Свържи се с нас

Икономика

Българите вземат най-ниските заплати в Евросъюза

Published

on

Средната брутна работна заплата на пълно работно време в България за 2010 г. е най-ниска от всички 27 страни – членки на Европейския съюз (ЕС). Това показват най-новите данни на Евростат за заплатите и разходите на труд в съюза.

Българинът е получавал средно за година 4395 евро, което е най-нисък показател в ЕС, докато в Дания това число е било 58 640 евро на година. Сред най-добре заплатените европейци са тези в страни като Германия – средногодишно 42 500 евро, в Белгия – 43 400 евро, в Люксембург – 49 316 евро, в Холандия – 45 215 евро, Финландия и Швеция – по 40 000 евро, и др.

По-добре от нас са били заплатени и в Румъния – 5891 евро, в Литва – 6735 евро, Латвия – 8596 евро, Естония – 9712 евро на година и др. България е на дъното и по минимална работна заплата – 138 евро, докато в Румъния тази ставка е 162 евро. В Люксембург минималната работна заплата е 1800 евро на месец, а в Дания, Холандия, Франция и Белгия минималната работна заплата варира около 1500 евро.

България и Люксембург са в двата края на обхвата и за покупателната способност на европейците – 1495 евро в Люксембург и 272 евро в България. Средните почасови разходи за труд варират от 40 евро в Швеция, 38 евро в Дания, 37.7 евро в Белгия – до 3.1 евро в България и 4.2 евро в Румъния. Тези числа включват не само компенсация за служителите, но и разходи за професионално обучение, други разходи, данъци и субсидии, направени или получени от предприятието.

В тази класация Малта е с най-голям дял на разходите, разпределени за заплати – 92 на сто. В Швеция, Франция и Белгия делът за надници и заплати е около 67 на сто. България заедно с Румъния, Латвия, Литва и Унгария отново е в дъното на ЕС по този показател, като делът на разходите за труд, разпределен за заплати, варира между 5 и 10 на сто. Делът на служителите, които се считат за лица с ниски доходи, е най-висок в Латвия – 30 на сто.

Повече от един на всеки четири служители в България, Румъния и Литва също се отчитат като служители с ниски доходи, показва анализът на Евростат. Жените са били по-ниско платени от мъжете средно с около 16-17 на сто през 2010 г. в рамките на целия ЕС, отчита още изследването на Евростат. Най-големи разлики в заплащането между мъжете и жените са били отчетени в Естония, Чехия и Австрия – средно около 25 на сто. Най-малко пропуски по този показател са открити в Словения, Малта, Италия и Белгия.

България заедно с Литва, Португалия, Швеция и Франция се намира в “златното сечение” по отношение заплащането мъже – жени. Изследването отчита, че много от жените работят на непълно работно време или по нетипични договори, което може да има отрицателно въздействие върху тяхното заплащане, кариерно развитие, възможности за издигане и пенсии. ЕС се стреми да насърчи равните възможности, като се предвижда премахване на разликите в заплащането на мъжете и жените, сочи изследването на Евростат. Стратегия за равенство между жените и мъжете (2010 – 2015) бе приета от Европейската комисия през септември 2010 г., припомня европейската статистическа агенция.

АргументиБГ

Икономика

Заключителна конференция: Въглеродна неутралност и повишена енергийна производителност на МСП

Published

on

ПОКАНА

Габровската търговско-промишлена палата кани представители на малки и средни предприятия, на общините и институциите от областта, представителите на медиите на заключителна конференция по проект: „Въглеродна неутралност и повишена енергийна производителност на МСП в Габрово и Габровска област“.

Проектът се изпълнява в партньорство с норвежката фирма Prios Kompetanse AS и се финансира от Норвежкия финансов механизъм 2014-2021, в рамките на програма “ Развитие на бизнеса, иновации и МСП в България“.

Участниците ще имат възможност да се запознаят с извършените дейности по проекта, както и с добри практики от България (Клинтех България и Община Габрово) и Норвегия. Експерти от Техническия университет в Габрово ще насочат вниманието ни към мерките, които биха могли да се приложат за повишаване на енергийната ефективност и какъв ефект би могъл да се очаква.

Конференцията ще се проведе в хибриден формат на 29 април 2029 г. от 13.30 часа в Конферентната зала на Библиотеката на Техническия университет Габрово – гр. Габрово, ул. „Хаджи Димитър“ 4 (Ректорат). След края на конференцията дискусиите ще продължат на чаша вино.

Моля, заявете участие на място на мейл: office@chamber-gabrovo.com.
Линк за включване в събитието: Join Zoom Meeting https://us06web.zoom.us/j/8322874812?pwd=ZHhDd0M2ZVczYjgwQ2NDS2YxKzFrUT09 Meeting ID: 832 287 4812
Passcode: 123

Приложение: Предварителна програма
За допълнителна информация: тел. 066 80 31 42, e-mail: office@chamber-gabrovo.com Галина Михнева, Ганка Бакалова

Зареди още

Икономика

Фирма „Теспом“ търси стругар

Published

on

Фирма „Теспом“АД търси:

1. Стругар, универсален струг.

При интерес, моля изпратете Вашата автобиография на електронна поща: tedi_nikolova@tespom.bg или на място в дружеството: гр. Габрово, ул.“Бодра смяна“1.

Тел. за връзка: 0879/123 678 – инж.Христо Метев.

Зареди още

Икономика

„Теспом“ АД предлага работа на стругар

Published

on

Фирма „Теспом“АД търси:

1. Стругар, универсален струг.

При интерес, моля изпратете Вашата автобиография на електронна поща: tedi_nikolova@tespom.bg или на място в дружеството: гр. Габрово, ул.“Бодра смяна“1.

Тел. за връзка: 0879/123 678 – инж.Христо Метев.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица