Свържи се с нас

Новини

Около 16 000 български младежи са опитвали дрога

Published

on

87% от българските 16-годишни ученици са употребявали алкохол в живота си, а 39% са пушили тютюневи изделия. Това показват данните от Европейски училищен изследователски проект за алкохол и други наркотици ESPAD 2011.

Данните за употребата на алкохол и цигари сред 16-годишните представи Анина Чилева, основен изследовател за България към Национален център по обществено здраве. Момчил Василев, директор на Националния фокусен център по наркотици и наркомании към Националния център по наркомании, представи данните за употреба на наркотични вещества сред учениците. Той поясни, че не става въпрос за наркомани, а за младежи, които по една или друга причина са употребявали наркотици.

26% или около 15 000-16 000 от анкетираните ученици са признали, че са ползвали наркотици или упойващи вещества, каза Василев. При нас процесът е точно обратен на това, което се случва в другите страни, където тенденцията върви към намаляване на употребата. Делът на учениците, които са употребявали наркотици, се е увеличил с 12 пункта спрямо първото такова проучване от 1999 г., допълни Василев.

Общото увеличение на броя на учениците, употребили наркотични вещества в живота си се дължи по равно на увеличението на употребата на амфетамини и канабис, заяви Василев.

Голяма част от употребата на наркотици е свързана с употреба на канабис, поясни той. 24% заявяват, че са употребявали този вид наркотик поне веднъж в живота си, през последните 30 дни – 10%. По този показател България е в челната десетка на класацията на ESPAD и попада във втората група по сериозност на засегнатите от употреба на канабис страни.

На 3-то място сме по отношение на използване на наркотици извън канабиса, продължи Василев. Има стремително увеличаване на употребата на амфетамини през периода 2003-2007г., както и леко покачване за периода 2007-2011г. По отношение на употреба на сънотворни и успокоителни страната ни е в края на класацията със 3% от анкетираните ученици, допълни Василев.

В България изследванията на ESPAD се провеждат от 1999г. насам. За целева група на изследването са 16-годишните, защото вече имат сравнителен опит с използването на психоактивни вещества, поясни Анина Чилева. Около 2 400 ученици участват в изследването във всяка от 36-те страни-участнички в проучването. Според Чилева, тези данни могат да послужат за основа на практики и политики за превенцията на употреба на алкохол и наркотици сред младежите.

АргументиБГ

Новини

„Майчина грижа“ с благотворителна инициатива за Великден

Published

on

За Великден Женско благотворително дружество „Майчина грижа“ дари хранителни продукти на хора в неравностойно положение. Инициативата „Не сте сами“ е започната от дамите от дружеството през изминалата година за Коледа, когато подпомагат петдесет и шест възрастни и още четири семейства в невъзможност с общо десет деца.

На последвалото общо събрание решават, че тази инициатива трябва да се продължи и провежда два пъти в годината на големите християнски празници – Рождество Христово и Възкресение Христово.

Така днес те раздадоха подготвените пакети, включващи продукти от първа необходимост и разбира се козунак за празника, на шестдесет възрастни самотно живеещи хора без никаква подкрепа и четири семейства с девет деца.

Списъците са определени с помощта на кметските наместници и кметовете, които са най-близо да хората в малките населени места и познават добре техните съдби и нужди.

Освен средствата от благотворителни базари, провеждани от дружеството, в инициативата се включва и една от търговските вериги в нашия град като дарява продукти на стойност 500 лв, а управителят на веригата подпомага каузата с лични средства за деветте деца.

Към използваните средства се добавят и дарените от Германия – инициативна група от гр. Карбен и семейството на Александър и Снежанка Ненови. Подкрепата веднъж или два пъти не е достатъчна, но е важна, защото особено по празниците хората в невъзможност чувстват най-голяма липса и трудност.

Женско благотворително дружество „Майчина грижа“ изказва своята най-топла благодарност към всички, които ги подкрепят и чрез тях връщат усмивката на деца и възрастни.

Автор: Цветомира Иванова,
Община Габрово.

Зареди още

Новини

Община Габрово внедрява стандарта ISO 50001

Пита гражданите за енергията и климата.

Published

on

Община Габрово ще прилага система за управление на енергията в общинския сграден фонд по международния стандарт ISO 50001, съобщи Миглена Въгленова от отдел „Протокол и връзки с обществеността“ в администрацията на кмета.

Традиционно стандартът намира приложение в индустриалните процеси и адаптирането му в общинската администрация е пилотнo. Процедурата по получаване на сертификата е във финален етап.

Внедряването му ще подобри контрола над 29 общински сгради и ще подпомогне изпълнението на законодателните и регулаторните изисквания.

Инициативата е в рамките на проект за ообновена, еко, ефективна и активна администрация, който бе изпълнен в сътрудничество с Центъра за енергийна ефективност „ЕнЕфект“.

Разработката цели да бъдат въведени иновативни методи за координация в администрацията за дейности в сферата на енергийния преход. Създаден е нов организационен пакет от документи, сред който е Иновационна стратегия за управление на енергията.

Към нея са разработени правила за използване на енергийните ресурси, административен кодекс за устойчива мобилност и кодекс за комуникация с гражданите в сферата на устойчивата енергия.

Основен компонент в проекта е платформата за набиране на предложения от гражданите – т. нар. Градска лаборатория за идеи (Urban Living Lab), за съвместно планиране с акцент върху климата и енергията.

Целта е да сe приложат иновации в градски условия, които са припознати от различни заинтересовани страни (граждани, бизнес, научни и академични среди, публичен сектор).

Идеи вече се приемат чрез онлайн формата в сайта на Община Габрово и регулярно ще бъдат оценявани, обсъждани и реализирани според възможностите, допълват още от администрацията на кмета.

Зареди още

Новини

„Маратон на добротата“ в ДГ „Първи юни“

Published

on

Учители, деца и родители от детска градина „Първи юни“ – Габрово се включиха в инициативата „Маратон на добротата“, която започва със запознаване на малчуганите с историите в книжката „Мечо и добрината обикалят гората“ на авторката Виктория Петрова.

Мотивирани да правят по една добрина всеки ден, децата изработват и картички за предстоящите празници, които са дарени на отделението по педиатрия в МБАЛ „Д-р Тота Венкова“, убедени, че радостта и подкрепата действат като лекарство на всеки болен и помагат за по-бързото му възстановяване.

Жестът предизвикал радост у малките пациенти и екипа на отделението, а техните учители споделят: „Подобни инициативи, които идват от деца за деца са вдъхновяващи.

Изключително е важно, че още от ранна възраст, децата се възпитават в съпричастност към другия, което гарантирано ще ги превърне в добри и отговорни възрастни хора.“

Автор: Цветомира Иванова,
Община Габрово.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица