Свържи се с нас

Култура

Майсторската надпревара „Плъсти“ в „Етъра“ приключи

Published

on

снимка: АЕК "Етър"

снимка: АЕК „Етър“

Във Вечерта на майстора стана ясно кой е победителя от  провеждането на Майсторска надпревара “Плъсти” в Архитектурно – етнографски комплекс „Етър“.

снимка: АЕК „Етър“

Компетентно жури в състав Величка Георгиева, член на управителния съвет на задругата на майсторите и председател на журито, Величка Илиева, главен уредник в Архитектурно – етнографски комплекс “Етър” и  Галя Йорданова, уредник бит и домашни занаяти, прегледа и оцени изработените от сръчните състезателки предмети. Надпреварата беше много оспорвана и изработените изделия от плъсти затрудниха журито при оценяването.

снимка: АЕК „Етър“

Въпреки, че технологията и техниката на изработване на изделия от плъсти не е чак толкова разпространена, тя все още има последователи. Тази години в Майсторската надпревара участваха 7 състезателки от цялата страна – от София,  Варна , Бургас, Пловдив и от село Първенец, Пловдивско. Те трябваше да изработят 2 предмета – единият задължителен, в случая килим от плъсти, а другия по избор.

снимка: АЕК „Етър“

Голямата награда “Сребърна хлопка”, почетен диплом, парична награда от 400 лв. и право на изложба-базар в Архитектурно-етнографски комплекс “Етър” през 2013 г. се присъди на Пенка Димитрова Ставрева от с. Първенец, обл. Пловдив – за цялостно представяне и познаване традициите в работата с плъсти. Нейният задължителен предмет беше най – точно изработен, а предметът по избор е рокля украсена с плъсти, шапка, колан, гривна и пръстен от плъсти.

снимка: АЕК „Етър“

Първа награда на Община Габрово в размер на 300 лв. взе Мариета Йорданова Недкова от София  –  за цялостно представяне. Тя изкусно е изработила шатра от плъсти.

снимка: АЕК “Етър”

Специалната награда от АЕК “Етър” в размер на 200 лв. отиде при Руменка Михайлова Николова от  Варна за сполучливо представяне развитието на работата с плъсти в наши дни. Тя направи изключително оригинално пано с тематика от АЕК „Етър” ( на него е показана Саковата къща).

Журито определи и допълнителни награди, предоставени от дарители. Награда „Икона Св. Богородица”, изработена от етърските иконописци Росен Дончев и Пламен Маринов, получи Невена Стефанова Ненова от  София за „Най – млад майстор”. Тя е само на 22 години, но нейното пано с пауно око показа, че тя вече е усвоила занаята.

Награда в размер на 100 лева се присъди на Маргарита Миткова Барганска от София за изработка на най – артистичен предмет. Наградата е осигурена  от Андрей Андреев – майстор ножар в АЕК „Етър“. Маграгита спечели и наградата на публиката със своето дърво и арфа, наречени „Вечност“.

Награда в размер на 100 лева се даде на Илияна Иванова Шишкова от Пловдив за умело претворяване на традицията в съвременното облекло. Наградата е осигурена от Андрей Андреев – майстор ножар в АЕК „Етър”. Тя изработи рокличка с цветя от плъсти за бебе, шапка и гривна заек.

снимка: АЕК “Етър”

Предметна награда получи и Донка Радева Герджикова от Бургас за оригинален съвременен аксесоар. Наградата е осигурена от Веселин Дамянов, майстор – грънчар в АЕК „Етър”. Тя изработи шал от плъсти с пеперуда.

Всички участници се представиха блестящо и получиха грамота за участие, споделят от „Етъра“.

Можете да ни намерите и във Фейсбук на :
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Култура

13 лета кино под звездите: София Филм Фест се завръща в Севлиево

Published

on

Севлиево ще се превърне в сцена на кино под открито небе от 16 до 19 юли 2025 г., посрещайки за тринадесета поредна година „София Филм Фест на път“ – част от най-престижния филмов форум у нас. Събитието ще се проведе на площад „Свобода“, всяка вечер от 21:00 часа, с вход свободен за всички жители и гости на града.

Програма с авторско кино и международни акценти

Първи ден от програмата – 16 юли (сряда) – филмът: „Клопка“ Драматичен българо-германски филм на режисьорката Надежда Косева, вдъхновен от реална история за протест срещу изграждане на ядрено хранилище край Дунав. В ролите: Александър Трифонов, Яница Атанасова, Михаил Стоянов и др. Специален гост на прожекцията ще бъде самата режисьорка, която ще представи филма пред публиката в Севлиево.

Вторият ден от програмата – 17 юли (четвъртък) – филмът ,,Всичко си има край“ Съвместна продукция на Хърватия, България, Сърбия и Черна гора. Режисьор: Райко Гърлич. Политически трилър с романтична нишка и силен обществен коментар. Сред актьорите е и българската звезда Анжела Недялкова.

Третия ден от програмата – 18 юли (петък) – жителите и гостите на Севлиево ще могат да гледат носителя на тазгодишния „Оскар“ за най-добър анимационен филм – „Потоп“ на латвийския режисьор Гинтс Зилбалодис. Анимацията проследява пътешествието на смела котка и още няколко животни, оцеляващи заедно в свят, потънал под вода.

Последният ден от програмата – 19 юли (събота), предлага силен финал с италианската драма – „Завръщането“ на Уберто с участието на Рейф Файнс и Жулиет Бинош. Съвременна адаптация на мита за Одисей и Пенелопа, разказана с дълбочина и човечност.

София Филм Фест на път“ в Севлиево има за цел да направи стойностното кино достъпно и извън столицата. Градът е сред първите участници в инициативата и вече 13 години поддържа активна културна програма. При дъждовно време прожекциите ще се състоят във фоайето на Община Севлиево.

Фестивалът се утвърди като част от културния живот в града, а тазгодишната програма предлага разнообразие от международни заглавия – покана към всички, които ценят доброто кино.

*Автор: Елеонора Александрова,
студент 2 курс в СУ „Св. Климент Охридски”, спец. Журналистика.

Зареди още

Култура

Габровски таланти блестят с престижни отличия от международни конкурси

Published

on

Младите музикални таланти от Габрово завоюваха престижни отличия в два международни конкурса, проведени онлайн.

Йоана Николова спечели първо място в категория „Детска песен“ на XII Международен конкурс „Звука на времето“ във Велико Търново. Това е първото ѝ участие, но вече е белязано с успех. Тя се обучава в музикалната школа “Wild Sound” при Зора Колева.

Още по-впечатляващи са резултатите от конкурса „Българска душа на святата земя“ в Израел. Братята Давид и Александър Едгар грабнаха Супер Гран при за дует (пиано и китара), а Давид спечели и Гран при за соло пиано.

Първи места завоюваха Божидар Соколов и Андреана Манолова (пиано), а Радост и Михаела Косеви (цигулка) се класираха на второ място в своите категории. Децата са възпитаници на НЧ „Будителите 2017“, с преподаватели Мирела Валявичарска, Елена Вълкова и Пламен Ризов.

Зареди още

Култура

Изкуство и духовност се сляха в Дряново, за да почетат Колю Фичето

Published

on

С живопис и църковна музика Дряново почете 225 години от рождението на гениалния майстор строител Колю Фичето. Две силно въздействащи събития – Националният пленер „Дряново на майстор Колю Фичето – памет и настояще“ и духовният концерт в храма „Св. Никола“, събраха в един и същи ден духа на българщината, творческото вдъхновение и почитта към архитектурното наследство на Възраждането.

И двете прояви са част от програмата на Националното честване „(Не)познатият Колю Фичето“, организирано от Исторически музей – Дряново, в партньорство с Община Дряново и под патронажа на Министерството на културата.

На 5 юли, в Икономовата къща, официално бе открита изложбата с творбите, създадени по време на пленера, проведен от 1 до 5 юли, който се организира в партньорство със Съюза на българските художници. Петима художници: Надя Петрова, Севда Потурлян, Анабел Амамджиева, Румен Георгиев и Рангел Симеонов – претвориха върху платно духа и архитектурното наследство на Дряново, вдъхновени от делото на Колю Фичето.

Живописните платна оживяха в експозиционното пространство, а атмосферата бе изпълнена с благодарност и признание. Наградата за живопис на град Дряново отиде при Надя Петрова и Севда Потурлян. Отличията бяха връчени от заместник-кмета Диляна Джеджева, а специален момент от церемонията бе участието на един от миналогодишните победители – Константин Марков, който лично поднесе наградата на една от тазгодишните отличени.

Откриването на изложбата бе водено от художника и уредник в Историческия музей – Дряново Антон Антонов, а директорът на музея Иван Христов благодари на Община Дряново и лично на кмета Трифон Панчев за подкрепата.

Часове по-рано, в храма „Свети Никола“, построен от самия Колю Фичето, се проведе изключителен духовен концерт. Два мъжки хора от габровските храмове „Успение на Пресвета Богородица” и „Св. Троица” превърнаха църковното пространство в храм на надеждата, вярата и благоговението. Всеки тон от църковните песнопения докосваше сърцата, носейки усещане за мир и духовна извисеност.

Преди концерта бе отслужена Света литургия, а събитието се осъществи със съдействието на Архиерейското наместничество – Дряново. Присъстваха значими духовни и обществени личности, сред които Архиерейският наместник ставрофорен иконом Руслан Личев, заместник-кметът Диляна Джеджева и всички участници в пленера.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица