Свържи се с нас

Култура

Експонат на месеца

Published

on

Във връзка с празничния Великденски цикъл, Регионалният исторически музей в Габрово представя в инициативата „Експонат на  месеца” специфичен вид културни ценности, свързани с основния християнски символ – реликвиарни кръстове.

В ранното християнство кръстът се счита за оръдие на смъртната казън на Иисус Христос, но от началото на ІV век вече е символ на победата над смъртта.

Повсеместно в територията на Ортодоксалната църква започва носенето на плоски и релефни метални нагръдни кръстове, изработени от бронз, желязо, камък, известни с гръцкия термин „енколпиони” (ἐγκόλπιον – „нагръден”). Носят се окачени на връвчица или верижка на гърдите.

Тези малки предмети, които човек е носил със себе си като постоянен съпътстващ елемент на своите вярвания и всекидневна религиозна практика, разкриват една от формите на проникване и утвърждаване на християнската религия в българските земи, в годините след покръстването, когато заменят старите езически амулети. Техният брой се увеличава при управлението на цар Петър (927-970) и особено много в първите десетилетия на византийското владичество и намалява значително след 1204 г.

Измежду енколпионите – движими културни ценности – от фондовете на РИМ – Габрово, интерес представляват няколко артефакта, придобити при археологически проучвания. Основната част от тях произхождат от средновековния манастир при с. Батошево. Христос – главната фигура в християнския пантеон, е представян предимно в сцената „Разпятие”, но в няколко случая е изобразен в орантна поза.

Интересен е кръстът с гравирани върху двете половини цели фигури на светците архиереи Николай-Власий и великомъчениците Георги-Димитър. Краищата му завършват с капчици. Специфичното в случая е, че изображенията са отляти заедно с основната форма, а не са нанесени впоследствие. Главите са без нимбове, а пояснителните надписи са правилни и в негатив. Този тип енколпиони се произвежда към края на ХІІ в.

Особен интерес представлява неголемия реликвиарен кръст с гравирани надписи на гръцки „ФWC-ZWH” („Светлина-Живот”) с обща омега в средокръстието и абревиатурата „IC XC NH KA” („Исус Христос побеждава”) на опакото, с 8-лъчева звезда на средокръстието, символ на Витлеемската звезда.

Другият най-разпространен тип е с релефни образи, получени чрез  техниката на отливане, и характерна иконография: на лицето Исус Христос на Честния кръст, облечен в перизома, вече мъртъв, стъпил върху супеданеум, заобиколен от допоясните образи на четиримата евангелисти. На гърба – Св. Богородица в орантна поза, заобиколена с бюстове на светци. Понякога образът на Христос е обогатяван с табелката с ІНСІ и образите на слънцето и Луната над кръста, и Голготския череп под него.

Енколпионите отразяват духовния живот на средновековния човек, неговите молби и вълнения, надеждите му за помощ и защита от Исус Христос, Богородица и предпочитаните патронни светци.

Можете да ни намерите и във Фейсбук на :
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Култура

Исторически музей – Дряново отбелязва 120 години от рождението на Иван Койчев

Published

on

В залата за временни изложби „Колю Фичето“ на Исторически музей – Дряново този петък, 2 май, ще бъде открита изложбата „Иван Койчев: човекът, художникът, учителят (1905–1976)“.

Събитието, което ще започна в 17.30 часа, е посветено на 120 години от рождението на видния художник, педагог и общественик, оставил значим отпечатък в културния живот на Дряново.

Изложбата е в две части и включва част от последното дарение на семейството на Иван Койчев, направено през 2024 г. В първата част посетителите ще видят негови архивни снимки, документи и лични вещи, показващи живота и приноса му като художник и педагог. А във втората са представени непоказвани за публиката негови творби.

Изложбата представя Иван Койчев не само като талантлив творец, но и като личност с активна обществена роля, оставил следа в местната историческа памет.

Зареди още

Култура

Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“

Published

on

Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“ от конкурса за млади фолклорни таланти „Орфеево изворче“, който се проведе на 26 и 27 април в Стара Загора. Надпреварата събра над 1500 участници от цялата страна.

Гордост за ръководителката е, че наред с изпълнители от музикални училища, децата от Детска фолклорна формация „Габровски гласчета“ бяха удостоени с първо място и плакет от конкурса.

За първи път се явяват и по-малките от „Гласчетата“, които също бяха отличени с първо място.

Трето място получи и Боян Борисов в изпълнение на гайда, който също се явява за първи път на конкурс. Второ място получиха и дуета Габриела и Боян Борисови .Вълнението на ръководителката е голямо от високата оценка на специалисти в областта на фолклора като Професор Георги Петков, доц. Владимир Владимиров, Петьо Костадинов ,Пею Пеев преподаватели в ДМА “ Панчо Владигеров“ .

Зареди още

Култура

Видео урок за Колю Фичето представя великия майстор пред ученици в цялата страна

Published

on

По повод Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“ образователната онлайн платформа „Уча се“ създаде специален видео урок, посветен на възрожденския майстор – строител от Дряново.

Реализацията е резултат от съвместен проект между Община Дряново, Исторически музей – Дряново и екипа на „Уча се“. Основателят на платформата, дряновецът Дарин Маджаров, създава видеото безвъзмездно, като личен жест към родния си град и в подкрепа на историческата ни памет.

Урокът, с продължителност 5 минути и 15 секунди, представя живота и делото на Колю Фичето – символ на архитектурното майсторство на Българското възраждане и създател на едни от най-впечатляващите сгради, мостове и църкви в страната. Чрез съдържателното видео, учениците ще се запознаят с фигурата на Фичето като един от най-уважаваните и признати строители в Югоизточна Европа през XIX век.

Видео урокът ще бъде включен в образователните занятия и беседи, които специалистите от Исторически музей – Дряново провеждат с ученици от страната. Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“, посветени на 225-годишнината от рождението на майстор Колю Фичето, се реализират от Община Дряново и Исторически музей – Дряново, под патронажа на Министерство на културата.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица