Свържи се с нас

Култура

Маратон на четенето в Габрово

Published

on

снимка: Регионална библиотека „Априлов – Палаузов“

От 2 до 23 април Регионалната библиотека „Априлов-Палаузов” по традиция отбеляза националния Маратон на четенето с различни интересни инициативи.

снимка: Регионална библиотека „Априлов – Палаузов“

На международния ден на детската книга и детското четене – 2 април, библиотекари от Детски отдел и доброволци на РБ „Априлов-Палаузов” стартираха „Поход на книгите” в рамките на Маратона на четенето.

 „Походът на книгите” започна от ЦДГ „Мечо Пух”, където малките любители на детската литература с голям интерес изслушаха „Молбата на книгата“, предадена от библиотекарите.

Книжната щафета премина през ЦДГ „Явор“, където децата с интерес се запознаха с редица приказни герои, с мъдростта на народното творчество и поуките от басните на Езоп и Лафонтен.

В ОДЗ „Дъга” малчуганите изнесоха кратка музикална програма. С гордост беше представена библиотеката към детската градина.

Библиотекарите от Детски отдел Валя Косева, Павлина Велева и Виргиния Казакова запознаха бъдещите първокласници с ролята и значението на библиотеката и ползата от знанието.

снимка: Регионална библиотека „Априлов – Палаузов“

Бъдещите ученици демонстрираха завидни познания, креативност, певчески и театрални умения.

Децата заедно със своите учители, с библиотекари и доброволци на библиотеката от Национална Априловска гимназия четоха откъси от обичани приказки, представяха известни приказни герои, танцуваха, решаваха ребуси и гатанки.

Съпричастен към партньорската инициатива на Регионалната библиотека и след специална покана, гост на децата в ЦДГ „Мики Маус” бе Григор Николов – един от най-успешните и надарени участници в националния тв-конкурс „Гласът на България”.

Той заедно с малчуганите, чете откъси от любими детски книжки.

снимка: Регионална библиотека „Априлов – Палаузов“

Библиотеката обяви национален литературен конкурс „Пази, Боже, сляпо да прогледа”, посветен на 150-годишнината от рождението на Алеко Константинов. На 23 април – световният ден на книгата, четенето и авторското право бяха обявени отличените участници. Участие в конкурса взеха деца и юноши на възраст от 11 до 14 и от 15 до 19 години от различни краища на страната – от Варна, Пловдив, Панагюрище, Враца, Дряново, Шумен.

снимка: Регионална библиотека „Априлов – Палаузов“

По повод 120-годишнината от рождението на великолепната Елисавета Багряна ученици от Национална Априловска гимназия и доброволци на Регионална библиотека – Габрово с ръководител Снежанка Барболова  подготвиха и представиха поетичен рецитал по стихове на Багряна, който бе осъществен и в чест на празника 23 април – денят на книгата и словото. Художествено-поетичната изява бе предшествана от презентация „Сърце човешко”, изработена от Анелия Мутафчиева (библиотекар и координатор на Клуба на доброволците в Регионална библиотека – Габрово).

снимка: Регионална библиотека „Априлов – Палаузов“

Друга проява на Маратона на четенето бе уникалната инициатива на библиотечната колегия – в чест на 23 април и по идея на библиотекаря Пепа Пеева всички, работещи в библиотеката, да носят хумористични баджове, илюстриращи библиотечното житие-битие, например:  „24 часа библиотечен адреналин“; „Библиотеката – моята обетована земя“; „Експертна помощ, за да не умреш посредствен“; „Свидетел на „приключението – библиотека” и други.

снимка: Регионална библиотека „Априлов – Палаузов“

Вълнуващ и ефектен край на тазгодишния Маратон на четенето сложи магичната „Нощ в библиотеката – книгата като сетивен лабиринт”, проект, разработен по програма „Култура” на Община Габрово.

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Култура

13 лета кино под звездите: София Филм Фест се завръща в Севлиево

Published

on

Севлиево ще се превърне в сцена на кино под открито небе от 16 до 19 юли 2025 г., посрещайки за тринадесета поредна година „София Филм Фест на път“ – част от най-престижния филмов форум у нас. Събитието ще се проведе на площад „Свобода“, всяка вечер от 21:00 часа, с вход свободен за всички жители и гости на града.

Програма с авторско кино и международни акценти

Първи ден от програмата – 16 юли (сряда) – филмът: „Клопка“ Драматичен българо-германски филм на режисьорката Надежда Косева, вдъхновен от реална история за протест срещу изграждане на ядрено хранилище край Дунав. В ролите: Александър Трифонов, Яница Атанасова, Михаил Стоянов и др. Специален гост на прожекцията ще бъде самата режисьорка, която ще представи филма пред публиката в Севлиево.

Вторият ден от програмата – 17 юли (четвъртък) – филмът ,,Всичко си има край“ Съвместна продукция на Хърватия, България, Сърбия и Черна гора. Режисьор: Райко Гърлич. Политически трилър с романтична нишка и силен обществен коментар. Сред актьорите е и българската звезда Анжела Недялкова.

Третия ден от програмата – 18 юли (петък) – жителите и гостите на Севлиево ще могат да гледат носителя на тазгодишния „Оскар“ за най-добър анимационен филм – „Потоп“ на латвийския режисьор Гинтс Зилбалодис. Анимацията проследява пътешествието на смела котка и още няколко животни, оцеляващи заедно в свят, потънал под вода.

Последният ден от програмата – 19 юли (събота), предлага силен финал с италианската драма – „Завръщането“ на Уберто с участието на Рейф Файнс и Жулиет Бинош. Съвременна адаптация на мита за Одисей и Пенелопа, разказана с дълбочина и човечност.

София Филм Фест на път“ в Севлиево има за цел да направи стойностното кино достъпно и извън столицата. Градът е сред първите участници в инициативата и вече 13 години поддържа активна културна програма. При дъждовно време прожекциите ще се състоят във фоайето на Община Севлиево.

Фестивалът се утвърди като част от културния живот в града, а тазгодишната програма предлага разнообразие от международни заглавия – покана към всички, които ценят доброто кино.

*Автор: Елеонора Александрова,
студент 2 курс в СУ „Св. Климент Охридски”, спец. Журналистика.

Зареди още

Култура

Габровски таланти блестят с престижни отличия от международни конкурси

Published

on

Младите музикални таланти от Габрово завоюваха престижни отличия в два международни конкурса, проведени онлайн.

Йоана Николова спечели първо място в категория „Детска песен“ на XII Международен конкурс „Звука на времето“ във Велико Търново. Това е първото ѝ участие, но вече е белязано с успех. Тя се обучава в музикалната школа “Wild Sound” при Зора Колева.

Още по-впечатляващи са резултатите от конкурса „Българска душа на святата земя“ в Израел. Братята Давид и Александър Едгар грабнаха Супер Гран при за дует (пиано и китара), а Давид спечели и Гран при за соло пиано.

Първи места завоюваха Божидар Соколов и Андреана Манолова (пиано), а Радост и Михаела Косеви (цигулка) се класираха на второ място в своите категории. Децата са възпитаници на НЧ „Будителите 2017“, с преподаватели Мирела Валявичарска, Елена Вълкова и Пламен Ризов.

Зареди още

Култура

Изкуство и духовност се сляха в Дряново, за да почетат Колю Фичето

Published

on

С живопис и църковна музика Дряново почете 225 години от рождението на гениалния майстор строител Колю Фичето. Две силно въздействащи събития – Националният пленер „Дряново на майстор Колю Фичето – памет и настояще“ и духовният концерт в храма „Св. Никола“, събраха в един и същи ден духа на българщината, творческото вдъхновение и почитта към архитектурното наследство на Възраждането.

И двете прояви са част от програмата на Националното честване „(Не)познатият Колю Фичето“, организирано от Исторически музей – Дряново, в партньорство с Община Дряново и под патронажа на Министерството на културата.

На 5 юли, в Икономовата къща, официално бе открита изложбата с творбите, създадени по време на пленера, проведен от 1 до 5 юли, който се организира в партньорство със Съюза на българските художници. Петима художници: Надя Петрова, Севда Потурлян, Анабел Амамджиева, Румен Георгиев и Рангел Симеонов – претвориха върху платно духа и архитектурното наследство на Дряново, вдъхновени от делото на Колю Фичето.

Живописните платна оживяха в експозиционното пространство, а атмосферата бе изпълнена с благодарност и признание. Наградата за живопис на град Дряново отиде при Надя Петрова и Севда Потурлян. Отличията бяха връчени от заместник-кмета Диляна Джеджева, а специален момент от церемонията бе участието на един от миналогодишните победители – Константин Марков, който лично поднесе наградата на една от тазгодишните отличени.

Откриването на изложбата бе водено от художника и уредник в Историческия музей – Дряново Антон Антонов, а директорът на музея Иван Христов благодари на Община Дряново и лично на кмета Трифон Панчев за подкрепата.

Часове по-рано, в храма „Свети Никола“, построен от самия Колю Фичето, се проведе изключителен духовен концерт. Два мъжки хора от габровските храмове „Успение на Пресвета Богородица” и „Св. Троица” превърнаха църковното пространство в храм на надеждата, вярата и благоговението. Всеки тон от църковните песнопения докосваше сърцата, носейки усещане за мир и духовна извисеност.

Преди концерта бе отслужена Света литургия, а събитието се осъществи със съдействието на Архиерейското наместничество – Дряново. Присъстваха значими духовни и обществени личности, сред които Архиерейският наместник ставрофорен иконом Руслан Личев, заместник-кметът Диляна Джеджева и всички участници в пленера.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица