Култура
Покачване на посещаемостта, отчетоха от АЕК „Етър“
Изминалата 2011 година е била значително по-добра от предходната 2010 за Архитектурно – етнографския комплекс „Етър“. Това беше съобщено днес на организирана пресконференция. Статистиката за посещаемостта на етнографския комплекс показва, че през 2011 год. се наблюдава покачване с 6 290 туристи. Общият брой на посетителите е 158 565. 76% от всички туристи в община Габрово са посетили в Етъра.
Значителен е броят на българските посетители, като за последните 12 месеца това 136 306 човека, а от чуждестранните комплексът е бил посетен от 22 259. Най- много това са били от Русия, Англия, Германия. През 2011г. музеят е бил посетен и от туристи от редица екзотични страни, като Япония, Южна Корея, Аржентина, Мексико, Бразилия.
Изложбите, които са се открили в АЕК “Етър” в рамките на 2011- г. са общо 21, 6 от които са на музея, а 10 изложби са гостували в комплекса- от музеите в Шумен, Велинград, Трявна, Калофер, Япония и др.; 5 етърски изложби са гостували в други градове- Шумен, Стара Загора, Велинград, Казанлък, Кюстендил. По време на Панаира на музейните изложби, състоял се в Русе през месец декември 2011 г. и организиран от Министерството на културата и РИМ Русе, бе издаден каталог, който представлява каталог на мобилните изложби и включва 10 етърски изложби в него. Уредниците от АЕК „Етър“ – Илия Вълев и Мирослав Йорданов- взеха участие в Панаира, като направиха мултимедийно презентиране на своята нова изложба- „Пътят на хляба“. Във фонда са постъпили общо 174 предмета, от които 70 са дарения за музея.
Тази година освен традиционните празници, проведени в музея като Велики четвъртък, Гергьовден, Еньовден, Пчеларския събор, бяха организирани следните нови събития: Фотоконкурс „Духът и изобретателността на габровските майстори“- Архитектурно- етнографския комплекс „Етър“ и интернет медията за градска култура „Елате в Габрово“ проведоха съвместно фотоконкурс на тема „Духът и изобретателността на габровските майстори“. Тодоровден в Етъра – На 12 март 2011 година в Архитектурно- етнографски комплекс “ Етър” се пресъздадоха обредни практики, характерни за Тодоровден: украсяване на коне, раздаване на тодоровденски хляб за коньово здраве, захранване на конете и ходене на гости на млада булка. Празник на народната хумористична песен в Етъра – 22 май 2011г. Ден на детето в Етъра- 01 юни 2011г. Фотоизложба под открито небе в музея на открито.
На 07. 07. 2011г. в АЕК „Етър” откри изложбата „Православни храмове, скални църкви, манастири и стенописи от България”, с автор Светлозар Стоянов. Изложба в МОЛ Габрово. Димитровден в Етъра- На 26. 10. 2011 г. Архитектурно- етнографски комплекс “Етър” почете празника на Св. Димитър като раздаде постен курбан за здраве на посетителите, а от 11, 30 ч. група „Габровски напеви” при читалище „Април Палаузов” взе участие в празника. Коледна обредност – 22.12 /открит урок с ученици от ПМГ Ив. Гюзелев в Тера Мол- Габрово/ във фоаето на хотела.
Можете да ни намерите и във Фейсбук на :
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730
Култура
Исторически музей – Дряново отбелязва 120 години от рождението на Иван Койчев


В залата за временни изложби „Колю Фичето“ на Исторически музей – Дряново този петък, 2 май, ще бъде открита изложбата „Иван Койчев: човекът, художникът, учителят (1905–1976)“.
Събитието, което ще започна в 17.30 часа, е посветено на 120 години от рождението на видния художник, педагог и общественик, оставил значим отпечатък в културния живот на Дряново.
Изложбата е в две части и включва част от последното дарение на семейството на Иван Койчев, направено през 2024 г. В първата част посетителите ще видят негови архивни снимки, документи и лични вещи, показващи живота и приноса му като художник и педагог. А във втората са представени непоказвани за публиката негови творби.
Изложбата представя Иван Койчев не само като талантлив творец, но и като личност с активна обществена роля, оставил следа в местната историческа памет.


Култура
Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“


Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“ от конкурса за млади фолклорни таланти „Орфеево изворче“, който се проведе на 26 и 27 април в Стара Загора. Надпреварата събра над 1500 участници от цялата страна.
Гордост за ръководителката е, че наред с изпълнители от музикални училища, децата от Детска фолклорна формация „Габровски гласчета“ бяха удостоени с първо място и плакет от конкурса.

За първи път се явяват и по-малките от „Гласчетата“, които също бяха отличени с първо място.
Трето място получи и Боян Борисов в изпълнение на гайда, който също се явява за първи път на конкурс. Второ място получиха и дуета Габриела и Боян Борисови .Вълнението на ръководителката е голямо от високата оценка на специалисти в областта на фолклора като Професор Георги Петков, доц. Владимир Владимиров, Петьо Костадинов ,Пею Пеев преподаватели в ДМА “ Панчо Владигеров“ .


Култура
Видео урок за Колю Фичето представя великия майстор пред ученици в цялата страна



По повод Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“ образователната онлайн платформа „Уча се“ създаде специален видео урок, посветен на възрожденския майстор – строител от Дряново.
Реализацията е резултат от съвместен проект между Община Дряново, Исторически музей – Дряново и екипа на „Уча се“. Основателят на платформата, дряновецът Дарин Маджаров, създава видеото безвъзмездно, като личен жест към родния си град и в подкрепа на историческата ни памет.
Урокът, с продължителност 5 минути и 15 секунди, представя живота и делото на Колю Фичето – символ на архитектурното майсторство на Българското възраждане и създател на едни от най-впечатляващите сгради, мостове и църкви в страната. Чрез съдържателното видео, учениците ще се запознаят с фигурата на Фичето като един от най-уважаваните и признати строители в Югоизточна Европа през XIX век.
Видео урокът ще бъде включен в образователните занятия и беседи, които специалистите от Исторически музей – Дряново провеждат с ученици от страната. Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“, посветени на 225-годишнината от рождението на майстор Колю Фичето, се реализират от Община Дряново и Исторически музей – Дряново, под патронажа на Министерство на културата.


-
Новинипреди 4 дни
Река Янтра потече бяла след замърсяване (снимки)
-
Културапреди 4 дни
Видео урок за Колю Фичето представя великия майстор пред ученици в цялата страна
-
Новинипреди 7 дни
Камерната зала на Кукления театър в Габрово отново отваря врати
-
Новинипреди 7 дни
„Янтра“ приема „Монтана“ в битка за място в четворката
-
Новинипреди 4 дни
ДСБ – Габрово избра ново ръководство
-
Кримипреди 4 дни
Взеха книжката на 57-годишен, „надърпан с пико“
-
Икономикапреди 4 дни
„Как да направя CV, което работи! – Ще работя през ваканцията 3“
-
Новинипреди 7 дни
Децата сеят бъдеще: Еко уроци в действие