Свържи се с нас

Култура

Маратон на четенето в Габрово

Published

on

снимка: Регионална библиотека „Априлов – Палаузов“

От 2 до 23 април Регионалната библиотека „Априлов-Палаузов” по традиция отбеляза националния Маратон на четенето с различни интересни инициативи.

снимка: Регионална библиотека „Априлов – Палаузов“

На международния ден на детската книга и детското четене – 2 април, библиотекари от Детски отдел и доброволци на РБ „Априлов-Палаузов” стартираха „Поход на книгите” в рамките на Маратона на четенето.

 „Походът на книгите” започна от ЦДГ „Мечо Пух”, където малките любители на детската литература с голям интерес изслушаха „Молбата на книгата“, предадена от библиотекарите.

Книжната щафета премина през ЦДГ „Явор“, където децата с интерес се запознаха с редица приказни герои, с мъдростта на народното творчество и поуките от басните на Езоп и Лафонтен.

В ОДЗ „Дъга” малчуганите изнесоха кратка музикална програма. С гордост беше представена библиотеката към детската градина.

Библиотекарите от Детски отдел Валя Косева, Павлина Велева и Виргиния Казакова запознаха бъдещите първокласници с ролята и значението на библиотеката и ползата от знанието.

снимка: Регионална библиотека „Априлов – Палаузов“

Бъдещите ученици демонстрираха завидни познания, креативност, певчески и театрални умения.

Децата заедно със своите учители, с библиотекари и доброволци на библиотеката от Национална Априловска гимназия четоха откъси от обичани приказки, представяха известни приказни герои, танцуваха, решаваха ребуси и гатанки.

Съпричастен към партньорската инициатива на Регионалната библиотека и след специална покана, гост на децата в ЦДГ „Мики Маус” бе Григор Николов – един от най-успешните и надарени участници в националния тв-конкурс „Гласът на България”.

Той заедно с малчуганите, чете откъси от любими детски книжки.

снимка: Регионална библиотека „Априлов – Палаузов“

Библиотеката обяви национален литературен конкурс „Пази, Боже, сляпо да прогледа”, посветен на 150-годишнината от рождението на Алеко Константинов. На 23 април – световният ден на книгата, четенето и авторското право бяха обявени отличените участници. Участие в конкурса взеха деца и юноши на възраст от 11 до 14 и от 15 до 19 години от различни краища на страната – от Варна, Пловдив, Панагюрище, Враца, Дряново, Шумен.

снимка: Регионална библиотека „Априлов – Палаузов“

По повод 120-годишнината от рождението на великолепната Елисавета Багряна ученици от Национална Априловска гимназия и доброволци на Регионална библиотека – Габрово с ръководител Снежанка Барболова  подготвиха и представиха поетичен рецитал по стихове на Багряна, който бе осъществен и в чест на празника 23 април – денят на книгата и словото. Художествено-поетичната изява бе предшествана от презентация „Сърце човешко”, изработена от Анелия Мутафчиева (библиотекар и координатор на Клуба на доброволците в Регионална библиотека – Габрово).

снимка: Регионална библиотека „Априлов – Палаузов“

Друга проява на Маратона на четенето бе уникалната инициатива на библиотечната колегия – в чест на 23 април и по идея на библиотекаря Пепа Пеева всички, работещи в библиотеката, да носят хумористични баджове, илюстриращи библиотечното житие-битие, например:  „24 часа библиотечен адреналин“; „Библиотеката – моята обетована земя“; „Експертна помощ, за да не умреш посредствен“; „Свидетел на „приключението – библиотека” и други.

снимка: Регионална библиотека „Априлов – Палаузов“

Вълнуващ и ефектен край на тазгодишния Маратон на четенето сложи магичната „Нощ в библиотеката – книгата като сетивен лабиринт”, проект, разработен по програма „Култура” на Община Габрово.

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Култура

„Познай кой ще дойде на вечеря?“ в Габрово

Published

on

Когато Даниел (Мариан Бачев), преуспяващ адвокат, за поредна вечер се връща в малките часове на нощта при съпругата си Катрин (Диана Любенова), с оправданието, че е бил при най- добрия си приятел, който е в депресия, тя не може да приеме това извинение.

Още повече, че никога всъщност не е виждала въпросния приятел Чарли (Антоан Петров – Анди). Притиснат от Катрин, Даниел е принуден да покани Чарли на вечеря.

Но липсата на реално съществуващ приятел поставя изобретателния адвокат в безумната ситуация да прибегне до услугите на случайно срещнат клиент на един бар.

Как ще протече вечерята, какви рискове и обрати ще се стоварят върху главата на Даниел и дали Катрин ще познае кой всъщност е дошъл на вечеря? Това ще разберете, само ако гледате пиесата на Адриен Ракка “Познай кой ще дойде на вечеря?”.

Спектакълът ще се играе този петък – 26 април, в зала „Възраждане“ в Габрово, от 19.00 часа.

Зареди още

Култура

Призови места за учениците на Цветан Радков от „Фолклорни приумици”

Published

on

Ученици на преподавателя по китара и тамбура Цветан Радков се завърнаха с награди от XVIII Регионален детско-юношески конкурс за певци и инструменталисти „Фолклорни приумици”.

В конкурсната програма на форума в Червен бряг участваха над 110 талантливи деца от 14 населени места, разпределени в направленията: класическа музика, музикален фолклор, народно пеене.

Наградите присъди компетентно жури от специалисти: Елка Недялкова, Румен Тодоров и Валентин Недялков, преподаватели в НУИ „Панайот Пипков“ – Плевен. Призови места за възпитаниците на Школата по китара и тамбура при НЧ „Развитие-1870”.

Златни медали спечелиха Велизара Костова, Дамян Иванов и Китарен оркестър. Второ място заслужи Калоян Маринов. На трето място журито класира Александра Денчева и Калоян Костов.

Призови награди спечелиха и учениците на Цветан Радков от Габрово – Бетина Делуди, Вероника Бойчева и Ивана Петкова. С поощрения бяха отличени двете камерни групи.

Зареди още

Култура

Playback театър „Разкажи ми“ в Габрово на 24 април

Published

on

„Разкажи ми“ идва в Габрово вече за втори път. Домакин на събитието е НЧ „Будителите 201“, който ще предостави сцената си на 24 април от 19.00 часа.

Playback театърът е импровизационен театър, в който зрителите споделят онова, което ги вълнува – случки, преживявания, емоции, а актьорите и музикантите превръщат споделеното в пърформанс.

Разказаните истории оживяват в театрални миниатюри, като диалозите, музиката, поезията се сътворяват на сцената спонтанно. Всяко представление е ново и уникално, защото е създадено за присъстващата на него публика, но винаги съчетава в себе си и лекотата на смеха, и вглеждането в дълбоко съкровеното.

Изписването на „Playback“ на латиница цели да се избегне асоциация с разпространеното значение на „плейбек“ (ползване на готов музикален фон) – playback идва от английското „play back“ – „връщане (на споделеното от зрителите) с изиграване“ и е творческо преживяване не само за зрителите, но и за самите актьори.

Playback театър „Разкажи ми“ започва дейността си като самостоятелна трупа през 2020 година и досега има изнесени над 50 представления в София и страната. През 2022/23 година с подкрепата на Национален фонд „Култура“ реализира мащабен проект, наречен „Диалог през сърцето“, в рамките на който за първи път в България playback представления бяха интегрирани в редовната учебна програма на столични училища.

Групата играе и в центрове за зависими, пред уязвими групи, наред с това подкрепя с творчеството си и културни инициативи като представяния на книги, откривания на изложби и благотворителни инициативи. „РАЗКАЖИ МИ“ твори с мисията да създаде условия за градивен културен и социален диалог.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица