Свържи се с нас

Култура

Съдбата на националния характер изследва Николай Данчев в най – новата си книга

Published

on

Нова книга на известния габровски народопсихолог Николай Данчев се появи на книжния пазар.  Книгата „Съдбата на националния характер“ е едно интересно  и вълнуващо четиво за състоянието и  бъдещето на националния ни дух. Репортер на gabrovonews.vxpknrygwd-58e609mpx6d7.p.runcloud.link се срещна с доц. Данчев, за да разбере повече подробности за  „Националния характер“, „Българската улица“, „Войната между поколенията „.

 – Разкажете малко повече, затова  как се роди „Съдбата на националния характер“

Книгата „Съдбата на националния характер“ е мой замисъл от преди 3 години и е продължение на няколко други мои книги: „Психология на националния характер“, „Психология на бъгарина“ и „Психология на всекидневието“. Книгите ми излязоха на бял свят и намериха много почитатели сред студенти, общественици. Радвам се, че те са в хиляди български домове. Много мои студенти защитиха дипломни работи по тях.

На корицата на книгата Ви е доста  провокативна, какво искате да кажете с нея?

 – „Съдбата на националния характер“  е  малко тъжна книга. Има и малко ентусиазъм, разбира се. Корицата недвусмислено паказва, че всички сме в една голяма дупка или   тунел, от която  много трудно се излиза . Ако някой се качи на върха на  стълбата е щастливец. Но голяма част от хората тънат в безверие, безценностна ориентация, без идеи за бъдещето. Тежка е съдбата на българския народ. В книгата има много интересни теми за дебългаризацията, за елиминиране на националното ни самочувствие и тайнството в душата на българския народ.

От години изследвате националната ни психика и характер, можете ли да кажете, че вече ги познавате?

 – Нашият народ се оказва, че не е познат. Все още спорим за нашия корен, откъде идваме и какво представляваме.  Има много интересни заглавия,  касаещи много актуални проблеми  от позицията на българския народ и мисля, че читателят с интерес ще прегледа това, което е написано. Той ще се въоръжи и с малко кураж за следващите дни, защото пред нас като народ стои въпроса: „Ще бъдем ли или няма да бъдем?“. Както вървят нещата, тази жестока нищета, в  която сме потънали поставя много въпросителни. Ако нашият народ се мобилизира като цяло, мисля, че ще се изкачим по стълбата, защото ми се струва, че българинът е потиснат и някакси не му стигат силите. Липсва му социален кислород.

 – Има ли „светлина в  бъдещето“ за нас като народ?

 – Има оптимизъм, каквото и да става ние сме оцелявали винаги и сега се оцелеем.

Николай Данчев е философ по образование, специализирал социална психология и народопсихология. Автор е на много книги по проблеми на  националната ни психика и националния ни характер. Създател е на обучението по народопсихологията във Велико Търновския Университет „Св. св. Кирил и Методий“, където  завършва преподавателската си дейност. Обучил е много студенти,  дипломанти, докторанти.

Можете да ни намерите и във Фейсбук на :
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730

Култура

Исторически музей – Дряново отбелязва 120 години от рождението на Иван Койчев

Published

on

В залата за временни изложби „Колю Фичето“ на Исторически музей – Дряново този петък, 2 май, ще бъде открита изложбата „Иван Койчев: човекът, художникът, учителят (1905–1976)“.

Събитието, което ще започна в 17.30 часа, е посветено на 120 години от рождението на видния художник, педагог и общественик, оставил значим отпечатък в културния живот на Дряново.

Изложбата е в две части и включва част от последното дарение на семейството на Иван Койчев, направено през 2024 г. В първата част посетителите ще видят негови архивни снимки, документи и лични вещи, показващи живота и приноса му като художник и педагог. А във втората са представени непоказвани за публиката негови творби.

Изложбата представя Иван Койчев не само като талантлив творец, но и като личност с активна обществена роля, оставил следа в местната историческа памет.

Зареди още

Култура

Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“

Published

on

Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“ от конкурса за млади фолклорни таланти „Орфеево изворче“, който се проведе на 26 и 27 април в Стара Загора. Надпреварата събра над 1500 участници от цялата страна.

Гордост за ръководителката е, че наред с изпълнители от музикални училища, децата от Детска фолклорна формация „Габровски гласчета“ бяха удостоени с първо място и плакет от конкурса.

За първи път се явяват и по-малките от „Гласчетата“, които също бяха отличени с първо място.

Трето място получи и Боян Борисов в изпълнение на гайда, който също се явява за първи път на конкурс. Второ място получиха и дуета Габриела и Боян Борисови .Вълнението на ръководителката е голямо от високата оценка на специалисти в областта на фолклора като Професор Георги Петков, доц. Владимир Владимиров, Петьо Костадинов ,Пею Пеев преподаватели в ДМА “ Панчо Владигеров“ .

Зареди още

Култура

Видео урок за Колю Фичето представя великия майстор пред ученици в цялата страна

Published

on

По повод Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“ образователната онлайн платформа „Уча се“ създаде специален видео урок, посветен на възрожденския майстор – строител от Дряново.

Реализацията е резултат от съвместен проект между Община Дряново, Исторически музей – Дряново и екипа на „Уча се“. Основателят на платформата, дряновецът Дарин Маджаров, създава видеото безвъзмездно, като личен жест към родния си град и в подкрепа на историческата ни памет.

Урокът, с продължителност 5 минути и 15 секунди, представя живота и делото на Колю Фичето – символ на архитектурното майсторство на Българското възраждане и създател на едни от най-впечатляващите сгради, мостове и църкви в страната. Чрез съдържателното видео, учениците ще се запознаят с фигурата на Фичето като един от най-уважаваните и признати строители в Югоизточна Европа през XIX век.

Видео урокът ще бъде включен в образователните занятия и беседи, които специалистите от Исторически музей – Дряново провеждат с ученици от страната. Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“, посветени на 225-годишнината от рождението на майстор Колю Фичето, се реализират от Община Дряново и Исторически музей – Дряново, под патронажа на Министерство на културата.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица