Свържи се с нас

Култура

Съдбата на националния характер изследва Николай Данчев в най – новата си книга

Published

on

Нова книга на известния габровски народопсихолог Николай Данчев се появи на книжния пазар.  Книгата „Съдбата на националния характер“ е едно интересно  и вълнуващо четиво за състоянието и  бъдещето на националния ни дух. Репортер на gabrovonews.vxpknrygwd-58e609mpx6d7.p.runcloud.link се срещна с доц. Данчев, за да разбере повече подробности за  „Националния характер“, „Българската улица“, „Войната между поколенията „.

 – Разкажете малко повече, затова  как се роди „Съдбата на националния характер“

Книгата „Съдбата на националния характер“ е мой замисъл от преди 3 години и е продължение на няколко други мои книги: „Психология на националния характер“, „Психология на бъгарина“ и „Психология на всекидневието“. Книгите ми излязоха на бял свят и намериха много почитатели сред студенти, общественици. Радвам се, че те са в хиляди български домове. Много мои студенти защитиха дипломни работи по тях.

На корицата на книгата Ви е доста  провокативна, какво искате да кажете с нея?

 – „Съдбата на националния характер“  е  малко тъжна книга. Има и малко ентусиазъм, разбира се. Корицата недвусмислено паказва, че всички сме в една голяма дупка или   тунел, от която  много трудно се излиза . Ако някой се качи на върха на  стълбата е щастливец. Но голяма част от хората тънат в безверие, безценностна ориентация, без идеи за бъдещето. Тежка е съдбата на българския народ. В книгата има много интересни теми за дебългаризацията, за елиминиране на националното ни самочувствие и тайнството в душата на българския народ.

От години изследвате националната ни психика и характер, можете ли да кажете, че вече ги познавате?

 – Нашият народ се оказва, че не е познат. Все още спорим за нашия корен, откъде идваме и какво представляваме.  Има много интересни заглавия,  касаещи много актуални проблеми  от позицията на българския народ и мисля, че читателят с интерес ще прегледа това, което е написано. Той ще се въоръжи и с малко кураж за следващите дни, защото пред нас като народ стои въпроса: „Ще бъдем ли или няма да бъдем?“. Както вървят нещата, тази жестока нищета, в  която сме потънали поставя много въпросителни. Ако нашият народ се мобилизира като цяло, мисля, че ще се изкачим по стълбата, защото ми се струва, че българинът е потиснат и някакси не му стигат силите. Липсва му социален кислород.

 – Има ли „светлина в  бъдещето“ за нас като народ?

 – Има оптимизъм, каквото и да става ние сме оцелявали винаги и сега се оцелеем.

Николай Данчев е философ по образование, специализирал социална психология и народопсихология. Автор е на много книги по проблеми на  националната ни психика и националния ни характер. Създател е на обучението по народопсихологията във Велико Търновския Университет „Св. св. Кирил и Методий“, където  завършва преподавателската си дейност. Обучил е много студенти,  дипломанти, докторанти.

Можете да ни намерите и във Фейсбук на :
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Култура

„Познай кой ще дойде на вечеря?“ в Габрово

Published

on

Когато Даниел (Мариан Бачев), преуспяващ адвокат, за поредна вечер се връща в малките часове на нощта при съпругата си Катрин (Диана Любенова), с оправданието, че е бил при най- добрия си приятел, който е в депресия, тя не може да приеме това извинение.

Още повече, че никога всъщност не е виждала въпросния приятел Чарли (Антоан Петров – Анди). Притиснат от Катрин, Даниел е принуден да покани Чарли на вечеря.

Но липсата на реално съществуващ приятел поставя изобретателния адвокат в безумната ситуация да прибегне до услугите на случайно срещнат клиент на един бар.

Как ще протече вечерята, какви рискове и обрати ще се стоварят върху главата на Даниел и дали Катрин ще познае кой всъщност е дошъл на вечеря? Това ще разберете, само ако гледате пиесата на Адриен Ракка “Познай кой ще дойде на вечеря?”.

Спектакълът ще се играе този петък – 26 април, в зала „Възраждане“ в Габрово, от 19.00 часа.

Зареди още

Култура

Призови места за учениците на Цветан Радков от „Фолклорни приумици”

Published

on

Ученици на преподавателя по китара и тамбура Цветан Радков се завърнаха с награди от XVIII Регионален детско-юношески конкурс за певци и инструменталисти „Фолклорни приумици”.

В конкурсната програма на форума в Червен бряг участваха над 110 талантливи деца от 14 населени места, разпределени в направленията: класическа музика, музикален фолклор, народно пеене.

Наградите присъди компетентно жури от специалисти: Елка Недялкова, Румен Тодоров и Валентин Недялков, преподаватели в НУИ „Панайот Пипков“ – Плевен. Призови места за възпитаниците на Школата по китара и тамбура при НЧ „Развитие-1870”.

Златни медали спечелиха Велизара Костова, Дамян Иванов и Китарен оркестър. Второ място заслужи Калоян Маринов. На трето място журито класира Александра Денчева и Калоян Костов.

Призови награди спечелиха и учениците на Цветан Радков от Габрово – Бетина Делуди, Вероника Бойчева и Ивана Петкова. С поощрения бяха отличени двете камерни групи.

Зареди още

Култура

Playback театър „Разкажи ми“ в Габрово на 24 април

Published

on

„Разкажи ми“ идва в Габрово вече за втори път. Домакин на събитието е НЧ „Будителите 201“, който ще предостави сцената си на 24 април от 19.00 часа.

Playback театърът е импровизационен театър, в който зрителите споделят онова, което ги вълнува – случки, преживявания, емоции, а актьорите и музикантите превръщат споделеното в пърформанс.

Разказаните истории оживяват в театрални миниатюри, като диалозите, музиката, поезията се сътворяват на сцената спонтанно. Всяко представление е ново и уникално, защото е създадено за присъстващата на него публика, но винаги съчетава в себе си и лекотата на смеха, и вглеждането в дълбоко съкровеното.

Изписването на „Playback“ на латиница цели да се избегне асоциация с разпространеното значение на „плейбек“ (ползване на готов музикален фон) – playback идва от английското „play back“ – „връщане (на споделеното от зрителите) с изиграване“ и е творческо преживяване не само за зрителите, но и за самите актьори.

Playback театър „Разкажи ми“ започва дейността си като самостоятелна трупа през 2020 година и досега има изнесени над 50 представления в София и страната. През 2022/23 година с подкрепата на Национален фонд „Култура“ реализира мащабен проект, наречен „Диалог през сърцето“, в рамките на който за първи път в България playback представления бяха интегрирани в редовната учебна програма на столични училища.

Групата играе и в центрове за зависими, пред уязвими групи, наред с това подкрепя с творчеството си и културни инициативи като представяния на книги, откривания на изложби и благотворителни инициативи. „РАЗКАЖИ МИ“ твори с мисията да създаде условия за градивен културен и социален диалог.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица