Свържи се с нас

Новини

Първи успех за ФК „Янтра Габрово“

Published

on

снимка: sport-gabrovo.com

Първи успех за ФК „Янтра Габрово“. Децата на новосформирания габровски футболен клуб, родени след 01.01.2002-ра година, спечелиха бронзови медали от турнир във Варна, съобщава спортният сайт на Община Габрово sport-gabrovo.com.  Със съдействието на фирма „Бета бус“ и управителят и инж. Пенчо Тодоров треньорът Пламен Илиев заведе 13 свои възпитаници до морската столица за участие във втория турнир за Купата на кмета, който стартира навръх Деня на детето – 1-ви юни.

В надпреварата участваха осем отбора, които бяха разделени в две предварителни групи. „Янтра Габрово“ попадна в по-силната, с отборите на „Черно море“-II, „Изида“ (Добрич) и „Левски“ (Русе). В другата група бяха „Черно море“-I, „Черноморец“ (Балчик), „Шумен“ и „Спартак“ (Варна). Много настроение, положителни емоции, хубаво слънчево време и здрави битки на футболния терен съпътстваха двудневната надпревара, която се проведе на стадион „Младост“. Габровските момчета стартираха с две загуби – 0:4 от „Черно море“-II и 0:7 от „Изида“. След това обаче селекцията на Пламен Илиев надигра „Левски“ (Русе) с 3:0. В групата се получи въртележка, след като „Левски“ победи „Черно море“-II и това даде възможност на „Янтра Габрово“ да се бори за бронзовите отличия.

В битка за място в малкия финал възпитаниците на габровските малчугани победиха „Спартак“ (Варна) със 7:4. „Левски“ също спечели срещу „Шумен“ и така в мача за третото място отново се срещнаха отборите на Габрово и Русе. Този мач беше доста по-оспорван и драматичен. „Левски“ поведе с 0:2, но „Янтра“ успя да изравни малко преди края на редовното време и в последствие да спечели при изпълнението на дузпите, с общ резултат 4:2.

С бронзови медали се окичиха Мартин Силвестров, Емилиян Галунов, Валентин Коев, Рафаил Пърликов, Росен Иванов, Ивайло Иванов, Михаил Георгиев, Йордан Иванов, Кристиян Петков, Габриел Пайнаров, Андрей Иванов, Петър Недев и Давид Василев. Последните трима бяха дебютанти на такъв турнир. На Петър Недев обаче това въобще не му пролича и той беше най-резултатният играч на отбора в надпреварата, като реализира общо 5 попадения в петте срещи.

Победител в турнира стана първият отбор на домакините от „Черно море“, който надигра на финала „Изида“ с 4:1.

Освен купа за победителите и медали за подгласниците, организаторите от Спортен комплекс “Варна”, Община Варна и ЗС към БФС бяха осигурили и още няколко индивидуални награди. Една от тях стана притежание на Йордан Иванов от „Янтра“ – тази за най-добър защитник.

Можете да ни намерите и във Фейсбук на :
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Новини

Може да не се стигне до грипна епидемия в Габрово, поне засега

Published

on

Днес, 21 януари, се проведе заседание на Областния оперативен щаб за борба с грип и ОРЗ, като целта бе оценка на ситуацията в областта по отношение на грип и остри респираторни заболявания (ОРЗ).

Към днешна дата заболеваемостта е 266 на 10 000 души население, което е с 10 пункта по-малко спрямо предходния ден.

Броят на отсъстващите ученици за областта се движи средно 12%, а на отсъстващите учители е 2 %. Директорите на лечебните заведения за болнична помощ докладват, че натовареността е в рамките на обичайното за сезона.

След обсъждане на докладваната информация, членовете на Областния оперативен щаб за борба с грип и ОРЗ взеха решение на този етап да не се обявява грипна епидемия, както и да не се въвеждат временни противоепидемични мерки.

РЗИ – Габрово продължава сентинелното наблюдение върху заболеваемостта от Грип и ОРЗ на територията на област Габрово.

Зареди още

Новини

Президентът Румен Радев получи покана от президента на САЩ

Published

on

Президентът Румен Радев получи писмо от президента на САЩ Доналд Тръмп, с което се отправя покана България да се присъедини към страните-основателки на инициирания от американския президент Съвет за мир, а президентът Радев да бъде представител на страната ни в бъдещата международна организация.

Създаването на Съвета за мир по инициатива на президента Тръмп има за цел да насърчи международното сътрудничество за постигане на мирно решение на военните конфликти в Газа и други региони.

В отговора си до президента на САЩ българският държавен глава подчертава значението на мирните инициативи на президента Доналд Тръмп за деескалацията на редица военни конфликти.

Румен Радев изразява надежда, че оказаната от Доналд Тръмп подкрепа за ролята на дипломацията ще доведе до постигането на устойчиви мирни решения в Газа и в глобален план.

Президентът Радев откроява и признанието за българската дипломация с назначаването на български дипломат като Върховен представител за Газа в Съвета за мир.

В отговора си българският държавен глава прави преглед и на актуалната политическа обстановка в страната ни: подадени оставки от правителството след многохилядните протести в цялата страна и от самия него от президентския пост, за да се ангажира пряко с оздравяването на държавността в България, укрепването на върховенството на правото и възстановяването на диалога между институциите и гражданите.

Румен Радев изразява очакването си, че в близко бъдеще България ще има необходимата устойчива институционална среда за продължаване на ползотворното сътрудничество със САЩ в интерес на общите усилия за запазване на мира и сигурността.

Зареди още

Новини

ИМ-Дряново ще проведе Петата конференция „Епохи, личности, памет“

Published

on

Петата национална научна конференция „Епохи, личности, памет“ ще се проведе в Дряново в началото на октомври 2026 г. Домакин на събитието ще бъде Исторически музей – Дряново, който на 1 до 2 октомври ще събере учени, изследователи и специалисти от цялата страна.

Те ще представят свои доклади и разработки в шест области: История на Дряново и дряновския край; Културно наследство – история и опазване; Архитектура и строителство; Проблеми на българската музеология и музеография; Етноложки проучвания; Изкуство, художествени занаяти и художествени направления.

Организатор на конференцията е Исторически музей – Дряново, която се реализира в партньорство с Община Дряново, Историческия факултет на ВТУ „Св. св. Кирил и Методий” и Университета по архитектура, строителство и геодезия. Научен ръководител ще бъде проф. д-р Петко Ст. Петков (ВТУ „Св. св. Кирил и Методий”).

„Епохи, личности, памет“ се провежда ежегодно в началото на месец октомври, като всяко издание акцентира върху важна годишнина или историческа личност, свързана с Дряново. Докладите от конференцията ще бъдат публикувани в научен сборник – пореден брой от Известия на Исторически музей – Дряново.

За участие в конференцията е необходимо докладите да бъдат предоставени в дните на форума на хартиен и електронен носител, с резюме на български и английски език. Текстовете трябва да бъдат с обем до 10 стандартни страници (1800 знака с интервали на страница, шрифт Times New Roman, Pt 12).

Заявки за участие се приемат до 30 юни 2026 г. на адрес: 5370 Дряново, ул. „Шипка” 82, Исторически музей – Дряново или на електронна поща: office@museumdryanovo.com. Заявките трябва да съдържат данни за научната степен, длъжност, институция, заглавие на темата, кратка анотация с указание към съответния тематичен кръг, електронен адрес и телефон за връзка.

За допълнителна информация и въпроси, можете да свържете се с Исторически музей – Дряново на посочения по-горе имейл или на телефон: 0895854820.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица