Свържи се с нас

Култура

„Майсторете ръчички“ – изработване на мартеници

Published

on

снимка: АЕК "Етър"

снимка: АЕК „Етър“

На 1 март в АЕК “Етър” деца от ОУ “Иван Вазов” и ОУ “Свети Свети Кирил и Методий” ще изработят традиционни мартеници, информира Петя Бонева от Музея на открито. Във фоайето на хотел “Странноприемницата” ще бъде устроена изложба на мартеници. В деня ще бъдат обявени и победителите в Конкурса за изработване на мартеница, обявен от музея.

снимка: АЕК „Етър“

Месец март е преходът между зимата и пролетта, когато се събужда природата, с всички добри и зли сили в нея. Първият ден от този месец е натоварен с много обредни практики. Много от тях са останали във времето на нашите баби, но една от тях е жизнена и вечна – киченето с мартеници. Най-старият вариант на мартеницата е червеният конец, към който по-късно се прибавя белият, с привързана сребърна или златна паричка. По-късно усуканите конци се оформят като пискюли, висулки, човекоподобни фигурки и др. Традиционната мартеница се изработва от вълнена прежда, по-късно памучна, оцветена с растителни бои. Червеният цвят, според народната вяра, символизира живота и притежава способността да прогонва злото и болестите. Белият е символ на дълголетието и вечността. Затова мартеницата се явява овеществена благословия за здраве и дълъг живот. Според народната вяра мартеницата се носи докато се види цъфнало дръвче или първата прелетна птица. Тогава някои я закачат на дървото, за да са бели и червени като него, други я слагат под камък или я хвърлят в реката, та злото да остане под камъка или да изтече с водата.

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Култура

Фотоизложба разказва улични съдби, заснети с любов

Published

on

На 4 юли , петък, от 17.30 ч. в експозиция „Колю Фичето“ на Исторически музей – Дряново ще бъде открита трогателната фотоизложба „Светът на Улични сърца“. Изложбата е посветена на живота и обитателите на Приюта за безстопанствени кучета „Улични Сърца БГ“ в село Глушка.

Посетителите ще имат възможност да се потопят в атмосферата на приюта, като видят света през погледа на неговите четириноги обитатели чрез силни, емоционални и разтапящи сърцето фотографии.

„Светът на Улични Сърца“ ще може да бъде разгледана до 28 юли, като всеки кадър от експозицията разказва история на надежда и преданост. Събитието насочва внимание към нелеката съдба на изоставените кучета и провокира хората да осиновят домашен любимец.

Зареди още

Култура

Габровски талант с първо място на международен фестивал в Обзор

Published

on

Младият певец Никълъс Александър Мак Доналд от музикалната школа “Wild Sound” към читалище “Будителите 2017” – Габрово, с вокален педагог Зора Колева, завоюва първо място и спечели купа на XIII Международен фестивал на изкуствата “Морско конче”, провел се в Обзор.

С впечатляващо сценично присъствие и блестящо вокално изпълнение на песните „Болката от ляво“ на Васил Найденов и „I’m Still Standing“ на Елтън Джон, Никълъс впечатли международното жури и публиката.

Фестивалът събра над 200 участници – вокални и танцови изпълнители от България, Грузия, Естония и Украйна. Компетентното жури бе с председател Румяна Иванова и членове Мила Пендичева, Красимир Янкулов и Александър Ромалийски от Украйна.

Зареди още

Култура

Концерт в чест на Колю Фичето ще озвучи храма „Св. Никола“ в Дряново

Published

on

Тази събота, 5 юли, от 11.00 часа, в храма „Свети Никола“ в Дряново ще се състои тържествен концерт на мъжкия хор към храм „Успение на Пресвета Богородица” – Габрово и мъжкия хор към храм „Св. Троица” – Габрово.

Събитието се осъществява със съдействието на Архиерейско наместничество – Дряново и е част от програмата на Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“, посветени на 225 години от рождението на възрожденския майстор – строител, които се организират от Исторически музей – Дряново, в партньорство с Община Дряново и под патронажа на Министерство на културата.

Преди концерта, от 09.00 часа, в църквата ще бъде отслужена Света литургия. Не е случайно, че музикалното събитие ще се състои именно в храма „Св. Никола“ – едно от най-значимите архитектурни постижения на възрожденския майстор Колю Фичето.

Построен през 1851 г., храмът е сред трите запазени негови обекта в родния му град. Именно тук той проявява своя собствен архитектурен почерк и създава един от шедьоврите си.

Обявен за паметник на културата от национално значение, храмът „Св. Никола“ е и една от най-посещаваните забележителности на територията на община Дряново.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица