Новини
Откриване на обновената градина „Явор”

снимка: Община Габрово
Кметът на община Габрово Таня Христова откри днес обновената нова сграда на детска градина „Явор”. Ремонтът на детското заведение е по проект „Създаване на съвременна образователна инфраструктура в община Габрово, посредством прилагане на мерки за енергийна ефективност”. Строителните дейности в детска градина „Явор“ са на стойност 426 044 лева и продължиха 3 месеца, информират от общинската администрация. На сградата е подменена дървената дограмата с алуминиева, изпълнена е топло и хидроизолация на покрива, както и топлоизолация по всички външни стени. Във всички вътрешни помещения са направени изкърпвания, след което са боядисани, а старите осветителни тела са подменени с енергоспестяващи. Монтирана е и нова мълниезащитна уредба.

снимка: Община Габрово
Изградена е нова отоплителна инсталация на градината, при което е подменена тръбната мрежа, поставени са нови водоразпределител и водосъбирател, както и затворен разширителен съд. Подменени са отоплителните тела с алуминиеви радиатори, като на тях се монтирани термовентили.

снимка: Община Габрово
В детската градина е изградена и слънчевата инсталация, захранваща градината с топла вода за битови нужди през дните на интензивно слънцегреене – бойлери, слънчеви колектори, помпен модул, автоматика и др.
Можете да ни намерите и във Фейсбук на :
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730
Крими
Черен джип с безумно изпълнение на пътя край Габрово, полицията го погна!

Черен джип „БМВ“, управляван от 20-годишен водач, направи безумно изпълнение на пътя между Габрово и Севлиево, в близост до опасното кръстовище за село Враниловци, след което полицията се самосезира и го погна с цялата строгост на Закона!
Безразсъдното поведение на пътния джигит, застрашил не само своя живот, бе заснето от видеорегистратор в друг автомобил и бе публикувано за разпространение в габровските групи в социалната мрежа фейсбук, където бързо набра вълна от възмущение.
След рисковото изпреварване, служители на сектор „Пътна полиция“ при Областна дирекция на МВР-Габрово се самосезираха и предприеха незабавни действия по установяване на водача.

По данни на полицията случката се разиграла на 13 юни на път II-44, в района на кръстовището за село Армените. Тогава 20-годишен водач на лек автомобил БМВ, движещ се в посока към Севлиево, извършил неправилно изпреварване от дясната страна на друго моторно превозно средство.
С действията си младият водач създал непосредствена опасност за останалите участници в движението.
Днес, 17 юни, водачът бил установен от полицейските служители, като спрямо него е взето административно отношение.

Новини
Инициативата „Рада казва НЕ“ достигна област Габрово


В Областна администрация – Габрово бяха поставени кукли „Рада“ – символ на националната кампания за превенция на домашното насилие по проект „Рада казва НЕ“. Инициативата достига до област Габрово благодарение на активната работа на Фондация в помощ на жени, претърпели насилие- F. L. Y First Love Yourself. Върху всяка кукла „Рада“ е поставен QR код, който насочва към безплатното мобилно приложение „Помогни ми“, разработено от Националното бюро за правна помощ.
Приложението предоставя полезна информация, насоки и достъп до подкрепа за хора, пострадали от домашно насилие или намиращи се в риск. Това съобщи Марина Ангелова – основател на Фондацията, по време на среща с областния управител на Габрово Кристина Сидорова.
В рамките на разговора бяха обсъдени възможностите за бъдещо тясно сътрудничество между институциите, неправителствения сектор и местната общност в усилията за превенция на домашното насилие и подкрепа на пострадалите. Акцент в дискусията беше поставен върху дейността на вече сформирания Областен съвет за превенция и защита от домашно насилие, който ще има координираща роля при организирането и реализирането на бъдещи кампании и информационни инициативи регионално ниво.
Общата цел е да се изгради устойчива мрежа за взаимодействие между държавните институции, образователните структури, социалните услуги и гражданските организации. Марина Ангелова подчерта значението на образователните инициативи сред младите хора и необходимостта те да имат достъп до навременна, достоверна и експертна информация по теми като насилието, личните граници, здравословните взаимоотношения и механизмите за търсене на помощ.
Чрез поставянето на куклите „Рада“ в публични институции и обществени пространства организаторите се стремят да привлекат вниманието към проблема, да насърчат жертвите да потърсят подкрепа и да покажат, че обществото има отговорност да не остава безучастно към случаите на насилие.

Новини
Нов STEM център в ПГТМ – с. Градница

Професионалната гимназия по транспорт и машиностроене в с. Градница официално откри своя нов STEM център, разположен на първия и втория етаж на училището. Центърът разполага със съвременна образователна среда, оборудвана с модерни технологии, специализирани кабинети и възможности за практическо обучение.

Учениците ще могат да работят по проекти, свързани със специфични автомобили и електронни системи, соларни панели, както и да развиват своите знания и умения в областта на науката, технологиите, инженерството, математиката.

Сред официалните гости на събитието беше областният управител Кристина Сидорова, която поздрави ръководството, преподавателите и учениците за реализирания проект. В обръщението си към присъстващите тя подчерта значението на новите учебни пространства и възможностите, които те предоставят на младите хора.

„Много е хубаво, че във вашето училище днес се откриват пет нови учебни зали, оборудвани с нови технологии и модерни средства за обучение. Те ще ви дадат възможност да се докоснете до технологиите, науката и електрониката, да откривате света на знанието по по-интересен и достъпен начин. Пожелавам тези класни стаи да бъдат изпълнени с много усмивки, незабравими часове и нови знания“, заяви Сидорова.

-
Кримипреди 7 дниНарязаха гумите на БМВ в Габрово, а преди това „положиха с лопата“ мъж в гърба
-
Икономикапреди 7 дниМирослав Дончев влезе в ръководството на „Соларна Академия България“
-
Кримипреди 7 дниДвама са с опасност за живота след инцидент с газова бутилка
-
Кримипреди 7 дниПолицията в Габрово проведе антитерористично учение (снимки)
-
Кримипреди 7 дниГДБОП задържа тревненец заради порно с деца
-
Кримипреди 15 часаЧерен джип с безумно изпълнение на пътя край Габрово, полицията го погна!
-
Културапреди 6 дниЛауреатите на пленера по живопис гостуват с изложба в Икономовата къща
-
Икономикапреди 3 дниНова ера при таксуването в обществения транспорт на Габрово





