Новини
Готова е програмата за ръгби първенствата при мъжете и старшата

Архив © Copyright — Gabrovo News. All Rights Reserved
Готова е програмата за ръгби шампионата при мъжете и юношите старша възраст за сезон 2012/2013. И в двете възрасти ще участват по осем отбора, разделени в две предварителни групи. За новината информираха от sport-gabrovo.com. При мъжете отборът на „Янтра“ попадна във II група, заедно със съставите на РК НСА (София), РК „Локомотив“ (София) и РК „Варна“.
В група I ще спорят тимовете на РК „Валяците“ (Перник), РК „Балкански котки“ (Берковица), РК „Академик 2012“ (София) и РК „Варварите“ (София). В групите ще се играе по системата „всеки срещу всеки“ в 6 кръга – четири през есента и два напролет. Жребият определи в първите два есенни кръга отборът на „Янтра“ да гостува. На 16-ти септември селекцията на треньора Георги Петков ще гостува на „Локомотив“ (Сф), а седмица по-късно ще пътува до морето за мач с отбора на „Варна“. Първото домакинство на мъжкия ни състав ще бъде на 27-ми октомври срещу НСА, а на 10-ти ноември ще габровският тим ще приеме „Локомотив“. През пролетта са двубоите „Янтра“ – „Варна“ и НСА – „Янтра“. Първите два отбора от групата ще се класират за полуфиналите на шампионата, в които ще спорят на кръст с първите два тима от другата предварителна група. Третите от двете групи ще спорят за 5-то място в първенството, а четвъртите за 7-8 място.
При юношите старша възраст схемата за провеждането на първенството е абсолютно същата. И тук габровският отбор попадна във II група. Другите три състава са „Варна“, „Ботев“ (Бургас) и „Орлите“ (Свиленград). В група I намериха място „Локомотив“ (София), „Балкански котки“ (Берковица), „Валяците“ (Перник) и НСА (София). Първите срещи при старшата възраст са на 29-ти септември, събота. В първия кръг „Янтра“ ще приеме на своя терен „Христо Смирненски“ състава на „Ботев“. Във втория габровските момчета ще гостуват на „Варна“, а в третия приемат „Орлите“ . В последния кръг преди зимната пауза възпитаниците на Гошо Петков ще гостуват в Бургас. Напролет са двубоите на юношите ни с „Варна“ в Габрово и с „Орлите“ в Свиленград.
Двете гарнитури на габровския ръгби клуб – мъже и юноши старша възраст, водят подготовка на терена в квартал Хаджицонев мост от началото на август. Този уикенд треньорът Георги Петков планира да заведе сборен отбор от мъже и старша възраст на турнир в Берковица. Там ще се проведе третото издание на надпреварата по Ръгби 7 носеща името „Димитър Гаврилов – Тренера“, в памет на преждевременно напусналия този свят радетел на ръгби играта в град Берковица. Поканени са 10 отбора – седем български, два румънски и един сръбски.
Можете да ни намерите и във Фейсбук на :
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730
Любопитно
ЖБД „Майчина грижа“ с нов сайт

От месец септември функционира новият високо информативен сайт на Женско благотворително дружество „Майчина грижа“. В него ще се запознаете с историята на дружеството, започнала през далечната 1869 г. до днес, с настоящия ръководен екип, с каузите, дейностите, инициативите, проектите, изданията, изложбите, новините и последните събития, както и с партньорите.
Част от подготвената информация е на два езика: английски и немски. Като резултат от два проекта са създадени и два подсайта: „Александър Керков – Вечният музикант и чаровният зевзек“ – за първия композитор на фанфарна музика в България; Електронен пътеводител „Дарителите на Габрово“ – пътеводител на паметните знаци (паметници, паметни плочи, улици и др.) на дарители, благодетели и меценати в Габрово.
Новият сайт на ЖБД „Майчина грижа“, можете да разгледате оттук.


Икономика
Нов офис на Изи Пей в квартал „Трендафила“ в Габрово
Култура
Исторически музей – Дряново тръгва на тур с две книги за Колю Фичето


Исторически музей – Дряново ще представи в Ловеч, Габрово, Севлиево и Свищов последните си две книги, посветени на Първомайстора – „Колю Фичето. Българският строителен гений“ и „(Не)познатият Колю Фичето. Строителният колос на Възраждането“.
Книжните издания по различен, но допълващ се начин, разказват за сътворяването, съхраняването и предаването на българското архитектурно наследство, което ни е завещал родения в Дряново майстор Колю Фичето.
Турът ще започне на 6 ноември от 17.30 часа в Регионалната библиотека „Проф. Беню Цонев“ в Ловеч. Седмица по-късно, на 13 ноември, от 17.30 часа двете издания ще бъдат представени в Интерактивния музей на индустрията в Габрово, както и на 27 ноември по същото време в Галерия „Видима“ в Севлиево. Обиколката с представяния ще завърши на 5 декември, от 16.00 часа в Историческия музей на крайдунавския град.
„Колю Фичето. Българският строителен гений“ е двуезичното, луксозно и богато илюстровано издание, с твърди корици. Негови автори са главният уредник на музея д-р Венелин Бараков и колегата му Стилияна Топалова-Марчовска, които представят Колю Фичето в по-малко познатата му светлина – тази на архитект, скулптор и резбар, надхвърлящ времето си със своя усет към формата, детайла и красотата. Текстовете са дело на музейните специалисти, част от снимковия материал е подбран от архива на Исторически музей – Дряново, а останалите фотографии са заснети специално за изданието от екипа на „Дестинация Дряново“. Книгата се реализира в партньорство с вестник „Строител“ и с финансовата подкрепа на Камарата на строителите в България.
На страниците на„(Не)познатият Колю Фичето. Строителният колос на Възраждането“ са поместени архитектурните шедьоври на възрожденския майстор. Книгата започва с цитат на Константин Фичев, внук на Колю Фичето: „Може да не е много скоро, но за този човек ще се говори много и с уважение“, подчертавайки значимостта и ролята на Първомайстора, останал в националната ни памет. Книжното тяло също е богато илюстровано и проследява емблематичните строежи на Колю Фичето. Автор е д-р Венелин Бараков. Той представя свои изследвания и наблюдения за църкви, къщи, кули – камбанарии, мостове, обществени и търговски сгради, произлезли от гения на възрожденския строител. Изданието не просто представя познатите строежи на Фичето, а добавя и нова, систематизирана информация за тях. Проследяват се видовете конструкции, влиянията на Първомайстора, неговите подходи, строителните и декоративни техниките, които е използвал. Книгата се издава с финансовата подкрепа на Съюза на архитектите в България, а издателството е „Фабер“, 2025.
Двете изданията са част от програмата на Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“, посветени на 225 години от неговото рождение, които Исторически музей – Дряново и Община Дряново организират, под патронажа на Министерство на културата.


-
Културапреди 6 дниПианистите от МК „Весела“ с поредно блестящо представяне
-
Новинипреди 6 дниСевлиево говори за живота: градът, имащ смелостта да говори за репродуктивното здраве
-
Икономикапреди 6 дниСеминар „Социално предприемачество в действие“
-
Културапреди 6 дниЕмблематичната постановка „Лазарица“ гостува в Габрово
-
Културапреди 6 дни90 години от откриването на паметника на Васил Априлов
-
Кримипреди 3 дниЗадържаха под стража рецидивист след поредна кражба
-
Кримипреди 2 дни20 години затвор за севлиевец, убил по жесток начин майка си
-
Новинипреди 3 дни„Янтра“ приема дубъла на ЦСКА в труден тест








