Свържи се с нас

Култура

130 години музейно дело в Габрово

Published

on

Архив © Copyright — Gabrovo News. All Rights Reserved

Архив © Copyright — Gabrovo News. All Rights Reserved

През месец май тази година ще навършват 130 години от откриването на Историческия музей в Габрово. Самите тържества по отбелязването на годишнината ще се състоят през месец октомври, защото тогава Музеят ще бъде готов една от постоянните си експозиции, която е изцяло нова и ще бъде представена по нов начин. Това сподели пред медии на пресконференция директорът на Регионалния исторически музей – Габрово Красимира Чолакова, която даде повече информация около отбелязването на празника.

Новата постоянна експозиция е Дечковата къща, чиято реставрация и консервация ще бъде направена по проект. Това, което е започнато от РИМ – Габрово от началото на годината е съвместната работа с габровските училища. От 1-ви до 28-ми февруари от 10 до 15 часа в Музея всеки ученик ще може да влезе и да работи в ателие за мартеници, под ръководството на специалист. Такова ателие ще бъде направено и за изработка на Великденски яйца. Тези творчески ателиета за новост за РИМ – Габрово.

Първото от събитията, по случай 130-тата годишнина, ще бъде проведено съвместно с Министерството на културата, като се предвижда да бъде организирана Национална научна конференция „Модерният музей. Добри практики и иновации“. Ще бъде представено и научното издание на Добромир Търновски и Росен Йосифов „Музеят – 130 години история“. Паралелно с всички тематични изложби, които ще бъдат показани в месеците от януари до октомври, РИМ – Габрово ще оформи пространството между неговата сграда и търговският обект от известна марка за канцеларски материали по един интересен начин. Там ще бъде позиционирана експозиция каменна пластика, с място за изяви на Музея. Оформлението ще представлява тентова конструкция, с места за сядане, а самата каменна пластика ще бъде поставена в стъклени витрини, устойчиви на удари. Посетителят ще може да влиза в обособеното пространство. Общоисторическата експозиция ще бъде започната с археология, което до сега не е правено от културната институция.

„Ще покажем  много културни ценности, които стоят в трезорите и никога не са виждали бял свят никога“, допълни към казаното Красимира Чолакова. По думите й необходимото финансиране по проекти ще бъде търсено, чрез кандидатстване по проекти на Министерството на културата.

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Култура

Исторически музей – Дряново отбелязва 120 години от рождението на Иван Койчев

Published

on

В залата за временни изложби „Колю Фичето“ на Исторически музей – Дряново този петък, 2 май, ще бъде открита изложбата „Иван Койчев: човекът, художникът, учителят (1905–1976)“.

Събитието, което ще започна в 17.30 часа, е посветено на 120 години от рождението на видния художник, педагог и общественик, оставил значим отпечатък в културния живот на Дряново.

Изложбата е в две части и включва част от последното дарение на семейството на Иван Койчев, направено през 2024 г. В първата част посетителите ще видят негови архивни снимки, документи и лични вещи, показващи живота и приноса му като художник и педагог. А във втората са представени непоказвани за публиката негови творби.

Изложбата представя Иван Койчев не само като талантлив творец, но и като личност с активна обществена роля, оставил следа в местната историческа памет.

Зареди още

Култура

Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“

Published

on

Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“ от конкурса за млади фолклорни таланти „Орфеево изворче“, който се проведе на 26 и 27 април в Стара Загора. Надпреварата събра над 1500 участници от цялата страна.

Гордост за ръководителката е, че наред с изпълнители от музикални училища, децата от Детска фолклорна формация „Габровски гласчета“ бяха удостоени с първо място и плакет от конкурса.

За първи път се явяват и по-малките от „Гласчетата“, които също бяха отличени с първо място.

Трето място получи и Боян Борисов в изпълнение на гайда, който също се явява за първи път на конкурс. Второ място получиха и дуета Габриела и Боян Борисови .Вълнението на ръководителката е голямо от високата оценка на специалисти в областта на фолклора като Професор Георги Петков, доц. Владимир Владимиров, Петьо Костадинов ,Пею Пеев преподаватели в ДМА “ Панчо Владигеров“ .

Зареди още

Култура

Видео урок за Колю Фичето представя великия майстор пред ученици в цялата страна

Published

on

По повод Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“ образователната онлайн платформа „Уча се“ създаде специален видео урок, посветен на възрожденския майстор – строител от Дряново.

Реализацията е резултат от съвместен проект между Община Дряново, Исторически музей – Дряново и екипа на „Уча се“. Основателят на платформата, дряновецът Дарин Маджаров, създава видеото безвъзмездно, като личен жест към родния си град и в подкрепа на историческата ни памет.

Урокът, с продължителност 5 минути и 15 секунди, представя живота и делото на Колю Фичето – символ на архитектурното майсторство на Българското възраждане и създател на едни от най-впечатляващите сгради, мостове и църкви в страната. Чрез съдържателното видео, учениците ще се запознаят с фигурата на Фичето като един от най-уважаваните и признати строители в Югоизточна Европа през XIX век.

Видео урокът ще бъде включен в образователните занятия и беседи, които специалистите от Исторически музей – Дряново провеждат с ученици от страната. Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“, посветени на 225-годишнината от рождението на майстор Колю Фичето, се реализират от Община Дряново и Исторически музей – Дряново, под патронажа на Министерство на културата.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица