Свържи се с нас

Новини

Едва 3% от пушачите са оставили фасовете след забраната

Published

on

34% от пълнолетните българи пушат. Мъжете на възраст между 30 и 59 години и ромите, употребяват тютюневи изделия по-често от останалите. Едва 3% са отказали цигарите след въвеждане на забраните за пушене на 1 юни. Това показват данни от последното национално представително изследване на НЦИОМ.

46% от участвалите в изследването твърдят, че никога не са пушили. Така отговарят предимно жените и най-възрастните участници в проучването.

Една пета от интервюираните са бивши пушачи. Най-често отказалите се от тютюнопушенето са мъже и хора на възраст между 40 и 49 години.

Влизането в сила на забраната за пушене на закрити обществени места от 1 юни не е довело до съществено редуциране на броя на пушачите у нас. Едва 3% от интервюираните пушачи посочват, че са отказали цигарите след тази дата, като най-често това са хора на възраст между 30 и 39 години. Мнозинството от пушачите (74 на сто) твърдят, че в момента пушат толкова, колкото и преди влизането в сила на забраните и ограниченията за тютюнопушене.

Една пета от пушачите са намалили количеството изпушвани от тях цигари след 1 юни 2012 г. Това е характерно най-вече за жителите на столицата. 79% от активните пушачи в момента предпочитат да посещават заведения, разполагащи с лятна градина или намиращи се изцяло на открито. Други 41% излизат да пушат извън заведението, което посещават, а 29% предпочитат да не пушат в заведения на закрито.

Едва 15% от пушачите твърдят, че не посещават заведения и затова забраната не е проблем за тях.

В момента 43 на сто от активните пушачи поне на декларативно ниво твърдят, че ако решат да отказват цигарите, ще го направят само ако пушенето стане финансово непосилно за тях. На такова мнение са предимно хората на възраст между 30 и 39 години, нискообразованите, жителите на малките градове и селата, както и бедните.

За 37% от пушачите основание да се откажат от тютюна би било появяването на сериозни здравословни проблеми. Това се отнася в най-голяма степен за жените, за най-възрастните респонденти, за заможните, за жителите на столицата и на градовете-областни центрове.

17 на сто от пушещите пък твърдят, че ако решат да се откажат от този навик, това няма да е свързано нито с финансови или здравословни причини, нито със семейство, работа или забрани за употребата на тютюневи изделия, а ще бъде въпрос на техен личен избор. Такава позиция заемат предимно хората на възраст между 40 и 49 години и високообразованите респонденти.

Изследването на НЦИОМ е проведено в периода 27 юни – 03 юли. По домовете им са интервюирани 1000 пълнолетни жители на 86 населени места.

Въпреки забраната за пушене на стадиони, на концерта на Guns N’ Roses в София преди два дни масово се пушеше и никой не следеше за нарушители.

АргументиБГ

Новини

Продължават проектите по акредитацията на ПГТ – Габрово

Published

on

Продължават проектите по акредитацията в сектор „Училищно образование“ на ПГТ „Пенчо Семов“ – Габрово

Проект 2024-1-BG01-KA121-SCH-000220855 – ученическа мобилност в град Севиля, Испания

Поредният успешно реализиран проект по Програма „Еразъм+“ в сферата на „Училищно образование“ оставя в съзнанието ва участниците преживени изключителни емоции, нови приятелства, нови мечти и мотивация за участие в следващи мобилности.

Най-важното за учениците от ПГТ „Пенчо Семов“ бяха посещенията в колежа Салесиано- Сантисима Тринидад и благотворителната фондация Дон Боско.

Всеки участник подготви и представи презентация на английски език пред свои връстници от колежа в град Севиля, Испания. Темите на презентациите обхващаха дейности за превенция на агресия, девиантно поведение и тормоз в гимназията в Габрово. Как младежите оценяват сериозността на тези проблеми и как работят в ученическите съвети за решаването им. Изключително интересна бе съвместната работа в групи, в които учениците анализираха общи проблеми и споделяха идеи. Конкретните дейности по проекта включваха и дискусии с преподаватели от колежа – психолога и педагогическия съветник, както и много от учителите.

Фондацията Дон Боско работи с деца и тийнейджъри от социално слаби семейства и регистрирани с противообществени прояви, застрашени от външни влияния и вредни зависимости. Нашите ученици видяха и най-бедния квартал в Испания, а, както твърдяха домакините, и в Европа. На територията на фондацията се проведе среща с преподаватели – как младите хора в този квартал оцеляват и кой помага за тяхното образование, заниманията след училище, интегрирането им в обществото. Интересни бяха и сравненията със ситуацията в Габрово и България.

Наситената културна програма допринесе за обогатяване знанията на учениците за испанската култура – музеят на изящните изкуства, най-старата действаща арена за борба с бикове на площад Маестранса де Кабйериа де Севия, екскурзията в Кадис, Андалусия на брега на Атлантическия океан – подобни преживявания наистина създават разбиране за културната идентичност, уважение към културните достижения, стимулират любознателността и желанието за творчество и себеизява.

Подкрепата на Европейската комисия за изготвянето на настоящата публикация не представлява одобрение на съдържанието, което отразява гледните точки само на авторите и не може да се търси отговорност от Комисията за всяка употреба, която може да бъде използвана за информацията, съдържаща се в нея.

Зареди още

Крими

Внимание: Горещото време повишава риска от пожари!

Published

on

Във връзка с високите дневни температури и повишената пожарна опасност, Районна служба „Пожарна безопасност и защита на населението“ – Габрово отправя настойчив апел към гражданите, ръководителите на земеделски кооперации, частни арендатори, ловно-рибарски сдружения и всички юридически лица на територията на община Габрово за стриктно спазване на противопожарните мерки.

Категорично се забранява паленето на стърнища, суха трева, слама и отпадъци по слоговете, крайпътните ивици, междублоковите пространства, дворовете и други тревни площи. Горимите отпадъци като клони, храсти и треви трябва да се събират на безопасни места, без да се изгарят.

Паленето на огън в горите е разрешено само на специално обезопасени и обозначени места. Забранява се използването на открит огън във ветровито време или на необезопасени терени, поради повишения риск от възникване и разпространение на пожари.

От службата подчертават и риска от непогасени угарки от цигари, които могат да причинят пожар в суха и леснозапалима среда.

Как да действаме при горски пожар? Ако забележите дим, мирис на изгоряло или пламъци в гората, е важно бързо да оцените ситуацията – установете откъде идва пожарът, в каква посока се разпространява и с каква скорост. Ако съществува реална опасност, незабавно се отдалечете в посока, обратна на вятъра или покрай водоеми – реки, потоци и езера.

След като сте в безопасност, веднага подайте сигнал на телефон 112 или се свържете с най-близката хижа, лесничейство, туристически пункт или кметство. В случаи на пожари в начален стадий, огънят може да бъде потушен с пръст, пясък или с тупалки от зелени клони.

Изключително важно е да се предпазите от изгаряния – избягвайте запалими дрехи, особено от изкуствени материи, и защитавайте дихателните си пътища с мокри кърпи или маски.

Районна служба „Пожарна безопасност и защита на населението“ – Габрово напомня: всяко навременно подадено съобщение може да спаси човешки живот и да предотврати значителни щети.

Зареди още

Култура

Изкуство и духовност се сляха в Дряново, за да почетат Колю Фичето

Published

on

С живопис и църковна музика Дряново почете 225 години от рождението на гениалния майстор строител Колю Фичето. Две силно въздействащи събития – Националният пленер „Дряново на майстор Колю Фичето – памет и настояще“ и духовният концерт в храма „Св. Никола“, събраха в един и същи ден духа на българщината, творческото вдъхновение и почитта към архитектурното наследство на Възраждането.

И двете прояви са част от програмата на Националното честване „(Не)познатият Колю Фичето“, организирано от Исторически музей – Дряново, в партньорство с Община Дряново и под патронажа на Министерството на културата.

На 5 юли, в Икономовата къща, официално бе открита изложбата с творбите, създадени по време на пленера, проведен от 1 до 5 юли, който се организира в партньорство със Съюза на българските художници. Петима художници: Надя Петрова, Севда Потурлян, Анабел Амамджиева, Румен Георгиев и Рангел Симеонов – претвориха върху платно духа и архитектурното наследство на Дряново, вдъхновени от делото на Колю Фичето.

Живописните платна оживяха в експозиционното пространство, а атмосферата бе изпълнена с благодарност и признание. Наградата за живопис на град Дряново отиде при Надя Петрова и Севда Потурлян. Отличията бяха връчени от заместник-кмета Диляна Джеджева, а специален момент от церемонията бе участието на един от миналогодишните победители – Константин Марков, който лично поднесе наградата на една от тазгодишните отличени.

Откриването на изложбата бе водено от художника и уредник в Историческия музей – Дряново Антон Антонов, а директорът на музея Иван Христов благодари на Община Дряново и лично на кмета Трифон Панчев за подкрепата.

Часове по-рано, в храма „Свети Никола“, построен от самия Колю Фичето, се проведе изключителен духовен концерт. Два мъжки хора от габровските храмове „Успение на Пресвета Богородица” и „Св. Троица” превърнаха църковното пространство в храм на надеждата, вярата и благоговението. Всеки тон от църковните песнопения докосваше сърцата, носейки усещане за мир и духовна извисеност.

Преди концерта бе отслужена Света литургия, а събитието се осъществи със съдействието на Архиерейското наместничество – Дряново. Присъстваха значими духовни и обществени личности, сред които Архиерейският наместник ставрофорен иконом Руслан Личев, заместник-кметът Диляна Джеджева и всички участници в пленера.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица