Свържи се с нас

Култура

Конкурсът „Докоснати от Коледа” се превърна в национален

Published

on

Приключи определеният от Областна администрация срок за изпращане на коледни картички за  конкурса „Докоснати от Коледа”.  Конкурсът предизвика изключителен интерес и доби широка популярност не само в границите на област Габрово  – участници има от съседна Стара Загора, Казанлък, от област Бургас, дори и от далечен Лондон.

„Радостни сме, че дори без да сме си поставяли като цел конкурсът от регионален се превърна в национален. Онова, което е по-важното за нас е, че сме успели да предизвикаме интерес у по-големите ученици от професионалните гимназии, както и у възрастните хора. Именно това, ни накара да променим малко първоначалната идея на конкурса – картичките ще бъдат изпратени в оригинал до официални лица и институции, но не и преди да бъдат показани пред всички, които искат да бъдат „Докоснати от Коледа” чрез тях.”

На 9-ти декември от 18 часа в търговския център на бул.  “Могильов” Областният управител Мариян Костадинов ще открие изложбата, посветена на всички онези малки и големи творци, които се включиха в изработването на картичка. Предварително ще бъде направен подбор на картичките,  с които  областният управител ще отправи своя коледен поздрав. Всички останали картички ще могат да бъдат откупвани на символични цени и ще участват в благотворителната инициатива „От децата за децата” на 21 декември.

В изложбата ще бъдат представени над 200 картички, в различни формати и с различни техники от различни детски и учебни заведения, от Центъра за обществена подкрепа към община Габрово, Дневния център за хора с увреждания, Дневен център за младежи с увреждания, от Държавното възпитателно училище в с. Батошево, Дома за възрастни хора с умствени увреждания, Арт-център „Видима” Севлиево, Школа по изобразително изкуство „Арти” гр. Карнобат, както и от  много индивидуални автори.

Можете да ни намерите и във Фейсбук на :
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Култура

Исторически музей – Дряново отбелязва 120 години от рождението на Иван Койчев

Published

on

В залата за временни изложби „Колю Фичето“ на Исторически музей – Дряново този петък, 2 май, ще бъде открита изложбата „Иван Койчев: човекът, художникът, учителят (1905–1976)“.

Събитието, което ще започна в 17.30 часа, е посветено на 120 години от рождението на видния художник, педагог и общественик, оставил значим отпечатък в културния живот на Дряново.

Изложбата е в две части и включва част от последното дарение на семейството на Иван Койчев, направено през 2024 г. В първата част посетителите ще видят негови архивни снимки, документи и лични вещи, показващи живота и приноса му като художник и педагог. А във втората са представени непоказвани за публиката негови творби.

Изложбата представя Иван Койчев не само като талантлив творец, но и като личност с активна обществена роля, оставил следа в местната историческа памет.

Зареди още

Култура

Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“

Published

on

Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“ от конкурса за млади фолклорни таланти „Орфеево изворче“, който се проведе на 26 и 27 април в Стара Загора. Надпреварата събра над 1500 участници от цялата страна.

Гордост за ръководителката е, че наред с изпълнители от музикални училища, децата от Детска фолклорна формация „Габровски гласчета“ бяха удостоени с първо място и плакет от конкурса.

За първи път се явяват и по-малките от „Гласчетата“, които също бяха отличени с първо място.

Трето място получи и Боян Борисов в изпълнение на гайда, който също се явява за първи път на конкурс. Второ място получиха и дуета Габриела и Боян Борисови .Вълнението на ръководителката е голямо от високата оценка на специалисти в областта на фолклора като Професор Георги Петков, доц. Владимир Владимиров, Петьо Костадинов ,Пею Пеев преподаватели в ДМА “ Панчо Владигеров“ .

Зареди още

Култура

Видео урок за Колю Фичето представя великия майстор пред ученици в цялата страна

Published

on

По повод Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“ образователната онлайн платформа „Уча се“ създаде специален видео урок, посветен на възрожденския майстор – строител от Дряново.

Реализацията е резултат от съвместен проект между Община Дряново, Исторически музей – Дряново и екипа на „Уча се“. Основателят на платформата, дряновецът Дарин Маджаров, създава видеото безвъзмездно, като личен жест към родния си град и в подкрепа на историческата ни памет.

Урокът, с продължителност 5 минути и 15 секунди, представя живота и делото на Колю Фичето – символ на архитектурното майсторство на Българското възраждане и създател на едни от най-впечатляващите сгради, мостове и църкви в страната. Чрез съдържателното видео, учениците ще се запознаят с фигурата на Фичето като един от най-уважаваните и признати строители в Югоизточна Европа през XIX век.

Видео урокът ще бъде включен в образователните занятия и беседи, които специалистите от Исторически музей – Дряново провеждат с ученици от страната. Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“, посветени на 225-годишнината от рождението на майстор Колю Фичето, се реализират от Община Дряново и Исторически музей – Дряново, под патронажа на Министерство на културата.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица