Свържи се с нас

Крими

Търсене на решение за безработицата, без залитане в крайности

Published

on

Архив © Copyright — Gabrovo News. All Rights Reserved

Архив © Copyright — Gabrovo News. All Rights Reserved

Още в самото начало смятам да уточня какви мисли и настроения влагам и към двата компонента на темата. По същество ЕС е организация, в която действат договори, правила и институции, които да спомагат за по- доброто икономическо функциониране и развитие на този съюз. Трудовият пазар, обаче, все още функционира предимно на национално ниво и въпрос от важно значение е да се запази ли този статут или да се засили трансевропейското сътрудничество в тази сфера, за да се координират действията за борба с безработицата?

Липсата на заетост не е проблем на една или две държави, или на Евросъюза. Тя е световен проблем. Когато човек работи- той получава сигурност. Когато работата му е хубава и добре заплатена- той изпитва удоволствие от нея. Особено когато усърдният му труд се оценява адекватно и когато работникът получава стимули от всякакво естество. Всичко това води до по-сериозно планиране за индивида (а също и за неговото семейство), до разширяване на личните му хоризонти и перспективи. Икономически погледнато, сигурните и адекватни доходи водят до по-засилено търсене и предлагане, съответно – и потребление. Това ускорява производството, търговията и услугите, увеличава данъчните приходи и спомага за общественото благоденствие и просперитет.
Европейското пространство е свободно за движение на хора, стоки и капитали. В днешно време редица членки на Съюза са измъчвани от висока липса на заетост (като младежката в някои от тях достига до 50%), докато други са в много по-благоприятно положение. Нужно ли е това нещо да продължава, или е редно да се помисли сериозно за решение на този наболял проблем?

На първо място борбата с безработицата – разбира се, трябва да бъде започната на държавно равнище, но тук изниква въпросът – не са ли някои страни по-облагодетелствани от други що се отнася до възможности, ресурси и развитие, като цяло? Отговорът е по-скоро „да“! Това подсилва чувството за неравенство и онеправдание у едни, както и до някаква степен презрението и липсата на солидарност у други.

При продължаване на гореописаната ситуация обединена Европа в един по-пълен смисъл на понятието се изпълва по- скоро с утопизъм. Перспективата за държави – развити и догонващи – остава, като това само би засилвало евроскептицизма. Погледнато в общ план – ако не се предприемат сериозни общоевропейски и координирани мерки за справяне с липсата на заетост, сянката на „Европа на две скорости“ ще продължава да покрива с тъмнината си Стария континент. Всичко това следва да ни накара да се замислим дали подобни перспективи са благоприятни и желани и какви изгоди реално получаваме ние като европейци. Разбира се, подобен въпрос не може да бъде разглеждан само на ниво граждани или на ниво политици (респективно лидери, управляващи). Този проблем трябва да бъде ясно изложен, анализиран и разбран от всички нас. Неговото решение няма да бъде от полза на един или двама, напротив- ще е за всички граждани на ЕС.

Солидарността и сътрудничеството са общоевропейски ценности и тяхното функциониране и зачитане от всички са от съществена необходимост днес. Нуждата от засилено и по-тясно европейско сътрудничество са елемент на съвременния ни живот в обединена Европа. Липсата на заетост в днешно време оказва и голямо влияние върху човешкия живот и нанася сериозни удари върху социалната стратификация и определяне на статуса на гражданите. Ето защо, не бива да изключваме възможността за една по- активна и координирана институционална регулативност на европейско ниво, която да спомогне за увеличаване на заетостта. Защо?

Финансовата криза, като всяка друга криза, води със себе си несигурност и спад в доверието. Както вече споменах, мерките на национално ниво, т.е. регулациите от страна на държавата, водят до частични успехи и не могат да убедят всички в истиността си. Не мога да заявя с някаква категоричност, че те са половинчати, това би било пресилено. Но съм сигурен, че дори да има хора, които биха защитавали борбата с безработицата, смятайки, че това е ключът към решението на проблема, също така ще се изкажат и от срещуположната група от експерти – тези, които смятат, че пазарът би се справил сам.

Една известна мисъл гласи: „Ако търсиш истината знай, че тя се крие винаги някъде по средата.“ Смятам, че това важи с особена сила и по темата с безработицата. Верният път за решение на проблема е консенсусният, където възможностите на държавното и на пазарно равнище се преплитат и акумулират в институционалното измерение. Не е редно да залитаме в крайности и да защитаваме яростно определени икономически теории и постулати. Важно е да помислим и обсъдим какви са механизмите които биха могли да послужат в конкретната ситуация и да подберем тези, които биха дали най- добри, сигурни и дългосрочни резултати.

Младежта е бъдещето на общото европейско семейство. Не бива да се забравя, че младите хора носят енергията и желанието за промяна към по-добро. „Единни в многообразието“ не е само културен девиз, който да подчертае уникалното и ценното у всеки един от нас. Това е също така и призив за сътрудничество и кооперативизъм по отношение на проблемите, засягащи всички ни. Общите усилия за борба с безработицата предполагат формирането на общ европейски трудов пазар, където всеки ще търси своето най-добро поле за изява, където чрез своя труд ще покаже на околните възможностите на неговата личност.

Кирил Ганчев

В заключение бих искал да спомена, че всичко това би могло да бъде доведено до реализация тогава, когато образованието и засиленото изучаване на приложни науки и чужди езици бъдат поставени на едно по- добро ниво, за да се засили връзката между просветата и заетостта. Нуждата от кохерентност на нива образование и работа е необходима, за да се стигне до по-голяма производителност, растеж, увеличаване на благосъстоянието и развитието както на всяка една държава, така и на целия Европейски съюз. За да се създават кадри, които все пак решават всичко. Наша е задачата да се погрижим за това и да извлечем ползите от добрите резултати. Колкото по-рано политици и граждани пристъпим към реализацията на обособени и анализирани политики за борба с безработицата, толкова по-бързо бихме се радвали на благоприятните последици, които биха настъпили.

Автор: Кирил Ганчев,
Студентски клуб на политолога –  СУ „Св. Климент Охридски“
Статията е публикувана в блога на евродепутата Ивайло Калфин.

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Крими

Полицията спипа „рейсъри“, участвали в незаконни гонки край Горна Росица

Published

on

Публикувани в социалните мрежи видеоклипове, показващи нерегламентирани автомобилни гонки в района на село Горна Росица, предизвикаха бързата реакция от страна на органите на реда.

Районното управление в Севлиево, под ръководството на Областната дирекция на МВР – Габрово, предприе незабавни действия за установяване на участниците в нарушенията. До момента са идентифицирани 11 лица, взели участие в гонките под различна форма.

Осем от тях са с постоянен адрес в град Габрово, а трима – в град Севлиево. На двама от севлиевските участници вече са съставени протоколи за полицейско предупреждение, с оглед бъдещи санкции по Закона за движение по пътищата (ЗДвП).

От ОДМВР-Габрово съобщават, че работата по случая продължава, като предстои предприемането на допълнителни мерки спрямо останалите установени лица. Органите на реда напомнят, че подобни прояви не само нарушават закона, но и създават сериозна опасност за живота и здравето както на участниците, така и на други граждани.

Зареди още

Крими

Внимание: Горещото време повишава риска от пожари!

Published

on

Във връзка с високите дневни температури и повишената пожарна опасност, Районна служба „Пожарна безопасност и защита на населението“ – Габрово отправя настойчив апел към гражданите, ръководителите на земеделски кооперации, частни арендатори, ловно-рибарски сдружения и всички юридически лица на територията на община Габрово за стриктно спазване на противопожарните мерки.

Категорично се забранява паленето на стърнища, суха трева, слама и отпадъци по слоговете, крайпътните ивици, междублоковите пространства, дворовете и други тревни площи. Горимите отпадъци като клони, храсти и треви трябва да се събират на безопасни места, без да се изгарят.

Паленето на огън в горите е разрешено само на специално обезопасени и обозначени места. Забранява се използването на открит огън във ветровито време или на необезопасени терени, поради повишения риск от възникване и разпространение на пожари.

От службата подчертават и риска от непогасени угарки от цигари, които могат да причинят пожар в суха и леснозапалима среда.

Как да действаме при горски пожар? Ако забележите дим, мирис на изгоряло или пламъци в гората, е важно бързо да оцените ситуацията – установете откъде идва пожарът, в каква посока се разпространява и с каква скорост. Ако съществува реална опасност, незабавно се отдалечете в посока, обратна на вятъра или покрай водоеми – реки, потоци и езера.

След като сте в безопасност, веднага подайте сигнал на телефон 112 или се свържете с най-близката хижа, лесничейство, туристически пункт или кметство. В случаи на пожари в начален стадий, огънят може да бъде потушен с пръст, пясък или с тупалки от зелени клони.

Изключително важно е да се предпазите от изгаряния – избягвайте запалими дрехи, особено от изкуствени материи, и защитавайте дихателните си пътища с мокри кърпи или маски.

Районна служба „Пожарна безопасност и защита на населението“ – Габрово напомня: всяко навременно подадено съобщение може да спаси човешки живот и да предотврати значителни щети.

Зареди още

Крими

13-годишно момче е със счупено ребро след домашен побой

Published

on

Образувано е досъдебно производство по случай с 13-годишното момче, прието в болница в Габрово със счупено ребро.

След проведен координационен механизъм в Дирекция „Закрила на детето“ – Габрово с участието на представител на Районната прокуратура на 30 юни е образувано досъдебното производство за това, че на 29 юни т.г. в Габрово, била причинена лека телесна повреда на 13-годишно момче, изразяваща се във фрактура на 6-то ребро, като същата е нанесена в условията на домашно насилие.

За престъплението е предвидено наказание лишаване от свобода до 3 години. Досъдебното производство се провежда под наблюдението на Районна прокуратура – Габрово.

Детето е освидетелствано. Провеждат се разпити на свидетели, предстои изготвяне на съдебно-медицинска експертиза.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица