Свържи се с нас

Новини

Икона с чудотворни мощи идва в Габрово

Published

on

За първи път в България! Излагат за поклонение мощите на Свети Никифор Прокажения в Габрово.

С благословението на Великотърновския митрополит +Григорий, за първи път в България ще бъде изложена за поклонение иконата с чудотворните мощи на Св. Никифор Прокажения. Това ще се случи в Габрово на 11 юни (след това и в други градове на епархията).

В 09.00 часа сутринта на 11 юни с камбанен звън иконата ще бъде посрещната в храм „Успение Богородично“ и ще остане в църквата за поклонение през целия ден.

Икона с мощи на свети Никифор Прокажения

В 18.00 часа, пред иконата с мощите на Свети Никифор Прокажения Чудотворец ще бъде отслужен молебен за здраве и душевно спасение.

За свети Никифор се знае, че чува молитвите на вярващите много бързо и помага за хора, страдащи от рак, психични разстройства, сърдечни заболявания, душевни проблеми, семейни неразбории и множество тежки заболявания.

Идването на мощите на светеца е съпътствано от представяне на книгите за неговия живот и чудеса – „Свети Никифор Прокажения Чудотворец“ в храма в 18.30 часа от издателя за България, който е журналистът и водещ на новините „По света и у нас“ по БНТ Ангел Бончев. Автор на книгата е атонският монах Симон Светогорец.

За свети Никифор

Снимка на свети Никифор Прокажения приживе

Свети Никифор е роден през 1890 година на остров Крит. На 13-годишна възраст се разболява от проказа. Бяга от родния си остров, за да не го заточат на остров Спиналонга, където изолирали прокажените до края на живота им. Но пък отива в лечебница за проказа на остров Хиос, където среща отец Антим, също светец на православната църква. Тук той приема и монашеството. Цял живот, Никифор прекарва в молитва и упование в Бога, аскетизъм и търпение. В Гърция го наричат скрит (таен) светец, защото неговите духовни подвизи са били известни на малцина в ограничения му социален кръг в болницата. 42 години, той прекарва в лечебницата на Хиос, и когато е открито лекарството за проказа всички болни са преместени в Атина. Предвид напредналия стадий на неговото заболяване, свети Никифор не се е поддал на лечението и е продължил да носи криста си на безкръвен мъченик. Починал е на 4 януари 1964 година и оттогава обърналите се с молитва към него са получавали помощ.

Чудесата на свети Никифор Прокажения

Хиляди са чудесата по молитвите на Прокажения Чудотворец, за когото малко хора знаят, дори и в родината му Гърция. Авторът на книгата, отец Симон Светогорец, нарича свети Никифор бързият помощник, заради бързите си чудеса. Той казва, че специфичното за свети Никифор е, че той иска от нас дръзновение и постояство в молитвата ни към него и винаги, казва отец Симон, той изпълнява желанията ни.

Свидетелство за чудесно изчеление

Първата ми среща със свети Никифор беше на 4 януари 2009 година, в деня на неговото успение. Бях в Атина и скоро трябваше да бъда приет в болница, след като ми поставиха диагноза – имах 7,5-сантнмстров тумор и разсейки в черния дроб. Този ден ми се обади от Корфу йеромонах Поликарп, който ми разказа набързо за свети Никифор и ме насърчи да отида да целуна мощите му. Отидох веднага и почувствах голямо привличане от светеца. Целунах светите му мощи, помолих му се и си тръгнах. Наближаваше денят на операцията, когато трябваше да отстранят почти 3/4 от черния ми дроб. Щеше да бъде трудна операция, но свети Никифор непрекъснато беше в мислите ми. Усещах го до мен. В деня преди операцията отидох отново да посетя светеца и го помолих от все сърце да ми помогне. Този път мощите благоухаеха. Дори бих казал, че ароматът бе опияняващ. Жена ми също беше с мен. Светецът й направи такова впечатление, че тя му обеща да стане кръстница на момченце и да му даде името Никифор. През цялото време черпех сили от свети Никифор. Влязох в операционната спокойно, без страх. Времето ми за възстановяване след интервенцията мина без трудности и безпокойства. Но лекуващите доктори бяха информирали семейството ми, че състоянието ми е много тежко и според тях ми оставали само няколко месеца живот. Научих това едва година но-късно, след като напълно се бях излекувал. Благодаря на свети Никифор за помощта, която ми оказа в най-трудния и критичен момент в живота ми. /Свидетелство на Дж. Л., остров Корфу, Гърция, поместено в книгата „Св.Никифор Прокажения Чудотворец“/

Новини

Днес е Велика събота!

Published

on

На Велика събота църквата възпоменава телесното погребение на Христос и слизането му в ада. Църковното богослужение започва рано сутринта и продължава непрекъснато до края на деня. Последните съботни песнопения се сливат с възкресните (неделните) и свършват вече при звуците на тържественото “Христос воскресе!”

Днес хората отдават почит на починалите си близки, посещават гробищата, преливат и прекадяват. Обикновено в събота се месят и пекат обредните великденски хлябове. Велика събота е и последният ден, в който могат да се боядисат яйцата за Великден.

Празникът е свързан с оплакването и погребението на Исус Христос от майка му Света Богородица и от жени, носещи миро. Гробът му е запечатан и пред него е поставена стража.

По обичая на юдеите Йосиф и Никодим снели пречистото тяло Господне от кръста, обвили ги в пелени с благовония и го положили в нов каменен гроб в Йосифовата градина, която се намирала недалеч от Голгота. Първосвещениците и фарисеите знаели, че Исус Христос е предрекъл възкресението си. Не вярвайки на предсказаното, а и страхувайки се да не би Апостолите да откраднат тялото, измолили от Пилат военна стража. Поставили стражата до гроба, а самия гроб запечатали.

Църквата прославя Велика събота като “най-благословения седми ден”. Защото това е денят, когато Словото Божие лежи в гроба като мъртъв човек, но в същото време спасява света и отваря гробовете.

Положен вече в гроба, Духът на Исус е в ада, за да разкъса оковите му и да отвори отново райските двери. Това ще се случи на другия ден – в Неделята, наречена с най-краткото име – Великден.

Зареди още

Новини

Разпети петък е

Published

on

Велики петък или по-известен като Разпети петък е денят, в който е разпнат Божият син Исус Христос, за да изкупи греховете на човечеството.

На този ден Божият син претърпява неимоверни страдания. На този ден е разпнат на кръст.

Разпнат между двама разбойника за поругание при страшни природни смущения издъхнал, приел смърт, за да избави от смърт цялото човечество.

Това е ден за душевно пречистване. На същия този ден Исус бил погребан.

На този ден в храмовете се извършва неговото опело. Поклонниците на Разпети петък ходят на църква, минават три пъти под масата за здраве, излизат и целуват разпятието.

Носят запалена свещ и обикалят 3 пъти около църквата, като внимават да не угасне. После я отнасят запалена вкъщи.

Зареди още

Новини

Петима габровци в състава на България по ръгби за двубоите с Молдова и Сърбия

Published

on

Селекционерът на мъжкия национален отбор на България по ръгби, френският специалист Ромен Балмис, включи петима играчи от Габрово в разширената група от 35 състезатели за предстоящите два двубоя в група С на дивизия „Конференция“ (третото ниво под Шестте нации) срещу Молдова и Сърбия.

„Лъвовете“ приемат в петък (18 април) силния тим на Молдова от 18.00 ч. на Националния стадион „Васил Левски“ и това ще е първият в историята на националния ни тим по ръгби мач, който ще се играе на осветление. Срещата ще е втора за националния ни отбор през сезон 2024/25 и първа за календарната 2025-та.

Следващият ни и последен мач в групата е на 10 май на стадион „Крал Петър I“ в Белград. В състава на България са четирима състезатели на „Янтра“. Това са капитанът Димитър Георгиев, Тодор Диклич, Никола Венков и Даниел Цвятков. След известна пауза в националния тим се завръща и още един габровски ръгбист – Стефан Аврамов, който през този сезон защитава цветовете на „Валяците“ (Перник).

България не започна добре участието си в групата, след като на 5 октомври м.г. загуби с 10:49 гостуването си срещу Турция. В момента тимът ни e на четвъртото място в класирането без спечелена точка. Молдова е лидер с 10 т., пред Турция с 5 и Сърбия с 4. Ръгбистите ни ще се борят не само за първа победа през сезона, а и за реванш точно срещу Молдова заради тежката загуба от тях с 6:48 в Кишинев на 4 май м.г. в заключителната среща на миналия сезон в същата дивизия.

Отборът ни вече се събра на лагер на базата на БФС в „Бояна“, съперникът пък се подготвя от 9 април в Кишинев за предстоящия сблъсък. Двубоят с Молдова ще бъде предаван пряко по ТВ1, включително и онлайн на сайта на телевизията. Срещата е в 18 часа в петък, а 7 часа по-рано, от 11:00, на терена в Требич в столицата ще премерят сили и юношеските национални отбори на двете страни.

В тази национална гарнитура са включени шестима състезатели на „Янтра“ – Денислав Башев, Иван Иванов, Калин Иванов, Димитър Димитров, Преслав Христов и Теодор Христов. Ивайло Цанков отпадна поради получената контузия на турнира Купа България, проведен през уикенда в Берковица.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица