Свържи се с нас

Култура

Деца от ДГ „Слънце“ пресъздадоха зимните празници и обичаи

Published

on

Децата от подготвителна група -/ІVвъзрастова група , 6-7 годишни/ на ДГ „ Слънце“ представиха пред родители, учители и гости зимни празници и обичаи. Групата е с учители: старши учител Юлия Ненова и Калина Тонева, а музикален ръководител е Велина Русева.

Групата работи по проект “Български народни празници и обичаи“, който е едногодишен, в рамките на една учебна година. Целта му е да формира и разшири знания у децата за българските традиции и култура, да възпита уважение и ценностно отношение към всичко българско и родно.

Зимните празници започват от Игнажден и включват всички останали празници до 1-ви март. В зимния цикъл от празници най-важни са обичаите и обредите, които бележат прехода от старата към новата слънчева година. Основната цел на тези обичаи и обреди се съдържа в осигуряването на богата реколта /полезване/, щастлив брак /коледуване, ладуване, маскирани ергенски игри/, здраве по хората/сурвакане, здраве по добитка /Власовден – 11.02/.

С подходящ декор-паралии, трикраки столчета, битови черги, слама, елха и огнище пред гостите, децата представиха възстановка за Бъдни вечер, Коледа и най-хубавият обичай- коледуването.

Коледарите влязоха с песен: „ Ой, Коладе, мой Коладе,,,,“, с геги и чемшир, а после с наричания за стопаните изпълниха къщата за добро и берекет. Както повелява традицията те бяха изпратени с дарове, червено вино и гевреци от стопанката и момите на къщата.

Под масата децата пръснаха слама, да е автентично с поставянето на Христос в сламата и яслите на добитъка.

„Най –важно за нас е в рамките на образователния процес да формираме у децата любов към българщината. Българският бит и култура трябва да бъде ценен, да не се къса пъпната връв. Целият свят на българина е свързан с хляба, нека децата да се научат да го почитат!

По време на възстановките и представянето им пред гости, децата развиват и артистичност, желание да се изявяват. В подготовката наши партньори бяха и родителите, които помогнаха с декора и постните ястия за софрата“, сподели г-жа Ненова, един от учителите на бъдещите първокласници.

Проектът ще продължи с представяне на пролетните празници –Лазаруване, Цветница, Великден.

Учителите вярват, че само по този начин ще се изгради здрава патриотична основа за подрастващото поколение. Празникът завърши с разчупване на питка за всички деца и много песни.

Култура

Габровски таланти блестят с престижни отличия от международни конкурси

Published

on

Младите музикални таланти от Габрово завоюваха престижни отличия в два международни конкурса, проведени онлайн.

Йоана Николова спечели първо място в категория „Детска песен“ на XII Международен конкурс „Звука на времето“ във Велико Търново. Това е първото ѝ участие, но вече е белязано с успех. Тя се обучава в музикалната школа “Wild Sound” при Зора Колева.

Още по-впечатляващи са резултатите от конкурса „Българска душа на святата земя“ в Израел. Братята Давид и Александър Едгар грабнаха Супер Гран при за дует (пиано и китара), а Давид спечели и Гран при за соло пиано.

Първи места завоюваха Божидар Соколов и Андреана Манолова (пиано), а Радост и Михаела Косеви (цигулка) се класираха на второ място в своите категории. Децата са възпитаници на НЧ „Будителите 2017“, с преподаватели Мирела Валявичарска, Елена Вълкова и Пламен Ризов.

Зареди още

Култура

Изкуство и духовност се сляха в Дряново, за да почетат Колю Фичето

Published

on

С живопис и църковна музика Дряново почете 225 години от рождението на гениалния майстор строител Колю Фичето. Две силно въздействащи събития – Националният пленер „Дряново на майстор Колю Фичето – памет и настояще“ и духовният концерт в храма „Св. Никола“, събраха в един и същи ден духа на българщината, творческото вдъхновение и почитта към архитектурното наследство на Възраждането.

И двете прояви са част от програмата на Националното честване „(Не)познатият Колю Фичето“, организирано от Исторически музей – Дряново, в партньорство с Община Дряново и под патронажа на Министерството на културата.

На 5 юли, в Икономовата къща, официално бе открита изложбата с творбите, създадени по време на пленера, проведен от 1 до 5 юли, който се организира в партньорство със Съюза на българските художници. Петима художници: Надя Петрова, Севда Потурлян, Анабел Амамджиева, Румен Георгиев и Рангел Симеонов – претвориха върху платно духа и архитектурното наследство на Дряново, вдъхновени от делото на Колю Фичето.

Живописните платна оживяха в експозиционното пространство, а атмосферата бе изпълнена с благодарност и признание. Наградата за живопис на град Дряново отиде при Надя Петрова и Севда Потурлян. Отличията бяха връчени от заместник-кмета Диляна Джеджева, а специален момент от церемонията бе участието на един от миналогодишните победители – Константин Марков, който лично поднесе наградата на една от тазгодишните отличени.

Откриването на изложбата бе водено от художника и уредник в Историческия музей – Дряново Антон Антонов, а директорът на музея Иван Христов благодари на Община Дряново и лично на кмета Трифон Панчев за подкрепата.

Часове по-рано, в храма „Свети Никола“, построен от самия Колю Фичето, се проведе изключителен духовен концерт. Два мъжки хора от габровските храмове „Успение на Пресвета Богородица” и „Св. Троица” превърнаха църковното пространство в храм на надеждата, вярата и благоговението. Всеки тон от църковните песнопения докосваше сърцата, носейки усещане за мир и духовна извисеност.

Преди концерта бе отслужена Света литургия, а събитието се осъществи със съдействието на Архиерейското наместничество – Дряново. Присъстваха значими духовни и обществени личности, сред които Архиерейският наместник ставрофорен иконом Руслан Личев, заместник-кметът Диляна Джеджева и всички участници в пленера.

Зареди още

Култура

Габровски таланти с първи награди от международен фестивал в Израел

Published

on

Младата българска изпълнителка Гала Ивова Савчева бе отличена с първо място в категория „Българска народна песен“ по време на десетото юбилейно издание на Международния фестивал „Българска душа на свята земя“, който се проведе онлайн от израелския град Бат Ям.

Савчева впечатли журито със завладяващо изпълнение на северняшката безмензорна песен „Нигде се боляст не чува“ от Габровска област – произведение, станало емблематично благодарение на легендарния народен певец Борис Машалов. Нейният автентичен стил, емоционална дълбочина и вокално майсторство донесоха заслужено признание.

Фестивалът „Българска душа на свята земя“ се е утвърдил като сцена за съхраняване и популяризиране на българското фолклорно и културно наследство сред българските общности по света. В тазгодишното издание през 2025 г. участие взеха изпълнители от различни държави, които представиха богатството на българския дух.

Сред отличените бяха и талантливите деца от Вокално-фолклорна група „Зеленика“ към НЧ „Будителите 2017“ – Габрово, с ръководител Таня Соколова.

Десетгодишната Алина Чепурной спечели първо място, а Мая Луканова и Мария Дедева, също на 10 години – завоюваха трето място в своята категория.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица