Новини
Замърсеният въздух прави България едно от най-смъртоносните места

© Copyright 2011 — Gabrovo News. All Rights Reserved
Постоянното замърсяване прави България едно от най-смъртоносните места за живеене, пише в информационния сайт на ЕС – euractiv.com. Причината е, че въпреки годините усилия за подобряване на мониторинга и придържане към европейските стандарти качество на въздуха у нас остава лошо. Но проблемите на България не са изолирани и рефлектират върху основните притеснения за качеството на въздуха сред страните-членки на ЕС.
След присъединяването си към Евросъюза през 2007 г., България е постигнала стабилен прогрес в подобряването на екологичния мониторинг и приемането на правилата за качеството на въздуха, водата и околната среда. Според анализатори обаче, тези стъпки са последвани от несериозно прилагане и пренебрегване от националните и европейските власти.
„Ние имаме много добри закони и мониторингови системи по места, но най-големият проблем е, че нямаме държавна агенция, която може да наложи законите”, казва Георги Стефанов от природозащитната организация WWF и допълва: „Имаме всичко, освен прилагане”.
Лошото качество на въздуха има смъртоносни последствия както в България, така и в Румъния. Двете страни отстъпват само на Армения в класацията за най-висока смъртност поради замърсен градски въздух, сочи доклад на Програмата за развитие на ООН (ПРООН).
АргументиБГ
Новини
Затварят частично бул. „Могильов“ заради ремонт

От днес, 10 юни, започват строително-ремонтни дейности по бул. „Могильов“ в участъка от кръстовището с ул. „Стефан Караджа“ до кръстовището с ул. „Зелена Ливада“.
По време на ремонта движението ще се осъществява в две ленти при въведена временна организация и съответната пътна сигнализация, информираха от Община Габрово.
От администрацията на кмета призовават всички водачи да преминават с повишено внимание и да спазват указанията в района на ремонтните дейности.

Икономика
Gabrovo Digital Summit показва технологичното бъдеще на Габрово
Защо една ИТ конференция е толкова важна за Габрово?
Отговорът се крие в ДНК-то на града, който още от времето на „българския Манчестър“ се развива благодарение на иновациите и предприемаческия дух. Днес, в ерата на изкуствения интелект, Gabrovo Digital Summit се превръща в естествено продължение на този завет, като свързва традициите ни с икономиката на бъдещето и разкрива нови перспективи.
Събития като Gabrovo Digital Summit са ключови за местната общност – те събират на едно място водещи имена от технологичния сектор, които рядко могат да бъдат срещнати извън най-големите национални форуми, вдъхновяващи личности и доайени в областта на информационните технологии. Конференцията е насочена както към ученици и студенти, така и към предприемачи и доказани специалисти, създавайки безценна възможност за обмен на знания, идеи и опит.
Събитието ще се проведе за седми път в зала „Възраждане“ в Габрово, затвърждавайки позицията си като най-голямата технологична конференция в Централна България. Зад инициативата стоят млади и амбициозни хора от ИТ сферата. Организатори са JAKALA – международна компания с присъствие в Габрово и дългогодишен опит в сферата на технологиите, данните и дигиталната трансформация, начело с Божидар Бошнаков – човекът-двигател зад инициативата.
На 20 юни Габрово отново ще бъде място за среща на идеи, технологии и хора с визия за бъдещето – запазете своето място още днес!
Участието в конференцията е напълно безплатно, но изисква предварителна регистрация на адрес: https://tinyurl.com/2hmnjsjs.
Крими
22-годишен, с десет присъди, се изправя пред съда за единадесета

По искане на Районната прокуратура в Габрово, 22-годишен рецидивист бе с взета мярка за неотклонение „задържане под стража“ за извършени кражби.
Мъжът с инициали Б.Ш. е привлечен в качеството на обвиняем за това, че през периода 18.11.2025 г. – 20.01.2026 г. в севлиевска игрална зала и от паркиран лек автомобил в град Габрово при условията на продължавано престъпление и опасен рецидив, откраднал пари, собственост на двама граждани, общо сумата от 407,79 евро.
С постановление на Районна прокуратура – Габрово Б.Ш. е бил задържан за срок до 72 часа. Обвиняемият е осъждан многократно. По отношение на него има влезли в сила общо 10 присъди, преобладаващата част от които са за престъпления против собствеността. Той вече е търпял наказание лишаване от свобода, като е бил освободен от затвора само 2 месеца преди да извърши отново престъпление.
За престъплението по което Б.Ш е привлечен в качеството на обвиняем е предвидено наказание от 2 до 10 години лишаване от свобода.
Съдът възприе доводите на Районна прокуратура-Габрово за наличието на реална опасност обвиняемият да извърши и друго престъпление от общ характер в хода на наказателното производство, поради което взе най-тежката мярка за неотклонение.
Определението подлежи на обжалване пред Габровски окръжен съд.

-
Кримипреди 6 дниДвама 15-годишни на тротинетка бягаха от полицията и не успяха
-
Кримипреди 5 дниПолицай Станимир Братов напуска МВР след близо 4 десетилетия безупречна служба
-
Кримипреди 6 дниФалшива бомбена заплаха в 5 училища и 3 градини вдигна полицията на крак
-
Кримипреди 6 дниКриминалисти иззеха два незаконни пистолета и патрони в Габрово
-
Кримипреди 6 дниПредстои пълномащабно учение в Габрово
-
Кримипреди един ден22-годишен, с десет присъди, се изправя пред съда за единадесета
-
Новинипреди 6 дниНеврологичното отделение разполага с ехограф от последно поколение
-
Културапреди 5 дниФутболни карикатури на Илия Липавцов постъпиха в колекцията на ДХС







