Новини
813 деца са спасени за 3 години след обаждане на телефон 116 111
Над 240 000 обаждания са получени от стартирането на Националната телефонна линия за деца /НТЛД/ 116 111. На 5 ноември се навършиха 3 години от официалното откриване на телефона за консултиране, информиране и помощ по въпроси и проблеми, свързани с деца. 52 000 са проведените през този период консултации, от които около 45 000 са с млади хора.
Данните показват, че тийнейджърите най-често се свързват с Националната линия. Консултантите обсъждат с тях типични за тази възраст проблеми: любовни връзки, взаимоотношения с връстници, семейни и училищни конфликти, различни страхове и източници на тревожност. По-рядко търсят помощ по телефона децата под 11-12 г.
На НТЛД постъпват обаждания и от деца, настанени в специализирани институции. Част от тях звънят многократно на линията, защото имат силна потребност да споделят, сблъскват се с различни проблеми в своето израстване, поради което се нуждаят от подкрепа и възможност да обсъдят възможните решения за своите дилеми.
За 3 години са проведени 7000 консултации с родители и други пълнолетни граждани. Те съобщават за деца в риск, търсят информация за правата на младите хора или как трябва да се работи с тях. Наблюдава се тенденция на нарастване на тези обаждания, която показва по-високото гражданско съзнание и отговорност на обществото, както и стремеж да се предприемат действия при наличие на нарушаване правата на децата или накърняване на тяхното достойнство. Подобна ангажираност е много важна в случаи, в които самите деца не могат сами да потърсят помощ, защото са твърде малки или пък са в ситуация, в която не осъзнават, че са жертви на злоупотреба.
Консултантите разговарят с възрастните и за различни развитийни проблеми на децата им, конфликти в семейството, за обрати в живота на родителите като раздяла и развод.
813 сигнала към органите за закрила на детето са подадени от 2009 г. до сега. Статистиката показва, че немалка част от тежките случаи, които изискват намеса на институциите, за да бъдат защитени живота и здравето на младите хора, са от малки градове или села. При всеки разговор консултантите на телефон 116 111 осъществяват оценка дали съществува някакъв риск за детето. Ако се прецени, че има опасност, информацията се предава на отделите „Закрила на детето” или полицията. Най-често сигналите се отнасят за физическо и психическо насилие в семейството или в училище; за пренебрегване основните потребности на дете и застрашаване на съществуването му; за риск от отпадане от образователната система и за въвличане на деца в просия и други форми на експлоатация. Подобни сигнали се подават както от самите засегнати млади хора, така и от родители или други граждани.
От началото на своята дейност Националната телефонна линия 116 111 е постоянно достъпен за деца и възрастни ресурс за психологическа консултация и помощ. Тя действа и като канал за съобщаване за ситуации на риск за дете /от самото дете или от други хора/, като по този начин подпомага цялостното функциониране на системата за закрила.
Следете ни и във Фейсбук на:
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730
Любопитно
Севлиево е първият град от турнето на актьора Димитър Маринов


Известният актьор Димитър Маринов, който през 2019 г. стана първият български актьор, качил се на сцената на “Оскар”-ите по време на 91-вата церемония, след като филмът „Зелената книга“, в който той участва, спечели наградата за най-добър филм, ще гостува в Севлиево на 7-ми май.
Той пристигна преди няколко дни в България, за да участва в дует с Дивна, която влезе в образа на Хилда в „Като две капки вода“. Както винаги, актьорът представи едно към едно образа на своя учител – големият Тодор Колев.
През 2020 г. Димитър Маринов спечели място във формата „Като две капки вода“, но благородно отстъпи мястото си, защото (както той казва), “няма нужда от награди, а желание да раздава своите знания”. Към момента популярният в Холивуд актьор е преподавател по актьорско майсторство в САЩ. Срещата с него е по инициатива на Община Севлиево и включва представяне на пътеводителите по актьорска подготовка, чиито автор е Маринов. Книгите му “Към сцената“ и „Към екрана“ излязоха в края на 2024 г. под знака на издателство „АЗ-БУки“, печатът е на www.artniton.com.
Официалната премиера на заглавията започва от Севлиево – в 17.30 часа в сградата на Общината.
„Нашата форма на работа е строго индивидуална в партньорство. Актьорството е точно този съзнателен избор, който идва от вярата вътре във вас. То е начин на живот. Имам класове в САЩ, в които работят по четири сесии и им казвам директно кой става и кой не, според мен. Актьорлъкът е дарба – той е вид мислене. Аз не мога да ви науча на актьорско майсторство – никой не може. Ние можем само да ви придадем похвати, практики, с които да ви помогнем да откриете себе си”, споделя пред младите хора Димитър Маринов. С харизмата си и естественото си поведение, Димитър Маринов пленява всяка аудитория.
Всеки, който има интерес към литературата и киноизкуството ще има чудесна възможност да се запознае лично с актьора и да почерпи вдъхновение от неговия професионален път. Животът му е като филмова лента, с много обрати и събития, но примерът му да не се отказва да се бори е много мотивиращ.


Култура
Исторически музей – Дряново отбелязва 120 години от рождението на Иван Койчев


В залата за временни изложби „Колю Фичето“ на Исторически музей – Дряново този петък, 2 май, ще бъде открита изложбата „Иван Койчев: човекът, художникът, учителят (1905–1976)“.
Събитието, което ще започна в 17.30 часа, е посветено на 120 години от рождението на видния художник, педагог и общественик, оставил значим отпечатък в културния живот на Дряново.
Изложбата е в две части и включва част от последното дарение на семейството на Иван Койчев, направено през 2024 г. В първата част посетителите ще видят негови архивни снимки, документи и лични вещи, показващи живота и приноса му като художник и педагог. А във втората са представени непоказвани за публиката негови творби.
Изложбата представя Иван Койчев не само като талантлив творец, но и като личност с активна обществена роля, оставил следа в местната историческа памет.


Крими
Софиянец с „Мерцедес“ преби дядо до автогарата в Габрово


76 –годишен габровец бе пребит от 34-годишен мъж от София. Неприятният инцидент се разиграл в понеделник, 28 април, в ранния следобед до автогарата в Габрово.
Тогава около 15.40 часа, чрез спешния телефон 112 в полицията постъпил сигнал от гражданин, който съобщил, че в района на автогарата е намерен мъж, с видими следи от побой в областта на лицето.
На място незабавно бил изпратен автопатрулен екип, който установил самоличността на пострадалия. Допълнително при събеседването с пострадалия било установено, че мъжът бил ударен от непознат, който се придвижвал с лек автомобил „Мерцедес“, със софийска регистрация.
Предприети били незабавни оперативно-издирвателни мероприятия, в хода на които бил задържан извършителят на деянието. Това е 34-годишен софиянец.
Работата по изясняване на случая продължава в рамките на образуваното досъдебно производство.

-
Новинипреди 6 дни
Над 40 дървета ще бъдат засадени в района на ул.“Христо Ботев“
-
Новинипреди 3 дни
Река Янтра потече бяла след замърсяване (снимки)
-
Културапреди 3 дни
Видео урок за Колю Фичето представя великия майстор пред ученици в цялата страна
-
Новинипреди 6 дни
Камерната зала на Кукления театър в Габрово отново отваря врати
-
Новинипреди 6 дни
„Янтра“ приема „Монтана“ в битка за място в четворката
-
Новинипреди 6 дни
Децата сеят бъдеще: Еко уроци в действие
-
Икономикапреди 3 дни
„Как да направя CV, което работи! – Ще работя през ваканцията 3“
-
Кримипреди 3 дни
Взеха книжката на 57-годишен, „надърпан с пико“