Новини
На 31 януари изтича валидността на винетките за 2012 г.
Над половин милион са продаданите винетки досега

снимка: Агенция „Пътна инфраструктура“
В сряда (31 януари), изтича валидността на годишните винетки за 2012 година. Шофьорите, които досега не са се снабдили с винетен стикер за 2013 г., могат да го закупят от дистрибуторската мрежа – бензиностанции, пощи, големи търговски вериги, областните пътни управления, гранично контролно-пропускателните пунктове и др.
За четвърта поредна година винетните такси не се променят. През 2013 г. годишната винетка за автомобилите струва 67 лв., месечната – 25 лв., а седмичната – 10 лв.
506 354 винетки са продадени до 28 януари т. г. Приходите са 35 354 227 лв. Най-търсени са годишните винетки за леки автомобили – 368 841 бр. Следват седмичните винетки за леки автомобили – 62 948 бр., и дневните стикери за тежкотоварни превозни средства и автобуси – 57 112 бр.
Дистрибуторската мрежа е заредена общо с 2 395 000 бр. винетки. От тях 1 млн. бр. са годишни за леки автомобили, 545 000 бр. седмични за леки автомобили, 500 000 бр. дневни винетки за тежкотоварни МПС и автобуси, и т. н.
В над 3000 разпространителски пункта се продават винетни стикери. От тях над 1100 са с денонощен режим на работа. Пълният списък можете да намерите в приложения линк: http://www.api.government.bg/images/api/distributors.pdf
През 2012 г. са продадени общо 7 037 174 бр. стикери и приходите са близо 205,7 млн. лв. През 2011 г. са закупени 6 850 578 бр. винетки, а постъпленията са 205 млн. лв.
Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730
Любопитно
Втори ретро парад в Трявна
Икономика
Липсата на кадри е сред водещите проблеми на работодателите

Работодателите в област Габрово все още посочват недостига на кадри като основен проблем. Това става ясно от анкетното проучване, проведено от Агенция по заетостта в периода 28 май – 3 юли 2026г. Данните бяха представени на редовно заседание на Постоянната комисия по заетост, което се проведе под председателството на заместник областния управител Андрей Николов.
В представителната извадка са включени 165 работодатели, като 62 от тях взеха участие в анкетата. Според резултатите през следващите 12 месеца работодателите в областта ще търсят работници и специалисти предимно в секторите на преработващата промишленост, здравеопазването, строителството и транспорта.
Най-голямо търсене се очаква за шивачи, монтьори на енергийни съоръжения и инсталации, работници в производството на облекло, медицински сестри, лекари, строителни инженери и мотокаристи. Заявена е и потребност от работници без специална квалификация.

Сред основните причини за недостига на кадри работодателите открояват липсата на кандидати за свободните работни места, недостига на квалифицирани специалисти и несъответствието между уменията на търсещите работа и изискванията на бизнеса.

Наред с професионалната квалификация все по-голямо значение придобиват и т.нар. „меки умения“ – дисциплина и самоконтрол, умения за работа в екип, комуникативност, адаптивност и способност за решаване на проблеми.
Резултатите от проучването потвърждават, че демографските процеси, застаряването на населението и недостигът на квалифицирани кадри остават сред най-сериозните предизвикателства пред икономическото развитие на област Габрово.

Крими
Започва информационна кампания срещу телефонните измами в региона

По разпореждане на директора на Областната дирекция на МВР – Габрово старши комисар Илиян Иванов в областта стартира поредна превантивна кампания, насочена към повишаване на информираността на гражданите за предотвратяване на телефонните измами.

В рамките на инициативата полицейски служители ще разпространяват информационни брошури, предоставени от Главна дирекция „Национална полиция“, в кметства и кметски наместничества, пощенски станции, пенсионерски клубове, както и на гишетата на „Местни данъци и такси“.

Жителите на малките и отдалечените населени места ще имат възможност да разговарят с полицейски служители, които ще ги информират за най-често използваните сценарии при телефонните измами, начините за тяхното разпознаване и действията, които следва да предприемат при съмнение за опит за измама.
Целта на кампанията е да повиши информираността и бдителността на гражданите, като им предостави полезна информация и практически съвети за предпазване от телефонни измами, както и да ги насърчи незабавно да сигнализират в полицията при съмнение за подобно престъпление. Кампании с подобна насоченост се провеждат периодично от ОДМВР – Габрово като част от превантивната дейност на дирекцията.
През годините те са реализирани и със съдействието на Областна администрация – Габрово, общините на територията на областта, кметствата и кметските наместничества.
От полицията припомниха, че на 5 юли в Трявна беше направен опит за телефонна измама. Благодарение на бързата и адекватна реакция на полицейските служители престъплението беше предотвратено, а сумата от 13 000 евро и златни накити бяха върнати на собственика.
В същия ден в РУ – Трявна бяха получени и други сигнали за опити за телефонни измами, като граждани проявиха необходимата бдителност, разпознаха опита за измама и незабавно сигнализираха на ЕЕН 112. И в други два случая – в Севлиево и село Горна Росица, полицейски служители също предотвратиха телефонни измами.
ОДМВР – Габрово отново обръща внимание, че при телефонно обаждане с искане за пари, ценности или съдействие за полицейска операция гражданите не бива да се доверяват на непознати. В подобни случаи следва незабавно да прекратят разговора, да се свържат със свои близки и да сигнализират на ЕЕН 112 или в най-близкото районно управление на МВР.
„Призоваваме гражданите да разговарят със своите по-възрастни родители, близки и роднини и да ги предупредят за различните схеми на телефонни измами“, заявиха от пресцентъра на ОДМВР-Габрово.

-
Икономикапреди 3 дни„Скарата“ в Габрово посреща гостите си от днес с отличен вкус на жар
-
Новинипреди 6 дниПодменят и поставят допълнителни парапети по 3 булеварда в Габрово
-
Кримипреди 6 дниШофьор на бус се отъркаля на пътя и отсечен знак край Габрово
-
Новинипреди 3 дниС купа и медали се завърнаха шахматистите на ШК „Орловец 1997“
-
Новинипреди 6 дниПравителството ще отпусне средства за ремонт на Паметника на свободата
-
Новинипреди 6 дниОбластният оспорва прегласуваното от ОбС-Габрово решение за спонсорство на Янтра
-
Кримипреди 3 дниПияна жена с голям джип помете морал и промили посред бял ден
-
Новинипреди 2 дниМащабна възстановка за честванията на Шипческата епопея












