Свържи се с нас

Новини

Множествената склероза може да доведе до тежка инвалидизация

Published

on

На 30 май светът ще отбележи Деня на множествената склероза – заболяването, засегнало над 5 хиляди души в България, а в света – над 2 милиона. По данни на Фондация „МС Общество България” всяка година от множествена склероза се разболяват нови 80 души.

Какво представлява заболяването, какви са симптомите му и как ще бъде отбелязан Световният ден на множествената склероза у нас? На въпросите ни отговаря  изпълнителният директор на Фондация „МС Общество България” Алекс Ефисенева.

Какъв е броят на хората, засегнати от множествена склероза в България?

Според статистиката, която е много стара – от 1984 година, броят на засегнатите е около 3 600, но реалният брой е между 5 и 6 хиляди. Болестта се проявява най-често между 20 и 40 години и може да доведе до тежка инвалидизация. Засяга повече жените, отколкото мъжете,  като съотношението е 2 към 1.

Какво представлява заболяването?

Множествената склероза е хронично възпалително автоимунно заболяване на централната нервна система, включваща главния и гръбначния мозък. Болестта се проявява индивидуално при всеки човек с абсолютно индивидуални симптоми. Може да започне с нарушаване на зрението, на походката, спазми в мускулите, умора, сексуални проблеми, остра болка.

Как Фондация „МС Общество България” помага на страдащите от множествена склероза?

Подкрепяме ги предимно като организираме застъпнически кампании, които са с цел подобряване законовата уредба, касаеща грижата и лечението на болните. Става дума за програмата на Здравната каса и наредбите, свързани с нея, това е достъп до лечение, до медикаменти, реимбурсацията на медикаментите. Следим как се движат промените около достъпа до лечение, както други социални услуги като рехабилитация, достъп до архитектурна среда. Нашата дейност е предимно в тази сфера.

От колко време се отбелязва Световният ден на множествената склероза?

От три години. През първата – 2009, в инициативата се включиха 67 страни, като броят им след две години надхвърли 73. Световният ден на множествената склероза се отбелязва всяка последна сряда от месец май. Идеята за провеждането му е на Международната Федерация по множествена склероза. Целта е да се повиши информираността  за множествената склероза и за ролята на МС Обществата и глобалното МС Движение.

С какви инициативи ще бъде отбелязан денят в България?

Организирахме кръгла маса на тема “Множествена склероза – лечение и социални проблеми”. В нея взеха участие представители на НЗОК, НЕЛК, Столична община и Комисия по здравеопазването в Народното събрание. Бяха представени актуални политики и практики, свързани с лечението на множествена склероза, медицинската експертиза, достъпа до архитектурната среда. Присъстваха също така и водещи невролози специалисти по множествена склероза. Един от основните акценти на кръглата маса беше визията на служители с МС и работодатели за един ефективен и пълноценен работен процес. Фондация МС Общество България ще представи и резултатите от кампанията „Лицата на множествената склероза”. Тя стартира през март и има за цел да повиши разбирането за същината на заболяването множествена склероза, както и да представи живота с МС, пречупен през погледа на самите участници в кампанията. Инициативата включва заснемането на черно-бели фотографии на българи с МС, независимо от възрастта, пола и продуктите, с които се лекуват. До всяка фотография е изписано името на човека, възрастта му, градът, в който живее, първите симптоми, които получава, както и дали продължава да упражнява трудова дейност след диагнозата. На 29 и 30 май част от постаментите с черно-бели фотографии ще бъдат изложени в хотел Радисън САС в София, а до 10 юни – всички постаменти могат да се видят в градината „Кристал” в София.

Автор: Ина Танева
Национален здравен портал www.framar.bg

Можете да ни намерите и във Фейсбук на :
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Любопитно

Севлиево е първият град от турнето на актьора Димитър Маринов

Published

on

Известният актьор Димитър Маринов, който през 2019 г. стана първият български актьор, качил се на сцената на “Оскар”-ите по време на 91-вата церемония, след като филмът „Зелената книга“, в който той участва, спечели наградата за най-добър филм, ще гостува в Севлиево на 7-ми май.

Той пристигна преди няколко дни в България, за да участва в дует с Дивна, която влезе в образа на Хилда в „Като две капки вода“. Както винаги, актьорът представи едно към едно образа на своя учител – големият Тодор Колев.

През 2020 г. Димитър Маринов спечели място във формата „Като две капки вода“, но благородно отстъпи мястото си, защото (както той казва), “няма нужда от награди, а желание да раздава своите знания”. Към момента популярният в Холивуд актьор е преподавател по актьорско майсторство в САЩ. Срещата с него е по инициатива на Община Севлиево и включва представяне на пътеводителите по актьорска подготовка, чиито автор е Маринов. Книгите му “Към сцената“ и „Към екрана“ излязоха в края на 2024 г. под знака на издателство „АЗ-БУки“, печатът е на www.artniton.com.

Официалната премиера на заглавията започва от Севлиево – в 17.30 часа в сградата на Общината.

„Нашата форма на работа е строго индивидуална в партньорство. Актьорството е точно този съзнателен избор, който идва от вярата вътре във вас. То е начин на живот. Имам класове в САЩ, в които работят по четири сесии и им казвам директно кой става и кой не, според мен. Актьорлъкът е дарба – той е вид мислене. Аз не мога да ви науча на актьорско майсторство – никой не може. Ние можем само да ви придадем похвати, практики, с които да ви помогнем да откриете себе си”, споделя пред младите хора Димитър Маринов. С харизмата си и естественото си поведение, Димитър Маринов пленява всяка аудитория.

Всеки, който има интерес към литературата и киноизкуството ще има чудесна възможност да се запознае лично с актьора и да почерпи вдъхновение от неговия професионален път. Животът му е като филмова лента, с много обрати и събития, но примерът му да не се отказва да се бори е много мотивиращ.

Зареди още

Култура

Исторически музей – Дряново отбелязва 120 години от рождението на Иван Койчев

Published

on

В залата за временни изложби „Колю Фичето“ на Исторически музей – Дряново този петък, 2 май, ще бъде открита изложбата „Иван Койчев: човекът, художникът, учителят (1905–1976)“.

Събитието, което ще започна в 17.30 часа, е посветено на 120 години от рождението на видния художник, педагог и общественик, оставил значим отпечатък в културния живот на Дряново.

Изложбата е в две части и включва част от последното дарение на семейството на Иван Койчев, направено през 2024 г. В първата част посетителите ще видят негови архивни снимки, документи и лични вещи, показващи живота и приноса му като художник и педагог. А във втората са представени непоказвани за публиката негови творби.

Изложбата представя Иван Койчев не само като талантлив творец, но и като личност с активна обществена роля, оставил следа в местната историческа памет.

Зареди още

Крими

Софиянец с „Мерцедес“ преби дядо до автогарата в Габрово

Published

on

76 –годишен габровец бе пребит от 34-годишен мъж от София. Неприятният инцидент се разиграл в понеделник, 28 април, в ранния следобед до автогарата в Габрово.

Тогава около 15.40 часа, чрез спешния телефон 112 в полицията постъпил сигнал от гражданин, който съобщил, че в района на автогарата е намерен мъж, с видими следи от побой в областта на лицето.

На място незабавно бил изпратен автопатрулен екип, който установил самоличността на пострадалия. Допълнително при събеседването с пострадалия било установено, че мъжът бил ударен от непознат, който се придвижвал с лек автомобил „Мерцедес“, със софийска регистрация.

Предприети били незабавни оперативно-издирвателни мероприятия, в хода на които бил задържан извършителят на деянието. Това е 34-годишен софиянец.

Работата по изясняване на случая продължава в рамките на образуваното досъдебно производство.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица