Новини
Трифон Костадинов води ръгби националите за исторически мач в събота

Тази събота, 6 октомври, българският национален отбор по ръгби ще изиграе най-големия мач в своята над 50-годишна история. Именно с двубоя Унгария – България в Кешкемет ще бъде дадено официално начало на квалификациите за Световното по ръгби в Лондон през 2015. Във водения от габровеца Трифон Костадинов отбор играят и трима възпитаници на ръгби школата на РК „Янтра“ – Габрово.
На стадиона ще присъстват световни супер звезди като сър Джони Уилкинсън, Лорънс Далалио, Уил Грийнууд и президента на Световната ръгби федерация (IRB) Бернар Лапасе. Специално за случая г-н Лапасе ще донесе култовия трофей – Световната купа William Webb Ellis. Купата ще бъде изложена до терена и играчите на двата отбора ще бъдат снимани с нея и вероятно ще имат възможност да я докоснат. Очакват се и ТВ екипи от целия свят, както и още световни ръгби знаменитости и звезди.
България е в група „2С” заедно с отборите на Словения, Австрия, Кипър и Унгария. Въпреки че загубиха с 26:29 баража с нашите в София на 23 юни, унгарците също се качиха в тази група, след като националният отбор на Армения се разпадна.
Моментът е за нова победа над Унгария, още повече, че целият свят ще научи за нея. На терена България ще играе с чисто новите си екипи, по силата на екслузивния договор с водещата фирма за ръгби екипировка в света, Canterbury of New Zealand.
Можете да ни намерите и във Фейсбук на :
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730
Новини
Янтра се изкачи до втора позиция след ценен успех в София над ЦСКА II

Изключително ценен успех постигна отборът на Янтра в битката за второто място във Втора лига, даващо право на участие в бараж за влизане в елита. „Ковачите“ се наложиха като гости на един от най-стойностните тимове в групата – дубъла на ЦСКА.
Срещата завърши 0:1, а победното попадение реализира Денислав Ангелов – негово 13-о за сезона. Така габровският тим взе и своеобразен реванш за поражението от „червените“ през есента в Габрово.
Емануел Луканов заложи на схема 4-5-1 с изнесен в предни позиции Денислав Ангелов и по-наситена халфова линия, в която като титуляр се завърна капитанът Петър Казаков. Янтра изигра силно първо полувреме и използва своя шанс да поведе. Това се случи в 37-ата минута, когато Ивайло Енчев центрира отлично отдясно, а Ангелов засече с плонж и с глава прати топката в левия ъгъл за 0:1.
През втората част съставът на Валентин Илиев упражни сериозен натиск, но с много битка и себераздаване футболистите на Янтра не позволиха изравняване. Иван Тасев и Мартин Сотиров пропуснаха добри възможности, а веднъж Мартин Райнов изчисти от голлинията след ъглов удар. Емануел Луканов направи точните смени и „ковачите“ затвориха играта в последните 30 минути.
В края Янтра дори можеше да стигне до второ попадение. Тихомир Димитров пропусна с глава в 89-ата минута, а в добавеното време Велизар Къналян не успя да засече топката на метър от голлинията.
В следващия кръг габровският тим приема Вихрен. Срещата е в понеделник, 11 май, от 17.45 часа на стадион „Христо Ботев“.

Култура
Зора Колева и нейните ученици с нови върхове на музикалната сцена

Ловеч и Велико Търново се превърнаха в сцена на млади музикални таланти, а възпитаниците на вокалния педагог Зора Колева от музикална школа Wild Sound се отличиха с впечатляващи постижения на два престижни международни конкурса.
По време на фестивала „Новите звезди на България“ в Ловеч младите изпълнители демонстрираха високо ниво на подготовка и артистичност. Виктория Гатева завоюва второ място в категория „Етно“, докато Уна Бурек спечели първо място с изпълнението на „Гинем“ и второ място в категория „Рок“.
Силно представяне отбеляза и Анастасия Плачкова, която се нареди два пъти на второ място. За своя принос в развитието на младите таланти Зора Колева беше отличена с диплом за високи педагогически постижения.
Успоредно с това, на международния конкурс „Звукът на времето“ във Велико Търново учениците от школата също се представиха блестящо. Йоана Николова завоюва две първи места в категориите „Мюзикъл“ и „Детска песен“. Наташа Демерджиева и Далия Колева добавиха към успеха с по едно второ място, съответно в обща категория и в „Песен на чужд език“.
Кулминацията на успехите дойде днес, 5 май, когато на международния конкурс Abanico, в категория „Италианска песен“, възпитаник на школата спечели първо място, затвърждавайки високото ниво на подготовка и международното признание.

Новини
282 кг опасни отпадъци предадоха габровци безплатно

282 кг опасни отпадъци предадоха безплатно габровци по време на първата за годината организирана кампания от Община Габрово, оповестиха от местната администрация.
Специализираният пункт беше разположен в два дни на две различни локации в Габрово – пред спортна зала „Орловец“ и в кв. Младост.
Обичайно домакинствата предават фармацевтични продукти като лекарства с изтекъл срок на годност, живаксъдържащи отпадъци, опаковки, съдържащи остатъци от опасни вещества или замърсени с опасни вещества, бои, мастила, лакове и др.
Всичко това изхвърлено нерегламентирано замърсява околната среда и влияе отрицателно върху здравето на хората. Може да постави под риск живота на хората, животните и растенията.
Това е целта на кампанията, която два пъти годишно Община Габрово организира – получените от хората опасни отпадъци да бъдат предадени за обезвреждане или последващо третиране.

-
Кримипреди 6 дниТрима отвлякоха мъж в Габрово и го пребиха
-
Новинипреди 7 дниБлаготворителният базар и концерт в подкрепа на малкия Ники събра над 6 000 евро
-
Любопитнопреди 6 дниЦъфтят японските вишни в Севлиево (снимки)
-
Културапреди 7 дниГлавният редактор на най-голямата информационна агенция в Индия посети „Етър“-а
-
Новинипреди 7 дниСребро за Йоан Велчев от шахматния фестивал „Питагор Елит”
-
Новинипреди 7 дниАрхивът припомни „Историята на Габрово и габровските въстания“
-
Културапреди 7 дниИсторически музей – Дряново получи наградата „Наследство“
-
Културапреди 6 дниИМ-Дряново издаде кулинарна книга с рецепти от края на XIX и началото на XX век




