Свържи се с нас

Новини

За Габрово, за Тун и за страстите на един бивш кмет

Published

on

От ляво на дясно – Ханс-Уели фон Алмен, Николай Сираков, Рафаел Ланц.

През месец октомври официална делегация от Габрово бе на посещение в швейцарския град-побратим Тун по повод отбелязването на 15-годишнината от ползотворното сътрудничество между двата града.

На 20 ноември швейцарците ще върнат визитата на габровци, а домакините са се постарали да им подготвят богата делова и културна програма по случай годишнината.  Швейцарската делегация се води лично от кмета на Тун г-н Рафаел Ланц, който за първи път посещава Габрово. Освен официалните разговори по договаряне на бъдещата програма за съвместна работа, делегацията ще проведе и срещи в различни институции, работили досега успешно по съвместни българо-швейцарски проекти.

Сред тях е Домът на хумора и сатирата, който бе партньор в осъществяването на три мащабни изяви в сферата на изкуството – гостуването на  представителна  изложба от фонда „Хумор на народите” в Музея на изящните изкуства в Тун, Националния конкурс за карикатура „Какво, Швейцария ли?” и фотоконкурса „Срещи – и с усмивка”.

И трите събития са проведени по време на управлението (1992 – 2010) на бившия кмет на Тун г-н Ханс-Уели фон Алмен, чиито усилия в подкрепа на културата се радват на добри плодове и заслужават уважение. При посещението си в Тун директорът на Дома на хумора Татяна Цанкова връчи на г-н фон Алмен бронзовия плакет на ДХС „Светът е оцелял, защото се е смял” в знак на признателност и за принос към хумористичното изкуство.

Самият г-н фон Алмен е лично изкушен от изкуството и се гордее с огромния си архив в областта на кабарето, шансона и пантомимата в Швейцария – 80 000 документални ценности по темата, които страстният колекционер събира и съхранява … в дома си. Своеобразният музей „живее” между четири стени в къщата на бившия кмет и е една от забележителностите на Тун. Посещават го както любопитни туристи от страната и чужбина, така и специалисти в областта на театралното изкуство, които ползват богатия архив за своите научни трудове и дисертации.

А архивът наистина е впечатляващ – над 500 папки с документи за швейцарската кабаретна сцена, 5 000 аудио и видеокасети, повече от 1 600 публикации по темата, стотици лични вещи и сценични аксесоари на актьори и музиканти.

Заради цялостната си дейност като колекционер и архивар и за заслуги в проучването, опазването и популяризирането на швейцарското кабаретно изкуство г-н фон Алмен е удостоен с титлата „почетен доктор” на Университета във Фрайбург, Германия.

В последните години, освен в кабарето, пантомимата и шансона, вниманието на колекционера се концентрира и към нови течения, жанрове и форми. Архивът все повече се отваря към естрадата, рока и комедията и в пълнота документира едно уникално нематериално културно наследство, признато от ЮНЕСКО за „жива традиция, съхранена за поколенията”.

Можете да ни намерите и във Фейсбук на :
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Новини

ДГ „Явор“ отбеляза Деня на Земята с „Азбука на щастието“

Published

on

„Азбука на щастието“ бе мотото на инициативата , с която ДГ „Явор“ отпразнува Деня на Земята.

В парка „Колю Василев – Обов“ усмихнати деца и родители се срещнаха, за да си спомнят как се случват приятелствата.

Бяха организирани няколко къта със занимания по интереси „Йога“, „забавно рисуване с пръсти“, „Ритъм и ударни инструменти“, „Весела паяжина“.

Рисунки върху асфалтовите алеи украсиха Деня на всички. Естествено, децата получиха подаръци от учителите – балони и специална книжка, посветена на празника.

Дейностите бяха част от проект на МОН, посветен на благополучието на децата.

Зареди още

Крими

Над 1 000 нарушения за скорост в региона само за седмица

Published

on

Общо 1 004 нарушения на скоростните режими бяха установени при полицейска операция, проведена през изминалата седмица в област Габрово. Резултатите от нея бяха обявени от пресцентъра на Областната дирекция на МВР – Габрово.

От 15 до 21 април в габровския регион, както и в цялата страна, се проведе полицейска операция за контрол на скоростта по пътищата. Точките за контрол бяха съобразени по време и място с интензивността на движението и наличието на предпоставки за управление на МПС с превишена скорост.

Приоритетно се обхващаха местата и участъците с концентрация на пътнотранспортни произшествия, настъпили най-често поради несъобразена скорост.

От 00.00 до 23.59 часа на 19 април се проведе „24-часов маратон – Скорост“. Пътните полицаи използваха всички налични технически средства за контрол на скоростта както в светлата, така и в тъмната част на денонощието.

Операцията имаше за цел да фокусира вниманието към превишената скорост – една от основните причини за тежки катастрофи с жертви и ранени.

На 19 април по време на „24-часовия маратон – Скорост“ бяха констатирани 214 нарушения на скоростните режими.

В останалите дни от седмицата са установени общо 790 нарушения, като 546 са нарушенията в населени места и 244 в извън населени места.

Пътнотранспортните произшествия, настъпили през първото тримесечие на годината на територията на областта, които са в резултат от движение със скорости, превишаващи максимално допустимите и несъобразени с конкретните пътни и атмосферни условия, са общо 31, като 28 са с материални щети и 3 тежки ПТП с 5 ранени.

През изминалата година издадените фишове за нарушение на скоростните режими са общо 31 407, информират още от полицията.

Зареди още

Култура

Призови места за учениците на Цветан Радков от „Фолклорни приумици”

Published

on

Ученици на преподавателя по китара и тамбура Цветан Радков се завърнаха с награди от XVIII Регионален детско-юношески конкурс за певци и инструменталисти „Фолклорни приумици”.

В конкурсната програма на форума в Червен бряг участваха над 110 талантливи деца от 14 населени места, разпределени в направленията: класическа музика, музикален фолклор, народно пеене.

Наградите присъди компетентно жури от специалисти: Елка Недялкова, Румен Тодоров и Валентин Недялков, преподаватели в НУИ „Панайот Пипков“ – Плевен. Призови места за възпитаниците на Школата по китара и тамбура при НЧ „Развитие-1870”.

Златни медали спечелиха Велизара Костова, Дамян Иванов и Китарен оркестър. Второ място заслужи Калоян Маринов. На трето място журито класира Александра Денчева и Калоян Костов.

Призови награди спечелиха и учениците на Цветан Радков от Габрово – Бетина Делуди, Вероника Бойчева и Ивана Петкова. С поощрения бяха отличени двете камерни групи.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица