Култура
Весел четвъртък с Весел в Дома на хумора и сатирата

снимка: Дом на хумора и сатирата
Днес гост на поредния Весел четвъртък в Дома на хумора и сатирата ще бъде писателят-хуморист Весел Цанков, който лично ще представи нашумялата си книга „Блогът на местния идиот”. Събитието е съпътстваща изява в рамките на III-я Смешен филм фест – Габрово 2012 (23 – 29.10.) и е включено във фестивалната програма.
Весел Цанков гостува в столицата на хумора като член на журито на фестивала и макар че е претрупан с ангажименти около конкурсната програма, той с удоволствие посвещава една вечер за лична среща със своите почитатели и с всички любители на хумора и шегата.
Романът „Блогът на местния идиот” добива голяма популярност и се радва на изключителен интерес още с излизането си през 2011 г., а тази година донася на създателя си и Златен плакет в категория „Книги” на Годишните награди на Съюза на българските журналисти. Книгата е своеобразно огледало на събитията и нравите в днешна България, пресъздадени с ударен хумор и здаровсловен, груб, дори нецензурен език. Авторът определя романа си като „уникален документ на една кретения, в която 74% от съдържанието е взаимствано от актуалните български новини”.

снимка: Дом на хумора и сатирата
Весел Цанков започва кариерата си на писател-хуморист още на 16 години с първа публикация във в. „Средношколско знаме”. Не след дълго талантът му е оценен и отличен с редица награди – Голямата награда „Щастливеца” (1987), Наградата на в. „Стършел” (1988), Годишната награда на СБЖ (2000), Наградата „Златен будилник” (2007). Любителите на хумора познават Весел Цанков като автор и водещ на много забавни предавания по Българското национално радио. От 2002 г. той е отговорен редактор на редакция „Хумор, сатира и забава”, а от 2007 г. – продуцент на направление „Култура” на програма „Христо Ботев”. Изявява се като сценарист на комедийни сериали, автор на стихотворения, пародии, фейлетони, радиопиеси и хумористични коментарни рубрики в пресата. През последните четири години издава четири романа: „Пиксел” (2008), Да не бъдем кльощави (2009), „Блогът на местния идиот” (2011) и „Спасяването на африканските диаманти” (2012).

снимка: Дом на хумора и сатирата
Гостите на Веселия четвъртък ще имат удоволствието да се срещнат с хумориста сред творбите на друг талантлив българин, свързан с книгите – художникът и основоположник на книгооформлението в България Борис Ангелушев. Точно на рождения му ден (роден е на 25.10.1902 г.) Домът на хумора и сатирата показва на широката публика оригинали на твореца, съхранявани в художествения фонд „Хумор на народите”. „Изложбата „Богът на илюстрацията” е посветена на 110-годишнината от рождението на Борис Ангелушев и представя 61 черно-бели рисунки, създадени през първата половина на XX век. Акцент в изложбата са тематичните колекции „Бай Ганьо” и „До Чикаго и назад”, допълнени от карикатури и рисунки, третиращи важни събития от обществено-политическия живот в страната през миналия век.
Борис Ангелушев е известен с множеството сатирични рисунки и карикатури на антифашистка, политическа и социална тематика. Наричан от съвременниците си „богът на илюстрацията”, и днес художникът е високо ценен за приноса му към изкуството на книгата – след смъртта му СБХ учредява годишна награда, носеща неговото име. Художникът има забележителни постижения в графичното оформление на пощенски марки, създаването на нови шрифтове и развитието на политическия плакат. Но негова страст си остава изкуството на книгата и именно той утвърждава концепцията за цялостно въздействие на илюстрации, оформление и шрифт. Най-известни са илюстрациите му на „Септември” от Гео Милев, „Бай Ганьо” от Алеко Константинов, „Немили-недраги” от Иван Вазов, „Моторни песни” на Никола Вапцаров, „Снаха” от Георги Караславов, „Приказки” от Андерсен, „Чичо Томовата колиба” от Хариет Бичър Стоу, „Съдбата на човека” от Михаил Шолохов.
Изложбата „Богът на илюстрацията” ще остане в зала 5 на Дома на хумора и сатирата до края на годината.
Автор: Дарина Маринчевска
Можете да ни намерите и във Фейсбук на :
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730
Култура
Исторически музей – Дряново отбелязва 120 години от рождението на Иван Койчев


В залата за временни изложби „Колю Фичето“ на Исторически музей – Дряново този петък, 2 май, ще бъде открита изложбата „Иван Койчев: човекът, художникът, учителят (1905–1976)“.
Събитието, което ще започна в 17.30 часа, е посветено на 120 години от рождението на видния художник, педагог и общественик, оставил значим отпечатък в културния живот на Дряново.
Изложбата е в две части и включва част от последното дарение на семейството на Иван Койчев, направено през 2024 г. В първата част посетителите ще видят негови архивни снимки, документи и лични вещи, показващи живота и приноса му като художник и педагог. А във втората са представени непоказвани за публиката негови творби.
Изложбата представя Иван Койчев не само като талантлив творец, но и като личност с активна обществена роля, оставил следа в местната историческа памет.


Култура
Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“


Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“ от конкурса за млади фолклорни таланти „Орфеево изворче“, който се проведе на 26 и 27 април в Стара Загора. Надпреварата събра над 1500 участници от цялата страна.
Гордост за ръководителката е, че наред с изпълнители от музикални училища, децата от Детска фолклорна формация „Габровски гласчета“ бяха удостоени с първо място и плакет от конкурса.

За първи път се явяват и по-малките от „Гласчетата“, които също бяха отличени с първо място.
Трето място получи и Боян Борисов в изпълнение на гайда, който също се явява за първи път на конкурс. Второ място получиха и дуета Габриела и Боян Борисови .Вълнението на ръководителката е голямо от високата оценка на специалисти в областта на фолклора като Професор Георги Петков, доц. Владимир Владимиров, Петьо Костадинов ,Пею Пеев преподаватели в ДМА “ Панчо Владигеров“ .


Култура
Видео урок за Колю Фичето представя великия майстор пред ученици в цялата страна



По повод Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“ образователната онлайн платформа „Уча се“ създаде специален видео урок, посветен на възрожденския майстор – строител от Дряново.
Реализацията е резултат от съвместен проект между Община Дряново, Исторически музей – Дряново и екипа на „Уча се“. Основателят на платформата, дряновецът Дарин Маджаров, създава видеото безвъзмездно, като личен жест към родния си град и в подкрепа на историческата ни памет.
Урокът, с продължителност 5 минути и 15 секунди, представя живота и делото на Колю Фичето – символ на архитектурното майсторство на Българското възраждане и създател на едни от най-впечатляващите сгради, мостове и църкви в страната. Чрез съдържателното видео, учениците ще се запознаят с фигурата на Фичето като един от най-уважаваните и признати строители в Югоизточна Европа през XIX век.
Видео урокът ще бъде включен в образователните занятия и беседи, които специалистите от Исторически музей – Дряново провеждат с ученици от страната. Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“, посветени на 225-годишнината от рождението на майстор Колю Фичето, се реализират от Община Дряново и Исторически музей – Дряново, под патронажа на Министерство на културата.


-
Новинипреди 6 дни
Над 40 дървета ще бъдат засадени в района на ул.“Христо Ботев“
-
Новинипреди 3 дни
Река Янтра потече бяла след замърсяване (снимки)
-
Културапреди 3 дни
Видео урок за Колю Фичето представя великия майстор пред ученици в цялата страна
-
Новинипреди 6 дни
Камерната зала на Кукления театър в Габрово отново отваря врати
-
Новинипреди 6 дни
„Янтра“ приема „Монтана“ в битка за място в четворката
-
Новинипреди 6 дни
Децата сеят бъдеще: Еко уроци в действие
-
Икономикапреди 3 дни
„Как да направя CV, което работи! – Ще работя през ваканцията 3“
-
Кримипреди 3 дни
Взеха книжката на 57-годишен, „надърпан с пико“