Новини
На този ден преди 22 години

снимка: analysis.actualno.com
На тази дата преди 22 години след вътрешнопартиен преврат беше свален от власт генералният секретар на Българската комунистическа партия и председател на Държавния съвет на Народна република България Тодор Живков.
Днес хората над 35-годишна възраст си спомнят какво се случи на този ден преди 22 години. Младежите обаче, още повече тийнейджърите нямат представа за събитията тогава, ако разбира се, ако родителит им или роднини не са ги информирали. Започва преходът от еднопартийно към демократично управление, от дирижирана към пазарна икономика.
В България, от гледна точка на комунистическата партия се случи един вътрешен преврат, когато се реши да бъде свален техният лидер, за да бъде съхранена властта им. Започна периодът на падението на Живков. Улицата искаше промени и възмездие, за което никой доскоро не бе и сънувал. След 68 дни, 79-годишният тогава Тодор Живков е арестуван с обвинения за множество престъпления.
Първите демократи, хората които бунеха площадите през късната есен на 1989 година, 22 години по-късно са извън политическия живот. Образите им се мяркат само в пожълтелите фотографии, които напомнят падането на комунизма.
На 10 ноември 1989 година се случи един политически акт , чрез който българите можеха вече свободно да изразяват абсолютното си неприемане на комунистическата система. Това се случи изведнъж, за голямо учудване и на комунистическата партия, и на обслужващата я Държавна сигурност.
Можете да ни намерите и във Фейсбук на :
http://www.facebook.com/#!/pages/Gabrovonewsbg/140586109338730
Новини
Днес е разпети петък!

Велики петък или по-известен като Разпети петък е денят, в който е разпнат Божият син Исус Христос, за да изкупи греховете на човечеството.
На този ден Божият син претърпява неимоверни страдания. На този ден е разпнат на кръст.
Разпнат между двама разбойника за поругание при страшни природни смущения издъхнал, приел смърт, за да избави от смърт цялото човечество.
Това е ден за душевно пречистване. На същия този ден Исус бил погребан.
На този ден в храмовете се извършва неговото опело. Поклонниците на Разпети петък ходят на църква, минават три пъти под масата за здраве, излизат и целуват разпятието.
Носят запалена свещ и обикалят 3 пъти около църквата, като внимават да не угасне. После я отнасят запалена вкъщи.

Новини
Хартиените бюлетини за изборите са в Габрово

При строги мерки за сигурност вчера, 8 април, бяха доставени 88 хиляди бюлетини за предстоящите парламентарни избори на 19 април.
Бюлетините бяха ескортирани от полиция и жандармерия до Областна администрация Габрово, където бяха посрещнати от областния управител Асен Даскалов, заместниците му и представители на РИК- Габрово.

Още през вчерашния ден те бяха надлежно предадени на представителите на общинските администрации. На територията на област Габрово са разкрити 223 секции и 3 подвижни секции. В 67 секции гласуването ще се извършва само с бюлетини.

Крими
Румънски „амбулантен търговец“ на кухненски съдове удари греда в Габрово

Установен и задържан е 38-годишен румънски гражданин, съпричастен с извършена кражба от жилище в Габрово.
По първоначални данни, в обедните часове на 31 март, възрастна жена от областния град била въведена в заблуждение от непознат, който ѝ предложил кухненски съдове.
Той успял да влезе в дома ѝ под предлог за демонстрация на стоката и поискал символично възнаграждение.
Впоследствие извършителят напуснал, а малко по-късно жената установила липсата на златни накити, с тегло над 20 грама.
В резултат от проведени оперативно-издирвателни действия бил установен и задържан 38-годишен румънски гражданин, съпричастен към посегателството.
Част от златните накити били възстановени на жертвата. По случая е образувано досъдебно производство.
Областната дирекция на МВР – Габрово отправя апел към гражданите да бъдат особено бдителни и да не се доверяват на непознати лица, предлагащи стоки или услуги в домовете им.
Подобни „търговски“ посещения често са прикритие за извършване на измами и кражби на вещи. Как да се предпазите? Елементарно! Не допускайте непознати в дома си, независимо от повода! Не давайте пари или ценности на непознати лица! Внимавайте с „изгодни оферти“ и демонстрации по домовете! Не се предоверявайте! Информирайте възрастните си близки и родни за подобни схеми, тъй като те често са обект на този тип престъпления.
При съмнение или извършено престъпление – сигнализирайте незабавно на телефон 112!

-
Новинипреди 7 дниПроф. Цонков: Служебното правителство ни въвлече в руско – украинската война!
-
Новинипреди 4 дниДжудистите ни с 9 медала от турнир в Перник
-
Културапреди 6 дниЛазаровден е!
-
Културапреди 5 дниПразнуваме Цветница! Честит празник на всички
-
Културапреди 7 дниИсторически музей – Дряново е носител на националната награда „Наследство“
-
Новинипреди 4 дниМихаил Митов: Само за година стартирахме отново работата по приоритетите на областта
-
Новинипреди 4 дниАндрей Николов: Габрово има нужда от решения, не от обещания!
-
Новинипреди 3 дниГЕРБ е единствената партия, за която санирането на жилищата е приоритет







