Свържи се с нас

Култура

Нов проект на РБ „Априлов – Палаузов“

Published

on

Регионална библиотека „Априлов-Палаузов” започва реализацията на един от своите нови проекти за 2024 година, който е одобрен по приоритетното направление на Програма Култура на Община Габрово за 2024 г. „Творческо преживяване и социализация на пространствата”.

Проектът носи заглавие „В началото бе Словото…” – от глаголицата до съвременното изкуство” и неговата основна цел е запознаване на деца и младежи с глаголицата и въздействащите й проекции в днешно време. Глаголицата е първата старобългарска азбука, наричана от специалисти „най-съвършената графична система от древни времена до днес“. Това е поредният проект на РБ „Априлов- Палаузов”, реализиран с подкрепата на Програма „Култура” на Община Габрово. Преди него успешно бяха осъществени още два проекта – „От хартията до книгата…и след това“ и „Книжно лято – букви, думи и знаци”.

Партньори в осъществяването на проекта на библиотеката са екипите на други две институции в Габрово с постоянен принос към обществения и културен живот в областта и в страната – Художествена галерия „Христо Цокев” и Регионален исторически музей.

Отделните етапи на проекта проследяват развитието на глаголицата от нейното създаване през по-нататъшното й преобразяване – знаков момент в исторически процес, който продължава и до днес с усъвършенстването на езика и писменото ни слово. Глаголицата е стройна знакова система със силно визуално и звуково въздействие и е призната за една от най-съвършените графични системи в човешката история. По тази причина тя заслужава специално внимание и е необходимо да достигне до по-широк кръг от разнообразни публики.

Екипът ни проучи и доказа, че сред децата и младежите днес, а и сред мнозина възрастни има потребност да познават в детайли историята на българската писменост и книжовната ни култура, да проследят развитието на българските букви от зараждането на писмеността до нашата съвременност. Възвръща се интересът към първите исторически периоди от развитието на буквите, думите и словосъчетанията – писмените знаци, които остават след нас и са свидетелство за човешкия напредък и просперитет.

В хода на проекта ще бъдат проведени четири творчески арт-ателиета с участието на деца, ученици, специалисти и доброволци под общ надслов „Светът на глаголицата” – оцветяване на глаголически букви, рисуване върху коприна, забавни образователни игри, ателие за папие-маше и арт-колажи, наречено „Втори живот за вестници, списания и книги“, както и създаване на приказки, театрална миниатюра „Буквите“.

В заключителната фаза на проекта ще бъде организирана специална изложба „Изкуство в книга – „Ars in Libro” в ХГ „Христо Цокев”. Периодът за осъществяване на проекта е от 1 юни до 15 октомври 2024 година. Първото ателие ще бъде в беседката зад основната сграда на библиотеката на 12 юни 2024 г. от 10 часа.

Култура

Исторически музей – Дряново отбелязва 120 години от рождението на Иван Койчев

Published

on

В залата за временни изложби „Колю Фичето“ на Исторически музей – Дряново този петък, 2 май, ще бъде открита изложбата „Иван Койчев: човекът, художникът, учителят (1905–1976)“.

Събитието, което ще започна в 17.30 часа, е посветено на 120 години от рождението на видния художник, педагог и общественик, оставил значим отпечатък в културния живот на Дряново.

Изложбата е в две части и включва част от последното дарение на семейството на Иван Койчев, направено през 2024 г. В първата част посетителите ще видят негови архивни снимки, документи и лични вещи, показващи живота и приноса му като художник и педагог. А във втората са представени непоказвани за публиката негови творби.

Изложбата представя Иван Койчев не само като талантлив творец, но и като личност с активна обществена роля, оставил следа в местната историческа памет.

Зареди още

Култура

Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“

Published

on

Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“ от конкурса за млади фолклорни таланти „Орфеево изворче“, който се проведе на 26 и 27 април в Стара Загора. Надпреварата събра над 1500 участници от цялата страна.

Гордост за ръководителката е, че наред с изпълнители от музикални училища, децата от Детска фолклорна формация „Габровски гласчета“ бяха удостоени с първо място и плакет от конкурса.

За първи път се явяват и по-малките от „Гласчетата“, които също бяха отличени с първо място.

Трето място получи и Боян Борисов в изпълнение на гайда, който също се явява за първи път на конкурс. Второ място получиха и дуета Габриела и Боян Борисови .Вълнението на ръководителката е голямо от високата оценка на специалисти в областта на фолклора като Професор Георги Петков, доц. Владимир Владимиров, Петьо Костадинов ,Пею Пеев преподаватели в ДМА “ Панчо Владигеров“ .

Зареди още

Култура

Видео урок за Колю Фичето представя великия майстор пред ученици в цялата страна

Published

on

По повод Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“ образователната онлайн платформа „Уча се“ създаде специален видео урок, посветен на възрожденския майстор – строител от Дряново.

Реализацията е резултат от съвместен проект между Община Дряново, Исторически музей – Дряново и екипа на „Уча се“. Основателят на платформата, дряновецът Дарин Маджаров, създава видеото безвъзмездно, като личен жест към родния си град и в подкрепа на историческата ни памет.

Урокът, с продължителност 5 минути и 15 секунди, представя живота и делото на Колю Фичето – символ на архитектурното майсторство на Българското възраждане и създател на едни от най-впечатляващите сгради, мостове и църкви в страната. Чрез съдържателното видео, учениците ще се запознаят с фигурата на Фичето като един от най-уважаваните и признати строители в Югоизточна Европа през XIX век.

Видео урокът ще бъде включен в образователните занятия и беседи, които специалистите от Исторически музей – Дряново провеждат с ученици от страната. Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“, посветени на 225-годишнината от рождението на майстор Колю Фичето, се реализират от Община Дряново и Исторически музей – Дряново, под патронажа на Министерство на културата.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица