Свържи се с нас

Култура

50 години от първата копка на „Етъра“

Published

on

снимка: АЕК “Етър”

снимка: АЕК “Етър”

На 23 април се навършват 50 години от първата копка на „Етъра“, информира Петя Бонева от Музея на открито. Във тази връзка в Архитектурно етнографския музей се проведе национален конкурс “Моят първи спомен от Етъра”. В началото на тези седмица приключи събирането на материалите – снимки, разкази, стихотворения и песни. Интересът към конкурса беше изключително голям и участие взеха над 50 човека от Габрово, Търговище, Сливен, Свищов, Варна, Русе, Горна Оряховица, Шабла, Димитровград, Велико Търново, Пловдив, а конкурсът дори прерасна в международен – приятели на музея от Франция, Швейцария, Америка изпратиха свои творби.

Всички участници са вложили много емоция в своите разкази и снимки. Вижда се как поколения наред са израснали в и край Етъра. Някои с умиление си спомнят създателя на комплекса, Лазар Донков.

Сред участниците има както посетители, така и хора работили от създаването на музея, които са видели как Етъра расте заедно с тях. Едни свързват това магнетично място с бялото сладко, миризмата на симиди, докато други го предават и на следващите.

Етъра се свързва и с много празници – някой са дошли конкретно за Еньовден, където са се научили да омайват ергените с китка, други са попаднали случайно на Гергьовден, където са усетили магията на музика, народни песни, настроение и много усмивки – имали са уникалната възможност да се залюлеят на гергьовска люлка, да се премерят на гергьовденския кантар и да се хванат на кръшно българско хоро.

С умиление се гледа на воденицата, тепавицата и валявицата, поставили началото на Етъра. Тук са започнали много нови приятелства, както се е зародила и голяма любов. Именно затова комисията от служители от АЕК “Етър” се затрудни много при оценяването на тези съкровени спомени.

След дълга дискусия се стигна до решението 22 участника да получат награди. За тях АЕК „Етър“ осигури нощувка за двама, абонаментни карти, изделия от етърските майстори и рекламни материали. Наградите ще се обявят и връчат на 23 април от 11.30 часа в АЕК „Етър“.

снимка: АЕК “Етър”

„Всички участници се представиха изключително емоционално и ни напомниха някои позабравени неща. Текстовете и снимките могат да бъдат прочетени и видени във фейсбук страницата на Етъра. Те ще красят Табаханата в комплекса и посетителите ще могат да ги разгледат. Конкурсът показва, че тук са израснали поколения наред и че Етъра е едно „цветно минало“, което завинаги ще топли сърцата ни“, споделя Петя Бонева.

Следващият вторник (23 април) ще бъде открита изложбата „Мечта вградена в камък и дърво“, по случай 50 години от първата копка. През целия ден ще има прожекции на филми „Етъра в старите ленти“ в информационния център и ще се открие изложбата „Гергьовден в стария Пазарджик“.

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Култура

Исторически музей – Дряново отбелязва 120 години от рождението на Иван Койчев

Published

on

В залата за временни изложби „Колю Фичето“ на Исторически музей – Дряново този петък, 2 май, ще бъде открита изложбата „Иван Койчев: човекът, художникът, учителят (1905–1976)“.

Събитието, което ще започна в 17.30 часа, е посветено на 120 години от рождението на видния художник, педагог и общественик, оставил значим отпечатък в културния живот на Дряново.

Изложбата е в две части и включва част от последното дарение на семейството на Иван Койчев, направено през 2024 г. В първата част посетителите ще видят негови архивни снимки, документи и лични вещи, показващи живота и приноса му като художник и педагог. А във втората са представени непоказвани за публиката негови творби.

Изложбата представя Иван Койчев не само като талантлив творец, но и като личност с активна обществена роля, оставил следа в местната историческа памет.

Зареди още

Култура

Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“

Published

on

Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“ от конкурса за млади фолклорни таланти „Орфеево изворче“, който се проведе на 26 и 27 април в Стара Загора. Надпреварата събра над 1500 участници от цялата страна.

Гордост за ръководителката е, че наред с изпълнители от музикални училища, децата от Детска фолклорна формация „Габровски гласчета“ бяха удостоени с първо място и плакет от конкурса.

За първи път се явяват и по-малките от „Гласчетата“, които също бяха отличени с първо място.

Трето място получи и Боян Борисов в изпълнение на гайда, който също се явява за първи път на конкурс. Второ място получиха и дуета Габриела и Боян Борисови .Вълнението на ръководителката е голямо от високата оценка на специалисти в областта на фолклора като Професор Георги Петков, доц. Владимир Владимиров, Петьо Костадинов ,Пею Пеев преподаватели в ДМА “ Панчо Владигеров“ .

Зареди още

Култура

Видео урок за Колю Фичето представя великия майстор пред ученици в цялата страна

Published

on

По повод Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“ образователната онлайн платформа „Уча се“ създаде специален видео урок, посветен на възрожденския майстор – строител от Дряново.

Реализацията е резултат от съвместен проект между Община Дряново, Исторически музей – Дряново и екипа на „Уча се“. Основателят на платформата, дряновецът Дарин Маджаров, създава видеото безвъзмездно, като личен жест към родния си град и в подкрепа на историческата ни памет.

Урокът, с продължителност 5 минути и 15 секунди, представя живота и делото на Колю Фичето – символ на архитектурното майсторство на Българското възраждане и създател на едни от най-впечатляващите сгради, мостове и църкви в страната. Чрез съдържателното видео, учениците ще се запознаят с фигурата на Фичето като един от най-уважаваните и признати строители в Югоизточна Европа през XIX век.

Видео урокът ще бъде включен в образователните занятия и беседи, които специалистите от Исторически музей – Дряново провеждат с ученици от страната. Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“, посветени на 225-годишнината от рождението на майстор Колю Фичето, се реализират от Община Дряново и Исторически музей – Дряново, под патронажа на Министерство на културата.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица