Свържи се с нас

Култура

Със здраве да я четете!

Published

on

Поредицата „Благолаж” току-що се попълни със седмата си книжка. В нея са събрани усмивките от 14. Национална среща-наддумване, проведена на 22 май т.г. в зала „Грехът” на Музея „Дом на хумора и сатирата”. Изданието е реализирано по проект, финансиран от Министерството на културата, съорганизатор на проявата. Съставители на сборника са етнолозите от ДХС Венета Козарева и Татяна Цанкова. Илюстрациите са на Йорданка Шиякова, художник в ДХС, а за корица е послужила картината „Приказка” на Румен Гаргов, съхранявана във фонда „Хумор на народите”.

Този път темата, обединила приятелите на българския комичен фолклор, беше СМЕХЪТ Е ЗДРАВЕ! Наддумването се превърна в среща на смехотерапевти от Варна, Велико Търново, Габрово, Добрич, Русе, Троян, Търговище; разменяха се стари габровски рецепти, успешно участваха млади приятели на смехотерапията от няколко габровски училища, алхимични смеси от хумористични песни и танци (с лечебна цел) бяха приготвили чаровни габровчета от Представителния детски фолклорен ансамбъл „Габровче”.

Много активно участваха в смехотерапевтичните проучвания редица читалища в страната. По интернет пък бяха получени лековити мехлеми и таблетки от Клуба на българските жени и българските семейства в Хамбург (Германия), а здравословните награди присъди жури от етнолози, фолклористи и психотерапевта Мадлен Алгафари. Специална награда връчиха от РЕКИЦ – Габрово, съорганизатори на наддумването. Научихме много забавни истории и анекдоти, чухме нови габровски вицове, приказки, хумористични песни…

Българинът си пожелава здраве за празник и в делник: за Коледа и Нова година, благослови за здраве се сипят на сватба, когато домът се огласи от бебешки плач, на кръщене, когато изпращат войник, когато се облече нова дреха…

Затова книжка седма от библиотека „Благолаж” е пожелание от здраве да не се отървете, да имате здравето на орлите (или на скалите), юнашко (или сибирско) здраве. Не само това – подсказва и как да постигнете мечтаното здраве: чрез много смях. Смехът, колкото и да е заразителен, няма негативни странични ефекти.

Да, темата на 14. Национална среща наддумване не е случайно хрумване. Лечението чрез смях е известно отдавна, а на много места по света и се практикува. Домът на хумора и сатирата има своя „територия“ в местната болница и там близо две десетилетия прилага – чрез специализираните си изложби – отдавна познатата на медиците смехотерапия. Започната заедно с д-р Тодор Шандурков, известен габровец, автор на поетични книги, един от сценаристите на габровския карнавал, ръководител на Мим театъра в града… В Дома има Стена на смеха, Виц банка, още се помни и голямата изложба „Смехотерапия”. Вярно, няма проведени научни изследвания за ефекта от музейните смехотерапии – никой досега не си е поставял такава цел! Но мислите ли, че един посетител на Веселата къща, който има възможност да види тук към хиляда творби от смеховата култура на народите, при това от няколко вида изкуство, не си тръгва по-ведър, по-жизнен, по-здрав? Ние сме убедени!

Опитайте и вие. А когато посетите някоя от многобройните изложби на Музея, не забравяйте да се отбиете на щанда за сувенири, откъдето можете да си купите кн.7 от библиотека „Благолаж” „Смехът е здраве!” – чудесен подарък за коледните и новогодишни празници.

Култура

Исторически музей – Дряново отбелязва 120 години от рождението на Иван Койчев

Published

on

В залата за временни изложби „Колю Фичето“ на Исторически музей – Дряново този петък, 2 май, ще бъде открита изложбата „Иван Койчев: човекът, художникът, учителят (1905–1976)“.

Събитието, което ще започна в 17.30 часа, е посветено на 120 години от рождението на видния художник, педагог и общественик, оставил значим отпечатък в културния живот на Дряново.

Изложбата е в две части и включва част от последното дарение на семейството на Иван Койчев, направено през 2024 г. В първата част посетителите ще видят негови архивни снимки, документи и лични вещи, показващи живота и приноса му като художник и педагог. А във втората са представени непоказвани за публиката негови творби.

Изложбата представя Иван Койчев не само като талантлив творец, но и като личност с активна обществена роля, оставил следа в местната историческа памет.

Зареди още

Култура

Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“

Published

on

Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“ от конкурса за млади фолклорни таланти „Орфеево изворче“, който се проведе на 26 и 27 април в Стара Загора. Надпреварата събра над 1500 участници от цялата страна.

Гордост за ръководителката е, че наред с изпълнители от музикални училища, децата от Детска фолклорна формация „Габровски гласчета“ бяха удостоени с първо място и плакет от конкурса.

За първи път се явяват и по-малките от „Гласчетата“, които също бяха отличени с първо място.

Трето място получи и Боян Борисов в изпълнение на гайда, който също се явява за първи път на конкурс. Второ място получиха и дуета Габриела и Боян Борисови .Вълнението на ръководителката е голямо от високата оценка на специалисти в областта на фолклора като Професор Георги Петков, доц. Владимир Владимиров, Петьо Костадинов ,Пею Пеев преподаватели в ДМА “ Панчо Владигеров“ .

Зареди още

Култура

Видео урок за Колю Фичето представя великия майстор пред ученици в цялата страна

Published

on

По повод Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“ образователната онлайн платформа „Уча се“ създаде специален видео урок, посветен на възрожденския майстор – строител от Дряново.

Реализацията е резултат от съвместен проект между Община Дряново, Исторически музей – Дряново и екипа на „Уча се“. Основателят на платформата, дряновецът Дарин Маджаров, създава видеото безвъзмездно, като личен жест към родния си град и в подкрепа на историческата ни памет.

Урокът, с продължителност 5 минути и 15 секунди, представя живота и делото на Колю Фичето – символ на архитектурното майсторство на Българското възраждане и създател на едни от най-впечатляващите сгради, мостове и църкви в страната. Чрез съдържателното видео, учениците ще се запознаят с фигурата на Фичето като един от най-уважаваните и признати строители в Югоизточна Европа през XIX век.

Видео урокът ще бъде включен в образователните занятия и беседи, които специалистите от Исторически музей – Дряново провеждат с ученици от страната. Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“, посветени на 225-годишнината от рождението на майстор Колю Фичето, се реализират от Община Дряново и Исторически музей – Дряново, под патронажа на Министерство на културата.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица