Свържи се с нас

Новини

Таня Христова отличена за кмет-реформатор

Published

on

© Copyright 2012 — Gabrovo News. All Rights Reserved

© Copyright 2012 — Gabrovo News. All Rights Reserved

Таня Христова е отличена за кмет-реформатор на Осмата годишна среща на местните власти в Пловдив, съобщиха от Община Габрово. Наградата е определена, чрез обработка на информацията, събрана в базата-данни на Националното сдружение на общините в Република България – за активно участие в живота на организацията, за принос при подготовката и отстояването на становищата на НСОРБ, както и за друга активна подкрепа от страна на общината или на общинарите.

Директорът на дирекция „Финансово-счетоводна” Христина Александрова е наградена от НСОРБ с почетна грамота за цялостен принос в местните финанси.

По време на форума на местните власти Община Габрово получи награда за най-оригинално представяне на ОП „Околна среда” – за интерактивния сайт на „Интегрирания проект за водния цикъл на град Габрово”.

Годишната среща е уникално за местните власти събитие, което включва разнообразни форуми и дава възможност за споделяне на идеи, за обсъждане на бъдещите общински реформи с министри и народни представители. Всяка година форумът събира над 1000 общински лидери – председатели на общински съвети, съветници, кметове и ключови експерти, които дискутират тенденциите в развитието на местното самоуправление в България. На срещата присъстват и представители на централната власт – президентът на Република България и министър-председателят, много министри, представители на партньорски асоциации на общините от цяла Европа.

Култура

Представят в ДХС книгата „Капанът на нарцистичната връзка“

Published

on

След изключително успешната и емоционална премиера на книгата „Капанът на нарцистичната връзка“ на 15 октомври в София, когато разговорът се превърна в искрена и задълбочена дискусия за личните граници, любовта и възстановяването на себе си, еуфорията от тази вечер все още ни държи.

Сега, с радост и нетърпение, Габриела Гатева се завръща в своя роден град – Габрово, за да сподели тази книга с публиката, сред която са нейните корени, приятели и вдъхновители.

Тази среща е особено лична, защото Габриела е родом от Габрово – градът, в който живее и практикува професията си на психолог, и където намира вдъхновение за този своеобразен наръчник по себепознание и вътрешна свобода. Книгата ѝ „Капанът на нарцистичната връзка“ изследва механизмите на емоционалната зависимост, манипулацията и възстановяването на автентичното „аз“ – с език достъпен, човешки и дълбоко съпричастен.

Събитието в Габрово ще бъде обогатено от участието на Моника Дойчинова Симеонова-Ингилизова, PhD – преподавател, изследовател и психолог- консултант с богат професионален опит. Тя е доцент по ПН 3.2. Психология, специалност „Педагогическа и възрастова психология“ в Техническия университет – София, Инженерно-педагогически факултет, гр. Сливен (2025), и доктор (PhD) по ПН 1.2. Педагогика, специалност „Теория на възпитанието и дидактика“ (2015). Завършила е магистратура по психология във ВТУ „Св. св. Кирил и Методий“ и е преминала пълното обучение към БАХХ. Сред следдипломните ѝ квалификации са Детско-юношеска психотерапия (МУ–Пловдив, 2023–2024) и Сексология (МУ–Пловдив, 2021–2022).

Моника Симеонова-Ингилизова има богат опит в областта на педагогическата и възрастовата психология, професионалната устойчивост и терапевтичните техники за работа с деца, юноши и възрастни. Нейният аналитичен, но същевременно човешки подход обещава да внесе ценна перспектива в разговора по темите, които книгата поставя.

След силния старт в София вярваме, че габровската публика ще надмине всички очаквания – с активност, топлина и осъзнат интерес към темата. Очаква ни разговор, в който няма да има клишета, а само споделен опит, разбиране и вдъхновение. Входът е свободен.

В края на събитието ще можете да получите лично подписан екземпляр от Габриела Гатева.

Зареди още

Култура

Духът на Грузия завладява Габрово тази сряда в зала „Орловец“

Държавен ансамбъл за песни и танци „Мхедрули“ с концерт в Габрово.

Published

on

На 29 октомври, сряда, от 19.00 часа в зала „Орловец“ в Габрово, публиката ще има възможността да се потопи в магията на грузинската култура с незабравимия Държавен ансамбъл за песни и танци „Мхедрули“ – Грузия.

„Мхедрули“ – името на ансамбъла означава „Воин на кон“ – не е просто художествен колектив, а жив символ на грузинския дух.

Повече от 20 години ансамбълът покорява сцени по целия свят – от Франция и Австрия до Китай, където 31 поредни концерта изправят публиката на крака.

За втори път грузинските артисти пристигат в България, след изключително топлото посрещане през 2024 г., а турнето тази година е още по-мащабно. В Габрово пристига внушителен състав от 70 души – певци, музиканти и танцьори, водени от Народния артист на Грузия и диригент Бичико Наврозашвили – легендарен изпълнител на обичаната песен „Йоро“, която ще прозвучи и на българска сцена.

„Мхедрули“ е различен. Той не следва модата и комерсиалните тенденции, а представя автентичните грузински танци – сурови, благородни и емоционални. Всички танцьори са възпитаници на собствената школа на ансамбъла, където от малки се обучават над 400 деца. Нито един външен изпълнител – само хора, израснали заедно като семейство и дишащи в ритъма на своята традиция.

Особен акцент в спектакъла е мъжкият хор от академични певци, всеки от които има самостоятелна кариера, но се събират специално за турнето от любов към изкуството на „Мхедрули“. Зрителите ще чуят грузинското многогласие, признато от ЮНЕСКО за част от световното културно наследство. Звукът на древните инструменти, съчетан с виртуозните музиканти, обещава истинска фолклорна симфония.

Програмата, озаглавена „Духът на Грузия“, е пътуване през историята, любовта и духовността на страната. Тя разказва за преклонението пред жената, майката и най-голямата ценност – свободата. Всеки танц и всяка песен носят заряд, който се усеща с цялото сърце.

„Мхедрули“ не спират да танцуват, дори след като прожекторите изгаснат. Те пеят, свирят и се радват на живота с неизчерпаема енергия – такава, каквато само истинските артисти могат да излъчват.

Билети: на касата на Драматичен театър – Габрово, Технополис – ул. „Индустриална“ 10, ОМV – Габрово (бул. „Васил Априлов“), както и онлайн: kupibileti.bg, eventim.bg

Зареди още

Икономика

Нов офис на Изи Пей в квартал „Трендафила“ в Габрово

Published

on

Нов офис на Изи Пей отвори врати в Габрово. Той се намира в квартал „Трендафила“, на ул. „Тота Венкова“ 12.

Работно време:
*Понеделник – Петък – от 09.00 до 19.00 часа
*Събота – от 09.30 до 13.30 часа.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица