Свържи се с нас

Икономика

За година сме загубили 1.5 млрд. лева от такса “износ”

Драгомир Стойнев: Няма политическо решение за рестартиране на проекта за АЕЦ „Белене“.

Published

on

Архив © Copyright — Gabrovo News. All Rights Reserved

Архив © Copyright — Gabrovo News. All Rights Reserved

“Няма политическо решение за рестартиране на проекта АЕЦ “Белене”. В момента единствено Народното събрание може да вземе такова решение”. Това заяви министърът на икономиката и енергетиката Драгомир Стойнев пред бТВ, цитиран от Аргументи БГ.

“Бившото управление подписа няколко анекса, така работата по АЕЦ “Белене” се задълбочи, спряха проекта, последва иск, наета е кантора с доста добро реноме, която ще ни защитава. Нещата ще се решат в съда”, заяви Стойнев. „Ние не сме преговаряли за проекта АЕЦ „Белене”, нито имаме финансова възможност да строим проекта, което означава, че на този етап проектът няма развитие”, заяви още министърът на икономиката и енергетиката.

По отношение на състоялия се референдум за или против изграждането на атомната централа Драгомир Стойнев посочи, че това е бил един успешен референдум. „За съжаление или за радост на някои хора Народното събрание взе решение проектът да бъде замразен. Оттук-нататък е необходимо да се направи техническа проверка на проекта и с оглед на бъдещото потребление на електроенергия в района да се обсъжда евентуалното размразяване на проекта за изграждане на АЕЦ „Белене”, отбеляза още министър Стойнев.

Добрата новина ще бъде ако на 1 юли цената на тока, не се вдигне”, заяви още Драгомир Стойнев.

В момента България се използва като транзитна държава, през която преминава електроенергия, но ние не получаваме нищо от това. Следователно сектор „енергетика” у нас не работи и ние не можем да изнасяме своя ток, заяви още той.

„Защо не работи секторът сега?! Защо не можем да изнасяме?! Защото има такса „износ”, която не е конкурентна и за една година сме загубили 1.5 млрд. лева”, подчерта енергийният министър. Той обясни, че такса „пренос” зависи от Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР), като до края на месеца трябва да има нов модел за формиране на енергийния микс и да се махне такса „пренос”, която пречи българската енергетика да бъде конкурентоспособна. „На границата има такса „достъп” и такса „пренос”, които не позволяват да изнасяме”, обясни Стойнев. Той посочи, че ако отново на българската енергетика й се позволи да изнася електроенергия, това означава, че ще има работа за миньорите и развитие на сектора.

„Основната цел на това управление е да не се увеличи цената на тока за крайния потребител”, заяви Драгомир Стойнев и подчерта, че е възможно да има ток на две тарифи. „Законът е в Народно събрание и зависи от депутатите”, посочи министърът и заяви, че няма отдръпване от направеното предложение за въвеждането на две тарифи на цената на тока. „Секторът енергетика е във финансов колапс и в срив, системата е изцяло дестабилизирана от страна на политики, на цени”, заяви Стойнев.

Драгомир Стойнев каза още, че тази седмица ще посети ВМЗ – Сопот, за да се запознае с проблемите на предприятието. По думите му са нужни не временни, а трайни мерки за решаване на съдбата на завода. “Не искам да бъда като предишното управление да им замажа очите за няколко месеца. По света има поръчки за производства в техния сектор, въпросът е да бъдат намерени”, заяви още министър Стойнев.

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Икономика

Фирма „ЕМКБ“ АД търси работници

Published

on

Фирма „ЕмКБ“ АД, част от германски холдинг за производство на електромотори, разширява своята дейност в България и търси работници за своето производство. Предлагаме обучение.

Ако проявявате интерес, изпратете своята автобиография на: radulova@emcb.bg.

За повече информация се свържете с нас на: 0885 911 850.

Зареди още

Икономика

Три предприятия от Габровска област с одобрени проекти от „Социална закрила“

Published

on

Три социални предприятия от Габровска област са одобрени за финансиране на проектните им дейности по Компонент 2 „Подкрепа за осъществяването на социалната дейности/или за постигане на социалните цели на социални предприятия, вписани в Регистъра на социалните предприятия“ към Фонд „Социална закрила“.

Това са габровските „Търнава БГ“ за проекта „Зелено възстановяване – природа и нов живот след зависимост“, Сдружение „ТКД Здравец – Габрово“ за проекта „Дигитален достъп – умения и възможности за хора с увреждания“ и „Ресто консулт“ от с. Батошево, Севлиево за проекта „В кухнята на възможностите: кулинарно приобщаване чрез умения и солидарност“.

С подкрепата на Регионален център за социална икономика – Габрово трите социални предприятия кандидатстваха с проектни предложения пред Фонд „Социална закрила“. Чрез тях ще бъдат изградени партньорства, ще се популяризират добри практики за хора от уязвимите групи и ще им се помогне да придобият нови умения за успешна реализация на пазара на труда.

Богата събитийна програма ще бъде част от проектните дейности. В нейното осъществяване ще се включи екипът на Регионален център за социална икономика – Габрово.

Предвидени са три семинара по трите проекта. Основните теми, върху които ще се акцентира са иновации в социалните предприятия, лидерски умения в социалното предприемачество, подходи към различни групи клиенти, социалното предприемачество като фактор за създаване на общности, застъпничество за социалните предприятия.

Ще се разгледат различни видове социални иновации и ще се създаде мрежа за сътрудничество в социалните предприятия. Ще бъдат насърчавани иновативни подходи за решаване на социални проблеми. Ще се представи на участниците в семинарите какво е социално предприемачество и ще се развие у тях разбиране за лична и обществена отговорност. Ще се създадат ключови умения в участниците като емпатия, активно слушане, критическо мислене, креативност, екипна работа, комуникативност и инициативност в социалното предприемачество.

По единия от проектите са предвидени посещения в три успешно функциониращи социални предприятия от България, където екипите ще обменят опит и ще споделят устойчиви модели от тяхната практика. Финансовата подкрепа от Фонд „Социална закрила“ е в размер на 9 900 лв. за всяко от проектните предложения на социалните предприятия от Габровска област. Съфинансирането от кандидата е 10% от общия бюджет на проекта. Дейностите ще се реализират и отчитат до 31 октомври 2025 г.

Зареди още

Икономика

Фирма „ЕМКБ“ АД търси работници

Published

on

Фирма „ЕмКБ“ АД, част от германски холдинг за производство на електромотори, разширява своята дейност в България и търси работници за своето производство. Предлагаме обучение.

Ако проявявате интерес, изпратете своята автобиография на: radulova@emcb.bg

За повече информация се свържете с нас на: 0885 911 850.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица