Свържи се с нас

Култура

ХГ „Христо Цокев“ – Габрово на 50 години

Published

on

Архив © Copyright — Gabrovo News. All Rights Reserved

Архив © Copyright — Gabrovo News. All Rights Reserved

Художествена галерия „Христо Цокев“ в Габрово чества своята 50-годишнина от създаването си. Половинвековният юбилей ще бъде отбелязан с множество събития през дните 12, 13 и 14-ти декември, в много от които участник ще бъде и самата публика. Това съобщи директорът на габровската културна институция Евгени Недев.

ПРОГРАМА:

12.12.12.

Изложба на снимки и плакати от отминали изложби и пленери
Изложба “Стари Майстори“
13.30ч. –  “Коледна песен“ по Чарлз Дикенс
/ Съвместно с Регионална библиотека “Априлов Палузов“ и Национална Априловска гимназия/
15.00ч. – Час по философия с Мирела Костадинова  и ученици от  Природоматематическа гимназия Габрово
16.00ч. – Рецитал стихове
17.30ч.-Изложба на дипломанти от Национална гимназия за приложни изкуства „Тревненска школа“-Трявна
18.00ч. – Тенденции в изкуството на 20 век./лектор д-р Добрин Атанасов- заместник председател на АЛОС/център за неформално образование и културна дейност//
18.30ч. -Изложба на рисунки, картички, дарчета и  музикална програма/съвместно с Държавен архив Габрово, Обществен дарителски фонд  Габрово/
19.00ч. -Коледен концерт -камерен оркестър

13.12.12.

15.00ч.-17.00ч- Демонстрация на графични техники – монотипия, линогравюра с Божидар Ковачев
17.30ч.-Изложба Обредни хлябове /съвместно с АЕК Етър, лектор Ангел Гоев и Професионална гимназия по туризъм Габрово/
18.00ч. – Изложба Дарение на Амалия и Минчо Минчеви.- /съвместно с “Дом на хумора и сатирата“/
18.30ч. – Прожекция на филма „Зачеркнатият класик” на режисьора Коста Биков за Иван Пенков и представяне на  книгата „Последната Кибритена Клечка”, гост Коста Биков /съвместно със сдружение Артерия/

14.12.12.

11.00ч.-  Прожекция  на филм „Кристо и Жан-Клод- Изкуството е за двама!’’ Евгения Атанасова-Тенева /съвместно със сдружение Артерия/
17.00ч. – Среща с Камелия Кондова и нейната  поезия
18.00ч. –  Откриване на годишна изложба на габровските художници с наградата на Община Габрово  на името на Христо Цокев

Входът на всички събития е свободен.

Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Култура

Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“

Published

on

Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“ от конкурса за млади фолклорни таланти „Орфеево изворче“, който се проведе на 26 и 27 април в Стара Загора. Надпреварата събра над 1500 участници от цялата страна.

Гордост за ръководителката е, че наред с изпълнители от музикални училища, децата от Детска фолклорна формация „Габровски гласчета“ бяха удостоени с първо място и плакет от конкурса.

За първи път се явяват и по-малките от „Гласчетата“, които също бяха отличени с първо място.

Трето място получи и Боян Борисов в изпълнение на гайда, който също се явява за първи път на конкурс. Второ място получиха и дуета Габриела и Боян Борисови .Вълнението на ръководителката е голямо от високата оценка на специалисти в областта на фолклора като Професор Георги Петков, доц. Владимир Владимиров, Петьо Костадинов ,Пею Пеев преподаватели в ДМА “ Панчо Владигеров“ .

Зареди още

Култура

Видео урок за Колю Фичето представя великия майстор пред ученици в цялата страна

Published

on

По повод Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“ образователната онлайн платформа „Уча се“ създаде специален видео урок, посветен на възрожденския майстор – строител от Дряново.

Реализацията е резултат от съвместен проект между Община Дряново, Исторически музей – Дряново и екипа на „Уча се“. Основателят на платформата, дряновецът Дарин Маджаров, създава видеото безвъзмездно, като личен жест към родния си град и в подкрепа на историческата ни памет.

Урокът, с продължителност 5 минути и 15 секунди, представя живота и делото на Колю Фичето – символ на архитектурното майсторство на Българското възраждане и създател на едни от най-впечатляващите сгради, мостове и църкви в страната. Чрез съдържателното видео, учениците ще се запознаят с фигурата на Фичето като един от най-уважаваните и признати строители в Югоизточна Европа през XIX век.

Видео урокът ще бъде включен в образователните занятия и беседи, които специалистите от Исторически музей – Дряново провеждат с ученици от страната. Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“, посветени на 225-годишнината от рождението на майстор Колю Фичето, се реализират от Община Дряново и Исторически музей – Дряново, под патронажа на Министерство на културата.

Зареди още

Култура

На 23 април 1963 започва изграждането на музей „Етър“

Published

on

Теренът около река Сивек с изграждането на табаханата.

На 23 април 1963 г. по двата бряга на река Сивек, ляв приток на Янтра, започва изграждането на музей „Етър“. До втората половина на 70-те години музеят придобива архитектурно-пространствения си облик, с който е известен и до днес.

Каква обаче е била първоначалната идея на основателя на музея Лазар Донков за местоположението му? Отговор на този въпрос дава документ, който се съхранява в научния архив на музея, наречен „Планово задание относно изграждането на парк по поречието на реките Сивека и Манастирска, от с. Етър до с. Водици“. Без да е точно датиран, от него става ясно, че територията, която трябва да обхване бъдещият музей, е доста по-голяма: Паркът ще се разпростре по десния бряг на р. Сивека от с. Трапесковци до моста на река Манастирска (дн. Стражка) от първия мост по шосето за Соколския манастир до дърводелския цех на кооперация „Янтра“.

Неусвоената днес територия, по пътя за Соколския манастир, е трябвало да бъде застроена с павилиони, да бъдат посадени дървета и изградени алеи с цветя. Предвидено и било изграждането на художествено осветление, което вечер да осветява старинните постройки и буйните води на река Стражка.

Автор на текста: Георги Георгиев, уредник в музей „Етър“.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица