Новини
16% от пушачите не ходят в заведения след 1 юни 2012 г.
42% от пълнолетните българи посочват, че пушат
16% от пушачите са спрели да посещават заведения след 1 юни 2012 година, писа Аргументи БГ. Това сочат данни от национално представително изследване на НЦИОМ, проведено между 30 ноември и 6 декември 2012 г. по метода на полустандартизираното face-to-face интервю сред 1000 пълнолетни български граждани в 86 населени места в цялата страна.
42% от пълнолетните българи посочват, че пушат. По-често това са мъже, хора на възраст между 30 и 49 години и роми. 46% от интервюираните твърдят, че никога не са пушили (главно жени и възрастни хора). В настоящото изследване 12% от респондентите се определят като бивши пушачи.
69% от интервюираните пушачи преценяват, че сега пушат точно толкова, колкото и преди влизането в сила на забраната за тютюнопушене на обществени места. 28% от пушачите посочват, че са намалили цигарите в резултат на забраната. Пушенето ограничават хора на възраст между 50 и 59 години, както и заможни респонденти. Когато са в заведение на закрито, половината от пушачите излизат навън, за да пушат. Други 15% се въздържат да пушат, докато са в заведението.
Данните показват, че след 1 юни 2012 г. близо една пета от пушачите (18%) ходят по-рядко в заведения, а други 16% изобщо са спрели да посещават заведения. Столичаните, образованите респонденти и хората на средна възраст по-често от останалите спират да ходят в заведения. Тези данни показват, че имат известни основания твърденията на ресторантьорите и собствениците на заведения за спад в броя на клиентите им.
11% от пушачите признават, че посещават заведения, в които се пуши въпреки забраната. Това твърдят млади жители на големите градове.
За 22% от пушачите забраната не е проблем, защото те така или иначе не ходят по заведения.
61% от участвалите в изследването бивши пушачи твърдят, че отказът им от тютюнопушене е в резултат на техен личен избор. Този отговор може да се тълкува и като стремеж за налагане на личния избор над принудата.
52% от бившите пушачи изтъкват здравословни причини като основание за отказа си от пушене, а 37% твърдят, че са оставили тютюна поради финансови причини (в този случай става дума за по-възрастни и бедни хора).
За 4% от бившите пушачи самата забрана е причина за отказ от цигарите.
Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730
Икономика
Работа за сериозни хора над 55!
Габровска фирма, с отлична репутация, търси да назначи отговорен човек над 55-годишна възраст за работа в производството си.
Не се изисква специална квалификация, достатъчна е основна техническа грамотност, а най-ценени са желанието за работа и стремежът към развитие.
За положения труд се предлага добро финансово възнаграждение, пълни осигуровки, постоянен трудов договор и стандартен 8-часов работен ден.
За връзка: +359 88 954 3686.

Крими
Няма жертви и пострадали при взривовете в завода край Белица

Няма жертви и пострадали, вследствие на пожара в склад за боеприпаси в завода край с. Белица, община Трявна. Огънят в помещението е потушен от екипи на РСПБЗН – гр. Трявна и РДПБЗН – гр. Габрово. Сформиран е оперативен щаб на място с всички органи на реда, информира кметът на Трявна Денчо Минев.
Всички работници са извозени от страна на „ЕМКО“ ООД. В момента се работи по потушаване на пожари, разраснали се из гористите местностни в близост до района на инцидента.
Причините за възникването тепърва ще се уточняват. Районът е отцепен и не се допуска достъп на външни лица. Ще бъде поставена мобилна станция за измерване на качеството на въздуха в гр. Плачковци, поради разпространението на гъстия дим в голям периметър.
На мястото на инцидента са началници и екипи на полиция, пожарна, РИОСВ – гр. Велико Търново, Община Трявна.

Крими
Инцидент във военния завод край Трявна

Инцидент е станал днес, 10 август, във военния завод за боеприпаси в село Белица край Трявна. Кметът на общината Денчо Минев успокои населението и информира, че запалил се камион е причинил взривове в част от складовете на завода.
„Ще бъде задействана Националната система BG – ALERT за опасност. До установяване на точните причини за аварията, достъп до зоната не се допуска“, написа на профила си във фейсбук тревненският кмет.
Към мястото на инцидента са изпратени екипи на пожарна и полиция. „В непрестанна връзка сме с органите на реда, областен управител на област Габрово“, допълва още Минев.
Към момента няма информация за жертви или пострадали. Районът е отцепен.
Поради обгазяване и замърсяване на въздуха, се призовават хората да затварят прозорците на жилищата си, да използват предпазни маски и да не излизат на открито.
Към мястото пътуват и екипи на РИОСВ – гр. Велико Търново за измерване качеството на въздуха.

-
Новинипреди 7 дниГаброво преминава към електронно таксуване в градския транспорт
-
Културапреди 5 дниГаброво е кандидат за европейска столица на културата през 2032 г
-
Новинипреди 6 дниКак става таксуването в градския транспорт на Габрово?
-
Кримипреди 6 дниНазначават химическа експертиза по катастрофата със загинал на Шипка моторист
-
Културапреди 6 дниВенцислав Симеонов: Градският часовник е символ на просперитета
-
Любопитнопреди 4 дни„Персеиди и китари“ събира младежи под звездите за трета поредна година
-
Любопитнопреди 4 дниГрупа Молец пристига за Младежкия фестивал „Тук и сега“
-
Кримипреди 4 дниУсловна и парична глоба за причинилите мелето на ул.“Митко Палаузов“







