Свържи се с нас

Култура

Възстановки на сватби в АЕК „Етър“

Фолклорен фестивал „СВАТБАТА – ЕДИНСТВО И МНОГООБРАЗИЕ“ в Етъра
25-26.08.2012г. (събота и неделя)

Published

on

снимка: АЕК „Етър“

С обявяването на 2008 година за Година на междукултурен диалог, специалистите от Архитектурно-етнографски комплекс „Етър” – Габрово, решиха да реализират една своя отколешна идея – да представят етническото и етнографско многообразие в българските земи, чрез богатството на фолклора, с представяне на отделни моменти от сватбената обредност, изпълнени на фона на единствения музей под открито небе в България.

Досега сред естествения декор на АЕК „Етър” се представиха ритуали, характерни за етнографските групи балканджии, добруджанци, капанци, тракийци, хърцои и др. Гостите на музея се запознаха със специфичните особености в турски, гагаузки, гръцки, руски, каракачански, армънски и ромски  възстановки на сватбени обреди, на българите мюсюлмани от Чепинския край, на наследниците на банатските българи и др.

снимка: АЕК „Етър“

Тази година организаторите имат желание да надградят направеното дотук, като превърнат фестивала в събитие с международно участие, което предлага атрактивно пътешествие из сватбените традиции на балканските народи. Целта е да се открие магията на сватбената обредност като важна част от балканската културна идентичност и съществен елемент от световното културно многообразие. Фокусът на интереса ще бъде съсредоточен върху живия човек, носител на традиционни дейности и умения, този, който владеейки ги, предава познанията за тях на бъдещите поколения. А уважението към културата на „другия” дава възможност за сближаване и опознаване, защото няма по-голяма сила от диалога установен от традициите.

В рамките на фестивала, чрез различни нови събития ще се представят сватбените обичаи от България и Балканите. За първи път възстановки на сватбените обичаи ще представят фолклорна група „Зипка” от Хърватска.

Ново съпътстващо събитие е прожекцията на документални етноложки и антроположки филми, чрез които специалисти от Македония, Сърбия и България ще представят сватбени обичаи от България, българската диаспора и Балканите. В богатата филмова програма ще бъде отделено особено внимание на един все още недостатъчно популярен метод за документиране и изучаване на нематериалното културно наследство – визуалната антропология.

А в Изложбената зала на АЕК „Етър”,  за първи път Регионален исторически музей – Шумен представя своята нова изложбата – „…А да са сватиме, а да са сродиме…” – разкриваща сватбените традиции и обичаи на турци, арменци, евреи и роми в Шуменско.

Фестивал

“Сватбата – единство и многообразие”

25 и 26 август

събота и неделя

 Програма

– Възстановки на сватбените обичаи – начало 11.30 часа

  • Посрещане на сватове и забиране на булка – фолклорна група на àрмъните от гр. Велинград и с.Ракитово, община Велинград.
  • Сватбени обичаи от Хърватското Загорие – фолклорен състав „Зипка”, Кумровец, Хърватска
  • Меденик ; Бръснене на младоженеца – фолклорна група при НЧ „Просвета”

с. Соколица, община Карлово.

  • Пон’делник – група за автентичен фолклор при НЧ „Светлина 1942” , с. Белгун , община Каварна
  • Плетенки – група за изворен фолклор при  НЧ „ В. Левски” , с. Г. Росица, община Севлиево
  • Марама – група за изворен фолклор при НЧ „Напредък – 1915 г.”, с. Стефаново, община Радомир.
  • Следсватбен обичай – група за автентичен фолклор при НЧ „Светлина”, с. Жълтеш, община Габрово

– Филмова програма „Сватбени обичаи от България и Балканите” – Прожекциите на открито в събота и неделя. Начален час: 14.30 часа

Представяне на изложбата на Регионален исторически музей – Шумен „…А да са сватиме, а да са сродиме…” – разкриваща сватбените традиции и обичаи на турци, арменци, евреи и роми в Шуменско – Изложбена зала на АЕК „Етър”

Фестивалът се осъществява с партньорството на Община Велинград и със спомоществователството на фирми от Габрово и страната.

Можете да ни намерите и във Фейсбук на :
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Култура

Исторически музей – Дряново отбелязва 120 години от рождението на Иван Койчев

Published

on

В залата за временни изложби „Колю Фичето“ на Исторически музей – Дряново този петък, 2 май, ще бъде открита изложбата „Иван Койчев: човекът, художникът, учителят (1905–1976)“.

Събитието, което ще започна в 17.30 часа, е посветено на 120 години от рождението на видния художник, педагог и общественик, оставил значим отпечатък в културния живот на Дряново.

Изложбата е в две части и включва част от последното дарение на семейството на Иван Койчев, направено през 2024 г. В първата част посетителите ще видят негови архивни снимки, документи и лични вещи, показващи живота и приноса му като художник и педагог. А във втората са представени непоказвани за публиката негови творби.

Изложбата представя Иван Койчев не само като талантлив творец, но и като личност с активна обществена роля, оставил следа в местната историческа памет.

Зареди още

Култура

Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“

Published

on

Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“ от конкурса за млади фолклорни таланти „Орфеево изворче“, който се проведе на 26 и 27 април в Стара Загора. Надпреварата събра над 1500 участници от цялата страна.

Гордост за ръководителката е, че наред с изпълнители от музикални училища, децата от Детска фолклорна формация „Габровски гласчета“ бяха удостоени с първо място и плакет от конкурса.

За първи път се явяват и по-малките от „Гласчетата“, които също бяха отличени с първо място.

Трето място получи и Боян Борисов в изпълнение на гайда, който също се явява за първи път на конкурс. Второ място получиха и дуета Габриела и Боян Борисови .Вълнението на ръководителката е голямо от високата оценка на специалисти в областта на фолклора като Професор Георги Петков, доц. Владимир Владимиров, Петьо Костадинов ,Пею Пеев преподаватели в ДМА “ Панчо Владигеров“ .

Зареди още

Култура

Видео урок за Колю Фичето представя великия майстор пред ученици в цялата страна

Published

on

По повод Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“ образователната онлайн платформа „Уча се“ създаде специален видео урок, посветен на възрожденския майстор – строител от Дряново.

Реализацията е резултат от съвместен проект между Община Дряново, Исторически музей – Дряново и екипа на „Уча се“. Основателят на платформата, дряновецът Дарин Маджаров, създава видеото безвъзмездно, като личен жест към родния си град и в подкрепа на историческата ни памет.

Урокът, с продължителност 5 минути и 15 секунди, представя живота и делото на Колю Фичето – символ на архитектурното майсторство на Българското възраждане и създател на едни от най-впечатляващите сгради, мостове и църкви в страната. Чрез съдържателното видео, учениците ще се запознаят с фигурата на Фичето като един от най-уважаваните и признати строители в Югоизточна Европа през XIX век.

Видео урокът ще бъде включен в образователните занятия и беседи, които специалистите от Исторически музей – Дряново провеждат с ученици от страната. Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“, посветени на 225-годишнината от рождението на майстор Колю Фичето, се реализират от Община Дряново и Исторически музей – Дряново, под патронажа на Министерство на културата.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица