Свържи се с нас

Новини

27 януари – международен възпоменателен ден на Холокоста

Published

on

снимка: Министерство на външните работи

снимка: Министерство на външните работи

На 27 януари отбелязваме Международния възпоменателен ден на Холокоста, чиято тема тази година е „Спасяването на животи по време на Холокоста: смелостта  на състраданието”. На 1 ноември 2005 Общото събрание на ООН обявява официално в резолюция 27 януари за Международен възпоменателен ден на Холокоста. Резолюцията призовава всички страни-членки на организацията да почитат паметта на жертвите на Холокоста и окуражава развитието на образователни програми за историята, за да се предотвратят бъдещи прояви на геноцид.

На тази дата през 1945 г. малцината оцелели в концлагера Аушвиц са освободени. Това става след окончателната победа на Съюзническите войски над Хитлер. Създаден на територията на окупирана Полша, този концлагер се превръща в символ на местата за осъществяване на Хитлеровото окончателно „решение” на „еврейския въпрос”. В Аушвиц са депортирани няколко милиона души от цяла Европа. Общо в лагерите загиват милиони, като с точност цифрите трудно могат да бъдат изчислени. Унищожено е почти цялото еврейско население на Европа – около 6 млн. души.

Където и да живеем – в Европа, в Азия, в Африка или в Америка –  трябва да си даваме ясна сметка какви опасности крие политиката на геноцид. Осъзнаването на подобна заплаха означава и превенция и предотвратяване на проявите на масово насилие, означава и борба за човешко достойнство и демократични ценности .

Спомняйки си за трагедията и кошмара на Холокоста, трябва да си припомним и това, което спаси българските евреи от този кошмар. През 2013 г. България отбелязва 70 години от спасяването на своите евреи през Втората световна война и примерът на българското общество за гражданска доблест, проявена в защита на преследваните евреи, не бива да бъде забравен и неразбран. Защото това бе акт на смелост и общочовешки морални ценности на хора с различно вероизповедание.

В основата на спасяването на българските евреи стои силата на гражданското общество в България, което се осмелява да се противопостави на Хитлеровото безумие. Безспорен е приносът на Димитър Пешев, смелостта на владиците Стефан и Кирил, както и на много интелектуалци, без чиито усилия и готовност да поемат отговорността в решителния момент това не би било възможно. Важна роля изиграва и тогавашното външно министерство и част от българските дипломати, които издават транзитни визи на евреи от Румъния и Унгария, спасявайки хиляди човешки животи.

С отбелязването на 70-та годишнина от спасението на българските евреи и отдаването на почит към жертвите на Холокоста, особено към евреите от окупираните от хитлеристките войски Вардарска Македония и Беломорска Тракия, съвременната българска общественост се присъединява към световната съпротива срещу проявите на ксенофобия, антисемитизъм, религиозни и етнически предразсъдъци.

източник:  Министерство на външните работи

Любопитно

Севлиево е първият град от турнето на актьора Димитър Маринов

Published

on

Известният актьор Димитър Маринов, който през 2019 г. стана първият български актьор, качил се на сцената на “Оскар”-ите по време на 91-вата церемония, след като филмът „Зелената книга“, в който той участва, спечели наградата за най-добър филм, ще гостува в Севлиево на 7-ми май.

Той пристигна преди няколко дни в България, за да участва в дует с Дивна, която влезе в образа на Хилда в „Като две капки вода“. Както винаги, актьорът представи едно към едно образа на своя учител – големият Тодор Колев.

През 2020 г. Димитър Маринов спечели място във формата „Като две капки вода“, но благородно отстъпи мястото си, защото (както той казва), “няма нужда от награди, а желание да раздава своите знания”. Към момента популярният в Холивуд актьор е преподавател по актьорско майсторство в САЩ. Срещата с него е по инициатива на Община Севлиево и включва представяне на пътеводителите по актьорска подготовка, чиито автор е Маринов. Книгите му “Към сцената“ и „Към екрана“ излязоха в края на 2024 г. под знака на издателство „АЗ-БУки“, печатът е на www.artniton.com.

Официалната премиера на заглавията започва от Севлиево – в 17.30 часа в сградата на Общината.

„Нашата форма на работа е строго индивидуална в партньорство. Актьорството е точно този съзнателен избор, който идва от вярата вътре във вас. То е начин на живот. Имам класове в САЩ, в които работят по четири сесии и им казвам директно кой става и кой не, според мен. Актьорлъкът е дарба – той е вид мислене. Аз не мога да ви науча на актьорско майсторство – никой не може. Ние можем само да ви придадем похвати, практики, с които да ви помогнем да откриете себе си”, споделя пред младите хора Димитър Маринов. С харизмата си и естественото си поведение, Димитър Маринов пленява всяка аудитория.

Всеки, който има интерес към литературата и киноизкуството ще има чудесна възможност да се запознае лично с актьора и да почерпи вдъхновение от неговия професионален път. Животът му е като филмова лента, с много обрати и събития, но примерът му да не се отказва да се бори е много мотивиращ.

Зареди още

Култура

Исторически музей – Дряново отбелязва 120 години от рождението на Иван Койчев

Published

on

В залата за временни изложби „Колю Фичето“ на Исторически музей – Дряново този петък, 2 май, ще бъде открита изложбата „Иван Койчев: човекът, художникът, учителят (1905–1976)“.

Събитието, което ще започна в 17.30 часа, е посветено на 120 години от рождението на видния художник, педагог и общественик, оставил значим отпечатък в културния живот на Дряново.

Изложбата е в две части и включва част от последното дарение на семейството на Иван Койчев, направено през 2024 г. В първата част посетителите ще видят негови архивни снимки, документи и лични вещи, показващи живота и приноса му като художник и педагог. А във втората са представени непоказвани за публиката негови творби.

Изложбата представя Иван Койчев не само като талантлив творец, но и като личност с активна обществена роля, оставил следа в местната историческа памет.

Зареди още

Крими

Софиянец с „Мерцедес“ преби дядо до автогарата в Габрово

Published

on

76 –годишен габровец бе пребит от 34-годишен мъж от София. Неприятният инцидент се разиграл в понеделник, 28 април, в ранния следобед до автогарата в Габрово.

Тогава около 15.40 часа, чрез спешния телефон 112 в полицията постъпил сигнал от гражданин, който съобщил, че в района на автогарата е намерен мъж, с видими следи от побой в областта на лицето.

На място незабавно бил изпратен автопатрулен екип, който установил самоличността на пострадалия. Допълнително при събеседването с пострадалия било установено, че мъжът бил ударен от непознат, който се придвижвал с лек автомобил „Мерцедес“, със софийска регистрация.

Предприети били незабавни оперативно-издирвателни мероприятия, в хода на които бил задържан извършителят на деянието. Това е 34-годишен софиянец.

Работата по изясняване на случая продължава в рамките на образуваното досъдебно производство.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица