Свържи се с нас

Култура

Посланикът на Кралство Белгия Пол Ламберт посети музей „Етър“

Published

on

Негово Превъзходителство Пол Ламберт – посланик на кралство Белгия в България, разгледа на 5 юни 2025 година музей „Етър“ – едно от емблематичните за българската култура места. Същия ден дипломатът беше на посещение в Габрово – град, който поддържа от десетилетия много близки отношения с Белгия и побратимения град Аалст.

По време на визитата си Пол Ламберт беше придружен от кмета Таня Христова, председателя на ОбС Климент Кунев, председателя на клуб „Приятели на Белгия“ Марияна Башева.

Проф. д-р Светла Димитрова – директор на „Етър“, представи на госта най- интересните обекти в музея. Посланик Ламберт с готовност разказа за първия си досег с нашата страна, когато пристига тук преди година.

На въпроса какво го е впечатлило тогава, отговаря шеговито, че лятото на 2024 е с високи температури и жегата е била запомняща се. Сериозен е обаче, когато разказва за трамвай номер 15 в София. Предшественикът му на поста успява да осъществи инициативата да се нарисуват върху превозното средство типични гледки от България и Белгия.

Пол Ламберт споделя, че не е имал много лични впечатления от България, но разбира, че сме близки, когато вижда изобразени монументите на Шипка и Ватерлоо, карнавалите в Перник и Брюж, площадите Гранд Плас и Васил Левски. Въпреки че питието на белгийците е бирата, посланикът харесва и вина българско производство, като специално акцентира върху Мелнишките и направените от сорта Тамянка.

Негово Превъзходителство Пол Ламберт споменава за дългосрочните инвестиционни интереси на белгийския бизнес към нашата страна. „Соловей Соди“ присъства вече десетилетия. Фирмата „Мелексис“ произвежда микрочиповете, от които във всяка европейска кола са сложени по 2 или 3. Всъщност имаме много повече двустранни връзки, отколкото се вижда на пръв поглед – банковата и застрахователна компания „Ка Бе Се Груп“, белгийската компания „Спадел“, която произвежда търсената минерална и изворна вода Девин.

Както е известно, контактите между белгийския град Аалст и Габрово са много сериозни и дългогодишни. Особено значим принос към този процес има почетния консул на България в Белгия Вили Ван Импе. Пол Ламберт смята, че Габрово има голям късмет с приятел като този толкова мотивиран да работи за двустранните отношения човек.

Кметът на Габрово Таня Христова благодари на белгийския посланик за срещата. „Благодаря на Негово Превъзходителство господин Пол Ламбeрт, посланик на Кралство Белгия в България, за изключително приятната първа среща в Габрово. Благодарение на дългогодишните и добре поддържани връзки между България и Белгия и Аалст и Габрово, както и успешното сътрудничество в областите на здравеопазването, културата и младежките дейности, това посещение ще е едно от многото, в които вярвам, че той ще открива нови места и любезни домакини.“

Посланикът на Белгия Н. Пр. Пол Ламберт посети и Многопрофилната болница за активно лечение „Д-р Тота Венкова“, където проведе среща с изпълнителния директор д-р Минко Михов, д-р Нели Савчева – член на Съвета на директорите, както и с д-р Петер Схатеман – уролог в Azorg Clinic в град Аалст, Белгия, който през тази седмица извършва операции и представя обучения на екипа уролози в МБАЛ „Д-р Тота Венкова“.

По време на срещата са обсъдени предизвикателствата в сферата на здравеопазването, както и дългогодишното партньорство между габровското лечебно заведение и Azorg Clinic. В рамките на визитата посланикът посети Инвазивната кардиология, която е създадена през 2009 г. с помощта на болницата в Аалст.

Култура

Бляскаво представяне на МК „Весела“ на конкурс в Гърция

Published

on

С две престижни награди се завърнаха младите пианистки Полина Флориду и Невин Халил от шестото издание на Международния конкурс „От Бах до джаз“, който се проведе в Атина, Гърция.

Двете талантливи музикантки, възпитанички на клавирния педагог Весела Пенева, представиха достойно Музикален клуб „Весела“ и България сред над 80 участници от различни страни.

Журито на конкурса, съставено от изтъкнати музиканти и преподаватели от Русия, Турция, Франция, Румъния, Гърция и Китай, оцени високо изпълненията на младите инструменталисти, като отличи само най-добрите.

В първа възрастова група, второкласничката Невин Халил впечатли журито и публиката със своето майсторство и заслужено спечели втора награда. Тя бе и сред малкото участници, поканени да свирят на заключителния Гала-концерт – признание за нейния талант и сценично присъствие.

В четвърта възрастова група, където конкуренцията беше особено оспорвана, Полина Флориду, ученичка в 10 клас, завоюва четвърта награда – постижение, което заслужено бе определено като изключително от артистичния директор на конкурса, пианистката Лилия Бояджиева (България – Франция).

Тя сърдечно поздрави двете участнички, техните родители и техния преподавател Весела Пенева, изразявайки възхищението си от факта, че двете момичета не учат в музикално училище, а са любители с изключителен талант и дисциплина.

Зареди още

Култура

Паметта за Колю Фичето оживява в Дряново и отвъд

Published

on

Реализираните досега събития, част от програмата на Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“, посветени на 225 години от рождението на възрожденския майстор строител, преминаха успешно и при висок интерес. Началото даде арх. Белин Моллов, който на 23 януари, под надслов „Колю Фичето: живата памет“, представи 19 акварелни картини, пресъздаващи архитектурните шедьоври, дело на Майстора.

Малко след това стартира и четвъртото издание на Националния детски конкурс „Преминал майстор през земята“, който събра 127 рисунки, 36 литературни творби, 12 макета и 5 видеа, изпратени от деца и младежи от цялата страна.

Победителите от него бяха тържествено наградени на специална церемония на 1 юни – Международния ден на детето.

Образователната онлайн платформа „Уча се“ също се включи в честванията, като създаде специален видеоурок, посветен на живота и делото на Колю Фичето. В знак на признателност, кметът на Дряново Трифон Панчев връчи благодарствен адрес на основателя ѝ – дряновецът Дарин Маджаров.

В средата на месец април проф. дин Веселин Янчев се срещна с местната общественост, а поводът беше 165 години от рождението на ген. Иван Фичев – виден български военен деец, началник на Генералния щаб на Българската войска, министър на войната, военен историк и анализатор, и внук на възрожденския майстор Колю Фичето.

Особено впечатляваща бе детската архитектурна работилница, по време на която с помощта на хартия, картон и дървени елементи, децата изработваха модел на църквата „Св. Никола“ в Дряново. Така малките участници се запознаха с характерните архитектурни елементи, използвани от строителния колос на Възраждането – кобиличния фронтон, аркадата и осмостенната камбанария.

През май честванията излязоха извън границите на страна, като екип на Исторически музей – Дряново проведе открити уроци в Българското неделно училище „Йордан Йовков“ в Букурещ и в училището „Трите чешми“ в село Извоареле, Румъния. Децата от българските общности зад граница имаха възможността да научат повече за великия майстор строител.

В първите дни на юли се проведе Националният пленер „Дряново на майстор Колю Фичето – памет и настояще“, в който се включиха петима художници, а награда за живопис си поделиха Надя Петрова и Севда Потурлян. Часове преди да станат ясни имената на носителите на Наградата за живопис Дряново, в храма „Свети Никола“, построен от самия Колю Фичето, се проведе впечатляващ духовен концерт на два мъжки хора от габровските храмове „Успение на Пресвета Богородица” и „Св. Троица”. Техните песнопения превърнаха църковното пространство в храм на надеждата, вярата и благоговението.

Събитията и инициативите от програмата на Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“ ще продължат през месец август с участие във фестивала във Велико Търново „48 часа Варуша Юг“. В църквата „Свети Никола“, ще бъде представена най-новата книга за Колю Фичето, чийто автор е д-р Венелин Бараков – гл. уредник в ИМ – Дряново. Акцент ще бъде поставен върху живота, дело, архитектурните шедьоври на Майстора и връзката му със старата българска столица.

Кулминацията на националните чествания ще бъде през есента. Исторически музей – Дряново ще посрещне родственици и наследници на Колю Фичето. По време на събитието ще бъде направено и официалното представяне на книгата на д-р Бараков  „(Не)Познатият Колю Фичето (1800 – 1881)“. Началото на октомври ще се състои и Четвъртото издание на Националната научна конференция „Епохи, личности, памет“, участие в което са заявили над 40 учени и специалисти от страната.

Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“, посветени на 225 години от рождението на майстор Колю Фичето, се организират от Исторически музей – Дряново и Община Дряново, под патронажа на Министерство на културата.

Зареди още

Култура

13 лета кино под звездите: София Филм Фест се завръща в Севлиево

Published

on

Севлиево ще се превърне в сцена на кино под открито небе от 16 до 19 юли 2025 г., посрещайки за тринадесета поредна година „София Филм Фест на път“ – част от най-престижния филмов форум у нас. Събитието ще се проведе на площад „Свобода“, всяка вечер от 21:00 часа, с вход свободен за всички жители и гости на града.

Програма с авторско кино и международни акценти

Първи ден от програмата – 16 юли (сряда) – филмът: „Клопка“ Драматичен българо-германски филм на режисьорката Надежда Косева, вдъхновен от реална история за протест срещу изграждане на ядрено хранилище край Дунав. В ролите: Александър Трифонов, Яница Атанасова, Михаил Стоянов и др. Специален гост на прожекцията ще бъде самата режисьорка, която ще представи филма пред публиката в Севлиево.

Вторият ден от програмата – 17 юли (четвъртък) – филмът ,,Всичко си има край“ Съвместна продукция на Хърватия, България, Сърбия и Черна гора. Режисьор: Райко Гърлич. Политически трилър с романтична нишка и силен обществен коментар. Сред актьорите е и българската звезда Анжела Недялкова.

Третия ден от програмата – 18 юли (петък) – жителите и гостите на Севлиево ще могат да гледат носителя на тазгодишния „Оскар“ за най-добър анимационен филм – „Потоп“ на латвийския режисьор Гинтс Зилбалодис. Анимацията проследява пътешествието на смела котка и още няколко животни, оцеляващи заедно в свят, потънал под вода.

Последният ден от програмата – 19 юли (събота), предлага силен финал с италианската драма – „Завръщането“ на Уберто с участието на Рейф Файнс и Жулиет Бинош. Съвременна адаптация на мита за Одисей и Пенелопа, разказана с дълбочина и човечност.

София Филм Фест на път“ в Севлиево има за цел да направи стойностното кино достъпно и извън столицата. Градът е сред първите участници в инициативата и вече 13 години поддържа активна културна програма. При дъждовно време прожекциите ще се състоят във фоайето на Община Севлиево.

Фестивалът се утвърди като част от културния живот в града, а тазгодишната програма предлага разнообразие от международни заглавия – покана към всички, които ценят доброто кино.

*Автор: Елеонора Александрова,
студент 2 курс в СУ „Св. Климент Охридски”, спец. Журналистика.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица