Свържи се с нас

Новини

Второ издание на Gabrovo Challenge | Street DH

Published

on

На 6-ти октомври ще се проведе второто издание на Gabrovo Challenge | Street DH. През месец май в Габрово се проведе първото състезание по маунтин байк в градски условия, което успя да събере над 100 участника в интересната дисциплина. Състезанието беше част от програмата на традиционния Габровски карнавал и предизвика интереса на жителите и гостите на града. Състезателното трасе минаваше през разнообразен терен, като съчетаваше горска част – точно над града и финишираше в самият център на Габрово.

След успеха на първото издание на състезанието, организаторите този път са си поставили за цел да направят надпреварата още по-интересна и по-оспорвана, като освен промяната на трасето, примамливия награден фонд,  дават и специална възможност за най-бързите състезатели. Байкърите, дали петте най-добри времена в състезанието, ще имат уникалната възможност да станат част от друго интересно събитие – Red Bull Ride the Palace –  състезание по спускане, което ще се проведе през ноември в Националният дворец на културата, София. В надпреварата в НДК ще вземат участие само 60 човека от страната и чужбина, поканени от организаторите специално за събитието, като се очаква на място да видим някои от големите имена на световната байк сцена.

Организаторите от Case и Concept Creative очакват бройката на състезателите в Gabrovo Challenge | Street DH да се увеличи и да станем свидетели на едно наистина зрелищно състезание. Събитието се провежда с подкрепата на община Габрово и лично от кмета на града г-жа Таня Христова, която отново ще присъства на място и ще подкрепи всички местни участници.

Трасето за състезанието ще бъде разнообразено с множество интересни препятствия, като различни по големина скокове, виражи, стълби и други градски елементи.

Състезателите ще бъдат разделени в 4-ри основни групи – Жени 15+,  Юноши 15-18, Мъже 19+ и специално за участниците с колела без окачване – Хардтейл 15+. Всеки желаещ да се включи в надпреварата ще може да заяви своето присъствие, като попълни специална бланка за участие на www.conceptcreative.org до 5-ти октомври.

Забавленията няма да приключат с края на състезанието, защото точно след финиширането на последните участници ще се даде старт на едно ново събитие – „Карнавал по никое време”– октомврийското издание на традиционния карнавал в Габрово, които този път ще протече в различен формат и под  мотото „Карнавалите по света и у нас”.

Програма на състезанието:

05.10 Петък – Запознаване с трасето – без колела
06.10 Събота

08:00 – 09:30 – Регистрация
08:30 – 11:00 – Тренировки
12:00 – 14:00 – Квалификации
14:30 – 16:00 – Финали
16:30 – Награждаване

Можете да ни намерите и във Фейсбук на :
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Новини

Ремонтът на стадион Априлов отваря нови възможности пред спорта

Published

on

Развитието на спорта в Габрово навлиза в нов и решаващ етап чрез реконструкцията на стадион „Васил Априлов“, представляващ съоръжение, построено през далечната 1953 година и което повече от седем десетилетия не е било обект на съществени интервенции.

Инвестицията сега е част от целенасочените усилия на кмета Таня Христова и нейния екип, обърнати към създаване на условия за развитие на спорта и осигуряване на достъпна, безопасна и качествена среда за децата, младежите и всички жители на общината.

Логиката зад проекта е ясна – стадионът се разглежда не като изолиран обект, а като част от цялостната визия за развитие на спорта в Габрово. Реконструкцията, макар да обхваща основно самото съоръжение, се вписва в по-широка градска зона – покрай булевард Могильов, до новия парк при църквата в кв. Младост, превръщайки пространството в единна, благоустроена и функционална територия.

Според представители на Общината става дума за стратегическа инвестиция, която ще улесни достъпа до спорт, ще разшири възможностите за тренировки и ще създаде нови условия за активен начин на живот сред жителите на Габрово.

Самата реконструкция включва пълно обновяване на терена, изграждане на дренажна система и отводняване – елементи, които към момента изцяло липсват на съоръжението. Предвидени са нови обслужващи помещения, съблекални и санитарни зони, модерно осветление и безопасна ограда.

Източната част на имота, определена като конструктивно компрометирана, ще бъде укрепена, а зоната за паркиране, представляваща задължителен елемент по условие за подобни обекти – ще обслужва спортуващите, без да нарушава безопасността на посетителите.

Именно във връзка с изграждането на паркинга са премахнати единствените дървета, попадащи в строителното петно. Това разясниха представители на Общината по време на екодемонстрация, на която присъства само едно заинтересовано лице – организатор на протест.

Част от инвестицията в развитието на спорта е и консултацията с Българската федерация по лека атлетика, като параметрите и мащабът на бъдещата лекоатлетическа писта ще отговарят напълно на федералните стандарти. Това ще позволи провеждането не само на тренировки, но и на официални състезания по лека атлетика, както и редовното използване на съоръжението от спортните клубове в града – още една стъпка към разширяване на възможностите пред спорта в Габрово.

По време на среща с представител на гражданския сектор инж. Дончев, зам. – кмет на Габрово, подчерта, че реконструкцията не е просто ремонт на стадиона, а обновяване на цяла градска зона, което ще даде възможност на все повече деца и хора да имат достъп до качествен спорт.

Той акцентира, че Габрово има нужда от модерна инфраструктура, подкрепяща активния начин на живот и развитието на спорта в общината. След приключване на строително-монтажните дейности стадион Априлов ще се превърне в напълно обновено, модерно и функционално съоръжение за спорт – подходящо за футбол, лека атлетика, тренировъчен процес, детско-юношески първенства и масов спорт.

Облагородената зона около него ще допълни цялостната картина на развиващия се спорт в града, превръщайки се в привлекателно пространство за спорт, разходки и активен градски живот.

Зареди още

Крими

И в Габрово ловят нарушители чрез дрон и необозначени полицейски коли

Published

on

Пътната безопасност е сред основните приоритети в работата на Министерството на вътрешните работи. В тази връзка, по разпореждане на директора на Областната дирекция на МВР – Габрово, ежедневно се осъществява засилен контрол по спазването на Закона за движението по пътищата.

В резултат на активната контролна дейност за периода от 1 юли до 23 юли са установени 13 водачи, управлявали моторни превозни средства след употреба на алкохол, като 6 от тях са били с концентрация над 1,2 промила. Установени са и 4 водачи, управлявали след употреба на наркотични вещества или техни аналози, както и 9 неправоспособни водачи.

Установени са и 101 нарушения, извършени от пешеходци. Санкционирани са още 104 водачи на индивидуални електрически превозни средства и 27 велосипедисти за нарушения на правилата за движение.

Пътните полицаи са санкционирали 11 водачи за неосигуряване предимство на пешеходци. Наложени са 231 санкции за неправилно спиране и паркиране, 74 за неизползване на обезопасителни колани и защитни каски, както и 26 за управление на технически неизправни моторни превозни средства. За превишаване на разрешената скорост към момента са издадени 851 електронни фиша.

За повишаване безопасността на движението по пътищата полицейски служители осъществяват ежедневен контрол, като регулярно се провеждат и специализирани полицейски операции с различна насоченост. Целта е ограничаване на нарушенията, които създават риск за живота и здравето на участниците в движението.

В контролната дейност се прилага и линеен контрол с небрандирани служебни автомобили, както и безпилотен летателен апарат (дрон) за установяване на нарушения на ЗДвП, оказващи пряко влияние върху безопасността на движението.

Зареди още

Икономика

Започва трансформацията на Централния общински пазар

Published

on

Община Габрово възложи на „Агенция Дизайн и Архитектура“ АД изработването на инвестиционния проект и упражняването на авторски надзор за реконструкцията и модернизацията на Централния общински пазар, след като дружеството спечели обществената поръчка.

С този избор започва пътя към реалната трансформация на едно от най-значимите пространства в сърцето на града, което дълги години е било в амортизирано състояние и е загубило своята привлекателност за жителите, младите хора и гостите на Габрово.

Проектът предвижда изготвяне на пълния инвестиционен работен проект във всички необходими части – архитектура, конструктивни решения, електро- и ВиК инсталации, енергийна ефективност, ОВК, благоустройство, паркоустройство, пътна инфраструктура и организация на движението.

Това е първата стъпка към създаването на съвременна, функционална и устойчива среда, която да отговори на политиките на Габрово като един от климатично неутралните градове в Европа.

„Работим за това Общински пазар Габрово да има съвсем ново развитие, което ще отрази много от традициите, но по начин, който ще бъдат осъвременени и ще направят мястото наистина привлекателно“, подчерта кметът Таня Христова.

По време на срещата между кмета и екипа на изпълнителя арх. Пантелеев представи концепцията, върху която се работи. Тя запазва качествата на пазара, но ги надгражда чрез модерни решения, които да отговорят на съвременните нужди на търговците и гражданите.

Предвижда се ново покритие със зелен покрив, което да създаде устойчив микроклимат и да позволи комфортна работа през най-горещите и най-студените дни. Щандовете и павилионите ще бъдат разположени под това покритие, а пространството ще включва зона за рекреация с водна площ около съществуващите липи, кафе с обществени тоалетни и напълно достъпна среда.

Паркингът ще бъде модернизиран с фотоволтаични навеси, които ще генерират енергия за нуждите на пазара, а калканите на околните сгради ще бъдат трансформирани чрез нови обеми, които ще приютят магазини, павилиони и помощни помещения на второ и трето ниво.

Според арх. Пантелеев концепцията цели пазарът да се превърне не само в място за търговия, но и във вторичен градски център – пространство за социални контакти, културни събития и качествена пешеходна среда.

Представената визия отговаря пряко на очакванията на габровци, изразени в допитването от 2025 година. Жителите, търговците и потребителите посочиха необходимостта от благоустрояване на прилежащите улици и пространства, подобряване на транспортната достъпност и паркирането, създаване на пазар за местни производители и занаятчии, оформяне на комплексно публично пространство за търговия, услуги, събития и отдих, както и осигуряване на комфортна, сигурна и модерна среда.

Концепцията на арх. Пантелеев отразява именно тези очаквания – чрез достъпност, зелени решения, нови зони за рекреация, модерна инфраструктура и условия за местни производители, тя изпълнява ключовите обществени приоритети.

Този проект става възможен след финализирането на дългогодишната сага за собствеността на Централния пазар. През 2024 година, след 14 години трудности и съдебни спорове с дружество „Пазари“, Община Габрово успя да си върне пълните права върху терена. Това се случи след предложението на кмета Таня Христова, подкрепено от Общинския съвет, което позволи Общината да придобие собствеността чрез прихващане на дължими обезщетения и последващо закупуване на имоти и съоръжения.

Така бяха придобити поземлен имот от 417 кв. м със сграда, три павилиона, слънцезащитно съоръжение и метални щандове, което увеличи потенциалната търговска площ и отвори пътя към модернизацията. „Габровци заслужават да се радват и гордеят със съвременен и функционално удобен градски пазар, който по подобаващ начин се вписва в архитектурната среда, духа и характера на централната градска зона“, каза тогава кметът Христова.

Предстои изработването на два идейни проекта, които ще бъдат представени и обсъдени с обществеността. След тази фаза ще започне подготовката на работния проект, включващ техническите решения и детайлите за реализация. Изборът на изпълнител и ясната визия за развитие поставят на фокус една от най-значимите градски трансформации през последните години – създаването на модерен, устойчив и жив градски пазар, който да бъде притегателно място за търговия, култура, социални контакти и градски живот.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица