТГ – Габрово.

Отборът бе воден от Александър Цвятков – капитанът на миналогодишните шампиони, който вече е шампион и като състезател, и като предводител на тима.

„Благодарим Алекс – истински Василиадиевец и човек с голямо сърце. Чест и почитания и за г-н Иван Башев – легенда в хандбала, предводител на училищния отбор и пример за достойнство, професионализъм и човешки качества, истински доайен сред педагогическия колектив на гимназията. Огромни благодарности към Милена Иванова и Христо Данаилов – основатели и треньори в ХК „Чардафон“, клубът открил, развил и създал истински бойци от тези момчета“, добавиха още от училището.

Зареди още

Крими

Баща и 4-годишната му дъщеря пострадаха при катастрофа с мотор

Published

on

27-годишен баща и 4-годишната му дъщеря пострадаха при катастрофа с кросов мотор. Инцидентът е станал снощи, 7 юни, около 21.00 часа в село Донино.

По информация на полицията мотоциклетът SWM RS 125R, с който двамата пострадали, бил без поставена регистрационна табела.

Двамата били транспортирани в МБАЛ „Д-р Тота Венкова“-Габрово, където били установени охлузвания, за щастие – без опасност за живота.

Водачът отказал проверка за употреба на наркотични вещества. Пробата му за алкохол била отрицателна. Пътнотранспортното произшествие е обслужено по административен ред.

Бързо производство пък е започнато срещу, 35-годишен неправоспособен водач, бягал от полицията.

В петък, 5 юни, около 09.30 часа, в района между селата Райновци и Смиловци полицейски служители подали светлинен и звуков сигнал, както и сигнал със стоп-палка за спиране на лек автомобил „Сеат Алтеа“, управляван от неправоспособния водач.

Мъжът не изпълнил полицейските разпорежданията и продължил движението си, увеличавайки скоростта. Впоследствие спрял автомобила на черен път, изоставил го и напуснал мястото. Въпреки опитът му органите на реда стигнали до него.

По случая е образувано бързо производство.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица