Новини
Отличиха Областната администрация в Конкурс за добри практики

Областна администрация – Габрово беше отличена в Конкурса за добри практики, организиран от Института за публична администрация. В тазгодишното издание се включиха общо 46 практики.
Практиката „Ела и преживей!“ – онлайн регионален портал за култура и туризъм за Централна Северна България“, за която Областна администрация бе отличена, е в категория „Социална отговорност”, в която конкуренция бе най-голяма – общо 26 кандидатури.
Кандидатурата е изготвена от главния експерт Михаела Стоянова, която активно развива онлайн портала. Кандидатурата е подготвена в партньорство с Областна администрация – Разград, с която съвместно е създаден през миналата година Регионалният портал за култура и туризъм за Централна Северна България „Ела и преживей!“ .
Идеята на двете администрации беше подкрепена от областните управители на Велико Търново, Русе, Силистра и Плевен. В базирания в социалната мрежа Фейсбук онлайн портал се публикува актуална информация за културни събития, фолклорни и кулинарни фестивали, концерти, събори и изложби, както и за атрактивни туристически обекти и маршрути в Централна Северна България.
Платформата се превърна в източник на интересни идеи за посещения на събития и туристически дестинации. Това е иновативен подход за насърчаване на туризма и подкрепа на културата.
Информацията в портала се поддържа на доброволчески принцип от представители на областните администрации в Централна Северна България. Регионалният онлайн портал може да посетите на следния линк: https://www.facebook.com/profile.php?id=100083087391811 .


Крими
Хванаха двама с фалшиви книжки в Габрово в рамките на час (снимки)

Двама водачи бяха установени с неистински свидетелства за управление в рамките на един час, информираха от пресцентъра на Областната дирекция на МВР – Габрово.

Вчера, 11 февруари, около 13.30 часа на кръстовището на ул. „Орловска“ и ул. „Великотърновско шосе“ в Габрово екип на сектор „Пътна полиция“ спрял за проверка лек автомобил „Jeep Wrangler“, управляван от 56-годишен местен жител.

Когато униформените поискали документите му за самоличност и правоуправление, водачът представил свидетелство за управление на МПС – хърватски образец, чиито защитни елементи видимо се различавали от оригинален документ.

При извършената последваща справка било установено, че представеното свидетелство било издадено на името на хърватски гражданин.

Същият ден, но около 14.30 часа на ул. „Неофит Рилски“ в областния град служители на РУ-Габрово, съвместно с екип на ЗЖУ-Плевен, спрели за проверка лек автомобил „Nissan Primera“, управляван от 43-годишен жител на Разград.

Водачът представил свидетелство за управление на МПС, издадено от Федерална република Германия. При извършената проверка било установено, че документ с посочения номер не съществува.
По двата случая са образувани досъдебни производства за престъпления по чл. 316 във връзка с чл. 308 от Наказателния кодекс.

Новини
Радослав Първанов е новият председател на СБЖ – Габрово

Съюзът на българските журналисти в Габрово има нов председател. Това е кореспондентът на Българската телеграфна агенция в Габрово Радослав Първанов, който беше избран по време на годишното отчетно-изборно събрание.
Форумът се проведе в националния пресклуб на БТА в Габрово, където от две години насам местните журналисти провеждат своите заседания и събития.
Пред членовете на СБЖ – Габрово досегашният председател Христо Петров представи доклад за дейността на дружеството през 2025 година и подробен финансов отчет. Събранието реши Христо Петров да продължи участието си в ръководството на габровското дружество като секретар, а Михаела Стоянова да продължи да представлява контролния съвет на организацията.

По време на заседанието бяха обсъдени организационни въпроси и идеи за възможни инициативи през настоящата година. Журналистите коментираха актуални теми, касаещи професионалната работа в област Габрово, като бе разгледан и конкретен казус, чието решение предстои да бъде намерено.
Ръководството на СБЖ – Габрово с благодарност припомни приноса на дългогодишния председател Тотка Полякова, която постави солидни основи в работата на дружеството. След нейното оттегляне две последователни години председателското място заемаше Христо Петров, журналист в „Габрово нюз“, който положи усилия за укрепване на организацията и развитие на професионалната общност.
Пред присъстващите новоизбраният председател на СБЖ – Габрово Радослав Първанов сподели, че поема поста с отговорност, ще продължи добрите традиции и да работи за утвърждаване ролята на организацията.


Култура
Две „Златни лири на Орфей” за Музикален клуб „Весела”

Талантливите пианистки Невин Халил – 3 клас, и Мира Русинова – 9 клас, от Музикален клуб „Весела” се завърнаха с най-високото отличие от Международния конкурс „Орфееви таланти”- Пловдив-2026.

В своите възрастови групи, те доказаха за пореден път музикалните си качества и спечелиха златни медали, въпреки силната конкуренция на възпитаници от музикалните училища.
Журиращата комисия от преподаватели в Музикалната академия в Пловдив специално поздрави двете габровски деца и техния преподавател Весела Пенева за отличните изпълнения и интересната им програма.
Международният конкурс „Орфееви таланти” се провежда от 2015 година насам. Организиран от АМТИИ „Проф. Асен Диамандиев“-Пловдив, той успя да се превърне от локален конкурс с фолклорна насоченост до мащабен форум с многопосочни направления в областта на музиката, танцовото и изобразителното изкуство.
Тази година специален гост и член на журито в няколко категории беше проф. д-р Ришард Минкевич, ректор на Музикалната академия „Станислав Монюшко“ в Гданск, Полша.


-
Любопитнопреди 6 дниГаброво търси новите лица на смеха
-
Кримипреди 2 дниИван Халкин застава начело на полицията в Габрово
-
Любопитнопреди 3 дниВсяко „да“ носи своята загуба: една теория за избора
-
Новинипреди 3 дниПриключи ремонтът на плувния басейн в ПМГ „Акад. Иван Гюзелев“
-
Икономикапреди 3 дни2026: Годината на големия тест за България. Ще станем ли по-богати?
-
Кримипреди 3 дниВнимание: Зачестяват опитите за телефонни измами в Габровско!
-
Икономикапреди 2 дниMarket tackle – дигиталният партньор за устойчив онлайн растеж
-
Икономикапреди 3 дниНад 900 данъчни декларации вече са подадени в НАП – Габрово









