Свържи се с нас

Новини

И Мирослав Найденов обвини Цветанов в незаконно подслушване на министри на ГЕРБ

Published

on

Архив © Copyright — Gabrovo News. All Rights Reserved

Архив © Copyright — Gabrovo News. All Rights Reserved

“МВР е следило и подслушвало всички министри от кабинета на ГЕРБ по нареждане на вицепремиера и вътрешен министър Цветан Цветанов”. Това обяви бившият земеделски министър Мирослав Найденов пред бТВ и призова Цветанов да се оттегли от предизборната надпревара и изобщо от политиката, съобщиха от Аргументи БГ.

Той каза, че в сградата на Министерския съвет членовете на правителството са се “оглеждали и ослушвали” и са си разказвали как са разбирали, че са подслушвани. “До един целият Министерски съвет е подслушван и следен незаконно”, каза Найденов.

По-малко от час след приключването на телевизионното участие на Найденов, прокуратурата го призова на разпит във връзка с разследването по сигнала на лидера на БСП Сергей Станишев за незаконно подслушване в МВР.

Според Найденов целта е била да се направят профили на всички министри, така че да бъдат контролирани докато са във властта и след като бъдат отстранени. Той даде пример с отстранения от Борисов министър на икономиката Трайчо Трайков, който “беше контролиран преди и след отстраняването му, за да се знае какво ще направи”.

Найденов обаче оневини бившия си началник Борисов, който не е бил замесен в тази незаконна дейност и твърдял пред него, че не е възможно. През януари обаче премиерът беше казал, че не вижда нищо лошо в това да се подслушват министри, вицепремиери и шефове на агенции.

“Който премиер е имал доверие на всичките си министри, винаги е бил подвеждан. Министрите трябва да работят така, все едно са слушани и гледани”, беше заявил Борисов пред същата медия в началото на годината.

Днес Найденов разказа, че при срещата си с президента Росен Плевнелиев преди съставянето на служебното правителство двамата оставили телефоните си в съседно помещение. Като представител на изпълнителната власт не коментира дали са били подслушвани и депутатите от ГЕРБ.

Найденов обвини Цветанов, че е организирал дискредитирането му като политик. Той коментира започнатото от прокуратурата разследване срещу себе си за опит за намерение за даване на подкуп и за оказване на влияние при обществена поръчка, както той поясни. Сценарият беше направен така, сякаш са го направили БСП, това е моят прочит, каза Найденов. Обясни действията на държавното обвинение с думите: “Главният прокурор не може да направи друго освен да даде ход на това производство, когато някой чете на пресконференция такива дела и твърди, че има политическа протекция на министър”.

Бившият земеделски министър заяви, че делото в прокуратурата срещу него е започнато през 2009 г., но е оставено “спящо” с цел да бъде активирано преди избори. По думите му преди време той е подал сигнал до тогавашните главен прокурор Борис Велчев и шеф на ДАНС Цветлин Йовчев за опит на бившата шефка на фонд “Земеделие” Калина Илиева да го набеди.

Найденов предал на двамата аудиозапис от разговор между Илиева и неин подчинен, в който тя убеждавала служителя си да очерни министъра. Човекът обаче направил аудиозапис на разговора и го занесъл на Найденов, който пък информирал премиера Борисов и по негово нареждане – ДАНС и прокуратурата.

Сега Велчев и Йовчев трябва да обяснят на прокуратурата защо не е започнато разследване за опит за набеждаване на министър, каквото бях сигурен че се води, каза Найденов.

Бившият министър обяви, че от няколко дни семейството му е в чужбина, както на неговия приятел – бившия депутат Емил Димитров. Димитров изпрати семейството си в чужбина след като беше уличен в конфликт на интереси и “благодари” за това на Цветанов и Искра Фидосова.

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Новини

Отбелязваме Светли понеделник!

Published

on

Вторият ден на Великден се нарича Светли или „разтурни“ понеделник. Той е свързан с обичая „размятване на яйца“ за предпазване от градушка и за плодородие.

В някои села на Казанлъшко и Габровско на втория ден от Великден младите се събират на някоя поляна, застават едни срещу други и търкалят помежду си червени яйца. Обичаят е за предпазване от градушка и за плодородие. През трите празнични дни има общоселски хорà, чиято основна функция е предпазно магическа.

Великден се празнува три дни. Първият е винаги неделя, когато всички отиват на тържествена църковна служба. Поздравът „Христос Воскресе“ се спазва 40 дни. Седмицата след Великден се нарича Томина неделя. Тя поставя завършека на великденския празничен цикъл. Тази седмица се нарича празна заради забраната да се работи каквото и да е.

Седмицата се свързва и с първите появи на Христос сред учениците му. Когато мълвата за изчезването на тялото на Христос се разпространила, само апостол Тома не повярвал. На осмия ден след възкръсването си сам Исус му се явил и го накарал да се убеди в истината. Оттогава е останал изразът „Тома неверни“, а денят е наречен Томина неделя.

Зареди още

Новини

Великден е! Христос Воскресе!

Published

on

Великден (Възкресение Христово, Пасха) е денят, в който християните празнуват възкресението на сина Божи Иисус Христос.

В християнската религия на Възкресение Христово (Великден) се чества възкръсването на Исус Христос на третия ден, след като е разпънат на кръст и погребан. Празната гробница е видяна от жените мироносици, посетили гроба. Иисус Христос се явява на Мария Магдалена и на апостолите.

Подготовката за честването му започва в седмицата преди Великден, наричана Страстна седмица. Празнува се 3 дни. Вечерта преди полунощ в събота се отслужва тържествено богослужение, всички светлини в храма се изгасяват и малко преди полунощ свещеникът изнася запален трисвещник с думите (пеейки) „Приидите, приимите свет, от невечернаго света и прославите Христа, воскресшаго из мертвих“. Последованието, свързано със запалването на свещите, е заимствано от подобно, което се извършва в Йерусалим, в храма „Св. Възкресение“, при слизането на Благодатния огън. От трисвещника всички присъстващи палят своите свещи (които по традиция носят по домовете си). При пеене на тропара „Воскресение Твое Христе Спасе“ всички излизат от храма. Точно в полунощ и извън храма при биене на камбаните свещеникът обявява Възкресението с думите „Христос Воскресе“. При обявяването на Възкресението се пее празничният тропар и се обикаля кръстопоклонно иконата на Въскресението, положена на специален аналой, след това се чете Евангелие и Апостол. После свещеникът чука на храмовите врата с кръста при думите „Отворете се, адови врата, да влезе Царят на Славата“ на което подучено лице отвръща „Кой е този Цар Слави?“. Хората влизат с песнопения в храма, за да се извърши литургията на празника.

В България традиция е яйцата да се боядисват на Велики четвъртък или Велика събота, като броят им зависи от членовете на семейството. Първото се оцветява винаги в червено от най-възрастната жена. Докато то е още топло и прясно боядисано, тя рисува кръстен знак на челата на децата, за да бъдат здрави.

До появата на изкуствени оцветители са се използвали отвари от билки, ядки и др. С отвара от риган се получавала червена багра, от смрадлика — оранжева, зелено — от коприва, жълто — от орехи и кори от ябълка или отвара от стар кромид лук.

Винаги, когато са се боядисвали яйца, се е приготвяла и отделна кошничка и за кумовете. Яйце се дарявало и на всеки гост, прекрачил прага. За допълнителна украса се ползвали отпечатъците на листенца от магданоз или фигурки, нарисувани с восък или с цветни моливи. Според поверието този, чието яйце остане здраво след чукането, ще е най-здрав през годината.

Зареди още

Новини

Днес е Велика събота!

Published

on

На Велика събота църквата възпоменава телесното погребение на Христос и слизането му в ада. Църковното богослужение започва рано сутринта и продължава непрекъснато до края на деня. Последните съботни песнопения се сливат с възкресните (неделните) и свършват вече при звуците на тържественото “Христос воскресе!”

Днес хората отдават почит на починалите си близки, посещават гробищата, преливат и прекадяват. Обикновено в събота се месят и пекат обредните великденски хлябове. Велика събота е и последният ден, в който могат да се боядисат яйцата за Великден.

Празникът е свързан с оплакването и погребението на Исус Христос от майка му Света Богородица и от жени, носещи миро. Гробът му е запечатан и пред него е поставена стража.

По обичая на юдеите Йосиф и Никодим снели пречистото тяло Господне от кръста, обвили ги в пелени с благовония и го положили в нов каменен гроб в Йосифовата градина, която се намирала недалеч от Голгота. Първосвещениците и фарисеите знаели, че Исус Христос е предрекъл възкресението си. Не вярвайки на предсказаното, а и страхувайки се да не би Апостолите да откраднат тялото, измолили от Пилат военна стража. Поставили стражата до гроба, а самия гроб запечатали.

Църквата прославя Велика събота като “най-благословения седми ден”. Защото това е денят, когато Словото Божие лежи в гроба като мъртъв човек, но в същото време спасява света и отваря гробовете.

Положен вече в гроба, Духът на Исус е в ада, за да разкъса оковите му и да отвори отново райските двери. Това ще се случи на другия ден – в Неделята, наречена с най-краткото име – Великден.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица