Свържи се с нас

Новини

Община Габрово ще бъде енергийно обновена

Published

on

Одобрен е проектът на Община Габрово за въвеждане на мерки за енергийна ефективност в административната и́ сграда на пл. „Възраждане“ № 3, съобщи Миглена Въгленова, гл. експерт „Публичност и визуализация“ в администрацията на кмета.

Безвъзмездно ще бъдат отпуснати 3 986 905.38 лв., а допълнителното собствено съфинансиране е в размер на 3 782.77 лв. Инвестицията е от Националния план за възстановяване и устойчивост по процедурата „Подкрепа за устойчиво енергийно обновяване на публичен сграден фонд за административно обслужване, култура и спорт“.

Предвидена е модернизация на системата за отопление чрез термопомпи и нови газови котли, които да се ползват при авария. Старите отоплителни тела ще бъдат заменени с нискотемпературни вентилаторни конвектори, лири и радиатори. Ще има възможност за контрол и мониторинг на потреблението. Включена е подмяна на осветлението в обекта, топлоизолиране по външните стени на един от корпусите, частичен ремонт на покрива, както и монтаж на фотоволтаични панели, които ще произвеждат енергия за собствени нужди.

Сградата на Община Габрово е въведена в експлоатация през 1971 г. и до момента в нея са правени само текущи ремонти и частични енергийни мерки, сред които бе и смяната на дограмата през миналата година. Целта е след интервенцията да постигне клас „A“ и да отговаря на критериите за сграда с близко до нулевото потребление на енергия.

Строително-монтажните работи ще бъдат изпълнени чрез процедура по инженеринг, която включва проектиране, строителство, доставка на материали и авторски надзор. Максималният срок за реализация на дейностите е 30 месеца.

В рамките на Механизма за възстановяване и устойчивост е одобрен и проектът на Регионалната дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“ с наименование „Нови подходи при управление на енергийния баланс в сградата на РСПБЗН – Габрово чрез устойчиви и иновативни решения“, на обща стойност 1 326 088.63 лв.

Крими

Образуваха досъдебно заради пожара в завода за боеприпаси над Трявна

Published

on

Окръжна прокуратура-Габрово ръководи разследване по досъдебно производство, образувано във връзка с възникналия днес, 10 август, пожар в склад за боеприпаси в завод край с. Белица, Община Трявна.

Досъдебното производство е образувано за престъпление по чл. 330, ал. 3 от НК. Започнато е с разпити на свидетели-очевидци. Районът на пожара е отцепен и след пълното му обезопасяване разследващите ще извършат оглед.

Снимка: Камен Крайчев, фейсбук, изглед откъм село Вонеща вода

Предстои изискване на документацията, свързана със склада и съхраняваните в него материали.

Причината за пожара и размера на причинените вреди ще бъдат уточнени чрез назначаване на необходимите експертизи. На този етап няма данни за пострадали лица. Унищожена е само сграда и имущество.

Снимка: Камен Крайчев, фейсбук, изглед откъм село Вонеща вода

На място на инцидента се намира окръжният прокурор на Окръжна прокуратура – Габрово Тихомир Петков. От там се координира работата на разследващите и се съгласуват действия със сформирания оперативен щаб.

Действията по разследването се извършват под ръководството на Окръжна прокуратура – Габрово. Допълнителна информация по случая ще бъде предоставена след извършване на огледа на местопроизшествието.

Зареди още

Икономика

Работа за сериозни хора над 55!

Published

on

Габровска фирма, с отлична репутация, търси да назначи отговорен човек над 55-годишна възраст за работа в производството си.

Не се изисква специална квалификация, достатъчна е основна техническа грамотност, а най-ценени са желанието за работа и стремежът към развитие.

За положения труд се предлага добро финансово възнаграждение, пълни осигуровки, постоянен трудов договор и стандартен 8-часов работен ден.

За връзка: +359 88 954 3686.

Зареди още

Крими

Няма жертви и пострадали при взривовете в завода край Белица

Published

on

Няма жертви и пострадали, вследствие на пожара в склад за боеприпаси в завода край с. Белица, община Трявна. Огънят в помещението е потушен от екипи на РСПБЗН – гр. Трявна и РДПБЗН – гр. Габрово. Сформиран е оперативен щаб на място с всички органи на реда, информира кметът на Трявна Денчо Минев.

Всички работници са извозени от страна на „ЕМКО“ ООД. В момента се работи по потушаване на пожари, разраснали се из гористите местностни в близост до района на инцидента.

Причините за възникването тепърва ще се уточняват. Районът е отцепен и не се допуска достъп на външни лица. Ще бъде поставена мобилна станция за измерване на качеството на въздуха в гр. Плачковци, поради разпространението на гъстия дим в голям периметър.

На мястото на инцидента са началници и екипи на полиция, пожарна, РИОСВ – гр. Велико Търново, Община Трявна.

Зареди още

Реклама

Популярни новини от последната седмица