Новини
Съдът оправда собствениците на немската овчарка

Архив © Copyright — Gabrovo News. All Rights Reserved
С присъда по въззивно наказателно дело от общ характер, обявена в сряда тричленен състав на Габровския окръжен съд отмени в осъдителните й части присъдата на Районен съд – Дряново, с която с която К.В. и П.В. от Дряново бяха осъдени на по 3 месеца лишаване от свобода – условно, за причинена по непредпазливост тежка телесна повреда и оправда същите по повдигнатото им обвинение за извършено престъпление по чл.133 пр.І-во от НК.
Делото пред Габровски окръжен съд бе образувано по жалба на двамата подсъдими против първоинстанционната присъда, с която същите са признати за виновни в това, че на 11 юни 2010 г. не осъществили достатъчно контрол върху дворното си немско овчарско куче, като не предприели всички необходими мерки за предотвратяване на свободното напускане от животното на пределите на имот, намиращ се в местността „Манга” в Дряново, и създавайки по този начин опасност за хората по непредпазливост допуснали причиняването на тежка телесна повреда (осакатяване на дясната ръка) на възрастна жена от Дряново.
В производството по настоящото дело бяха изпълни указанията на Върховния касационен съд, дадени с решение от 16 октомври 2012 г. по наказателно дело, с което бе отменена оправдателната присъда на Окръжен съд – Габрово от 23 май 2012 г., постановена от друг въззивен състав. Съгласно тези указания в хода на настоящото производство беше извършен преразпит на пострадалата и на свидетел, изслушан при разглеждане на делото пред Районен съд – Дряново. Бяха изслушани и двете вещи лица изготвили киноложките експертизи, назначени при предходното разглеждане на делото пред Окръжния съд, които потвърдиха категоричните си заключения, че кучето не е участник в инцидента.
За пълното и обективно изясняване на обстоятелствата по делото настоящият въззивен състав разпита и още един свидетел – ветеринарния лекар, взел материал за изследване от кучето няколко часа след инцидента, който не е изслушван както на досъдебното, така и в съдебното производство до момента.
След задълбочен анализ на всички данни по делото настоящият съдебен състав счете, че липсват безспорни и категорични доказателства в подкрепа на повдигнатото обвинение на двамата подсъдими, поради което отмени първоинстанционната присъда и ги оправда.
Мотивите към настоящата присъда на Габровски окръжен съд ще бъдат изготвени в 15-дневен срок. Присъдата на Окръжен съд – Габрово подлежи на обжалване или протест пред Върховния касационен съд в 15-дневен срок.
Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730
Любопитно
Цъфтят японските вишни в Севлиево (снимки)

Севлиево се нарежда сред градовете в България с най-богата колекция от японски вишни – сакура, чието розово цъфтене превръща населеното място в истинска пролетна гледка за около две седмици в края на април.

Десетките дръвчета сакура са засадени на различни места из града: на площад „Свобода“, в парк „Казармите“, както и наредени в изящни редици покрай улиците. Нежните розови цветове и деликатният им аромат са се превърнали в позната картина за местните жители, но неизменно спират погледа и дъха на посетителите отвън.

Всяка година, щом настъпи краят на април, Севлиево се покрива в розово. Японските вишни разцъфтяват почти едновременно, създавайки усещането за нежен розов воал, проснат над градските улици и паркове. Точно тази мимолетност – цъфтежът продължава едва около две седмици. Това прави зрелището толкова ценено и търсено.

Туристите, привлечени от разцъфналите дървета, все по-често включват Севлиево в пролетните си маршрути. Паркът „Казармите“ и площад „Свобода“ се превръщат в любими места за разходка и фотография, а оживлението в тези дни е осезаемо различно от ритъма на останалото време.

Сакурата е символ с дълбок смисъл. В японската традиция съзерцаването на цъфнали вишневи дървета е практика, известна като ханами. Това е много повече от естетическо удоволствие. То е израз на почит към природата, хармонията и вечния кръговрат на живота.

Именно тази философия, пренесена на български терен, придава особена дълбочина на всяко посещение под клоните на севлиевската сакура. Не случайно градът е развил традиция около тези дървета. Те вече не са просто декоративна украса, а са се превърнали в емблема на пролетта в Севлиево и повод за общностно събиране.

Община Севлиево приканва всички: жители и гости, да заснемат цъфналото дърво, което съзерцават, и да споделят снимките си в коментарите. Защото красотата на сакурата добива нов смисъл, когато е споделена.
Ако все още не сте видели японските вишни в Севлиево тази пролет – побързайте. Розовото вълшебство е мимолетно.

Крими
Трима отвлякоха мъж в Габрово и го пребиха

В Районното полицейско управление в Габрово е образувано досъдебно производство за отвличане, информираха от пресцентъра на Областната дирекция на МВР. Работата по случая продължава под надзора на Окръжна прокуратура – Габрово.
На 26 април, около 15:50 часа, в полицията постъпил сигнал, че в района на хранителен магазин на ул. „Никола Войновски“ 47-годишен мъж бил отвлечен, като впоследствие му бил нанесен побой.
В резултат на проведените оперативно-издирвателни мероприятия били установени трима мъже, съпричастни към извършеното деяние.
По случая е образувано досъдебно производство. Действията по разследването продължават под надзора на Окръжна прокуратура – Габрово.

Култура
ИМ-Дряново издаде кулинарна книга с рецепти от края на XIX и началото на XX век

Излезе от печат най-новото книжно издание на Исторически музей – Дряново. То е свързано с кулинарията и е насочено към всички почитатели на традиционния български вкус. Кулинарната книга носи заглавието „Дряновски вкусотии и изкушения“.
Тази малка книжка събира готварските рецепти на дряновката Анастасия Лафчиева (1847–1927 г.) – съпруга на Станчо Лафчиев, кмет на Дряново (1896–1899 г.). Родени в домашното пространство, изпитани в практиката и проверени от опита, тези рецепти са предавани устно: от майка на дъщеря, от баба на внучка, през няколко поколения.
Съхранени и записани от потомците в няколко тетрадки, днес те се публикуват за първи път и достигат до читателите като ценен дар от съкровищницата на Исторически музей – Дряново.
Съставители на изданието са музейните специалисти Юлия Дабкова, Стилияна Топалова – Марчовска и Христо Петров. Книгата е с твърди корици и цветни илюстрации. Графичното оформление е дело на Силвия Георгиева, а предпечатът и печатът са осъществени от издателство „Фабер“ – Велико Търново.
На над 150 страници са представени рецепти за салати, супи, основни ястия, десерти, сладка, конфитюри, напитки и парфюм – голяма част от тях актуални и към днешна дата. Уводният текст е на доц. д-р Светла Ракшиева от Института за етнология и фолклористика с Етнографски музей към БАН (ИЕФЕМ-БАН). В изданието е включена и историческа справка за семейство Лафчиеви.
Книгата може да бъде намерена в обектите на Исторически музей – Дряново или да бъде поръчана онлайн чрез сайта на институцията. Официалното представяне на изданието ще се състои на 15 май 2026 г. в родния град на майстор Колю Фичето, в рамките на инициативата „Нощ на музеите“, в която ИМ – Дряново ще се включи и тази година.

-
Новинипреди 7 дни„Янтра“ с важен мач срещу плевенския „Спартак“
-
Новинипреди 7 дниБлаготворителен базар и концерт в подкрепа на малкия Ники
-
Любопитнопреди 7 дниУченици от Габрово премериха знания в „Пролетен празник по география“
-
Новинипреди 7 дниМБАЛ „Д-р Тота Венкова“ се включи в кариерен форум за медицински специалисти
-
Любопитнопреди 4 дниПобедителите в конкурса „Бостанско плашило“ на музей „Етър“ са ясни
-
Новинипреди 4 дниПървата стъпка след победата: Николай Косев от „Прогресивна България“ в Плачковци
-
Новинипреди 2 дниБлаготворителният базар и концерт в подкрепа на малкия Ники събра над 6 000 евро
-
Културапреди 2 дниИсторически музей – Дряново получи наградата „Наследство“





