Свържи се с нас

Новини

Кампанията „ДНЕС помага“ стартира

Published

on

снимка: ГД "ДНЕС" - Габрово

снимка: ГД „ДНЕС“ – Габрово

В края на миналата работна седмица в Клуба на хората в неравностойно положение в Габрово на ул.“Брянска“№56,  Гражданско  движение ДНЕС – Габрово уважи своите приятели от местния клуб и им подари едночасова  приятна  музикално – артистична  програма,  с която откри кампанията си „ДНЕС помага“.

снимка: ГД „ДНЕС“ – Габрово

Програмата бе поднесена от талантливи деца от Основно училище „Неофит Рилски“, които дариха предпразнична коледна радост  на хората в неравностойно положение от балканския град. След светата благословия на отец Руслан от БПЦ в Габрово,  даровитите ученици представиха разнообразни изпълнения – от автентичен хумор и фолклор до модерни танци, с което стоплиха сърцата на своите по-възрастни зрители.

снимка: ГД „ДНЕС“ – Габрово

В началото на своеобразното предколедно шоу, областният координатор на ГД „ДНЕС“ – Габрово Анатолий Антов изнесе кратко встъпление, в което акцентира върху това, какво предстои на Движението в близко бъдеще. Той запозна присъстващите с началото на кампанията „ДНЕС помага“, която има за основна цел да подпомогне не само хората в неравностойно положение, но и всички с двигателни затруднения. Информира още присъстващите на откриването, че 15 доброволци от Габрово, 8 от Севлиево и 7 от Трявна са попълнили формуляри за доброволна помощ на хората в неравностойно положение.

снимка: ГД „ДНЕС“ – Габрово

Тази инициатива  ще продължи до началото на месец април 2013 г. и ще бъде насочена в няколко основни направления, от които : изпращане на писмо до Община Габрово  с  предложение за местата, където трябва да се постави сигнализация и да се  улеснят местата, ползвани от хората в неравностойно положение; състоянието на подлезите в гр. Габрово и тяхното адаптиране към нуждите на хората в това положение, провеждане на срещи на хората в неравностойно положение от Габрово с експерти на Гражданското движение за разрешаване на наболели техни проблеми и интересни личности от Габрово, както и продължаване на безплатните правни консултации с доброволци-юристи от Сдружението по места под формата на изнесени приемни  и други.

снимка: ГД „ДНЕС“ – Габрово

Откриването на кампанията приключи с обещание от ГД „ДНЕС“ за бъдеща пълноценна работа и помощ от страна на Движението с доброволците отзовали се на призива за помощ и подкрепа на хората в неравностойно положение в Габрово.

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Крими

„Оплезен“ от пико и амфетамин габровец остана без книжка на Никулден

Published

on

34-годишен габровец бе лишен от свидетелството му за правоуправление, а автомобилът му иззет, след като беше заловен да шофира след употребата на наркотици.

Случаят е бил разкрит на Никулден, 6 декември. Тогава около 17.10 часа, на ул.“Райчо Каролев“ за полицейска проверка бил спрян лек автомобил “Хонда Сивик“, собственост и управляван от 34-годишния мъж.

Водачът бил тестван за употребата на наркотични вещества, като дрегерът отчел положителен резултат за амфетамин и метамфетамин. Габровецът не е дал кръвна проба за химически анализ, като приел показанията на техническото средство, с което бил изпробван.

Автомобилът му бил конфискуван, а по случая е образувано бързо производство.

Още едно превозно средство е било иззето през последните дни от полицията в Габрово. Касае се за „Опел Астра“, управляван от 47-годишен габровец, който бе спипан да шофира след употребата на алкохол.

Пияният нарушител бил заловен в неделя, 7 декември, около 01.15 часа, на бул.“Хемус“. Дисплеят на техническото средство отчело 1.50 промила алкохол в количеството издишан въздух. Мъжът е дал кръвна проба за химически анализ. Автомобилът му обаче бил иззет. По случая е образувано бързо производство.

Също в неделя, но часове по-късно, около 04.00 часа на бул.“Могильов“ бил спрян за проверка „Фолксваген Тигуан“, управляван от 25-годишен местен жител. Водачът бил тестван за алкохол, като дрегерът отчет фрапиращите 2.58 промила.

Младият мъж отказал да даде кръвна проба. По случая е образувано бързо производство.

Зареди още

Култура

Представят книгата на Марина Ангелова

Published

on

Книгата “Ти можеш…и силата да полетиш“ на Марина Ангелова – основател на “Фондация в помощ на жени, претърпели насилие – ФЛАЙ – първо обичай себе си“, ще бъде представена на 9 декември от 17.00 ч. в Ритуалната зала на Община Габрово.

Форматът на събитието съчетава арт преживяване и дискусия по проблемите поставени от авторката. В 90 страници се преплитат лична изповед с анализ и препоръки от психолог.

Детайлно, образно и в дълбочина е проследено поведението на пострадалата от домашно насилие и насилникът – от друга страна, от друга – специалист анализира сигналите, при които на всеки в обществото трябва да заработи механизъм за отрезняване и вземане на решения.

“Ти можеш…и силата да полетиш“ е книга пътеводител, книга наръчник, който да ви послужи за разпознаване на елементите на цикъла на насилие. Тя е насочена към всички онези, които имат усещането, че няма да се справят, които се чувстват неразбрани, които се срамуват и страхуват. Всички онези, които са се предали и не вярват, че изход има. Всички онези, които се питат “Защо на мен?“ и всички, които в безпътицата се връщат отново и отново при насилника, мислейки че този път ще е различно, пише в предговора към книгата.

Представянето е в периода на 16-те дни активизъм, в които се реализират инициативи във връзка с 25 ноември – Международен ден за елиминиране насилието срещу жени. Изданието е финансирано от Български фонд за жените и Европейски съюз.

Марина Ангелова е родена в Габрово през декември 1982 г. Днес Марина учи и съчетава социални дейности, работи в център за деца и младежи с тежки увреждания и е основател на Фондация в помощ на жени, претърпели насилие F.L.Y. – Първо обичай себе си.

Зареди още

Новини

Отличие за Йоан Велчев от престижния шахматен турнир „Бургас Оупън 2025“

Published

on

13-годишният състезател на ШК „Орловец 1997“ – Габрово, с треньор международен майстор на спорта Йордан Иванов, спечели второ място в своята рейтингова група в шахматния турнир „Бургас Оупън 2025“ по ускорен шахмат.

Той се проведе през уикенда в Бургас и в него взеха участие над 90 шахматисти от цялата страна, сред които гросмайстори и международни майстори.

В съревнование с опитни шахматисти от всякакви възрасти Йоан постигна 5,5 точки, което му отреди второ място и парична награда в рейтинговата група до 1799 ЕЛО.

Йоан стартира от 44-то място в стартовия лист по личен игрови коефициент и се класира на достойното 22-ро място в генералното класиране сред 93-ма опитни шахматисти.

Освен полученото отличие, Йоан повишава и личния си рейтинг с близо 60 точки.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица