

Култура
Две пианистки от МК „Весела“ очакват своя звезден миг във Виена
6-годишната Невин Халил и 14-годишната Полина Флориду са щастливите възпитаници на клавирния педагог Весела Пенева, които само след броени дни ще покажат своя музикален талант в столицата на Австрия. На 18 септември младите пианистки ще изживеят звездния си миг във Виена.
На концерта на 11-те деца-лауреати в културния институт „Дом Витгенщайн” във Виена, те ще представят творби от Кристоф Граупнер, Клод Дебюси, Андрей Стоянов, Панчо Владигеров, Ю.Барахтина.
Полина и Невин са лауреати на Международния конкурс „Андрей Стоянов”- София. Те са носители на първи награди в своите възрастови групи, както и на Специалните награди „Виена”, които им предоставят уникалната възможност да концертират на европейска сцена.
В последните 4 издания на Международния конкурс „Андрей Стоянов”, Специална награда „Виена” са печелили 8 различни деца от Музикален клуб „Весела” – един изключителен успех за учениците на Весела Пенева.
Невин Халил започва занимания по пиано на 3-годишна възраст. На 5 години участва за първи път в музикален конкурс. От Международния конкурс „Трявна Арт”-2022 печели златен медал и наградата „Най-малък участник”. На Международния клавирен конкурс „Андрей Стоянов”- София-2022 е удостоена с Първа награда и със Специалната награда „Виена”. Отличието й от Международния конкурс „Музиката и Земята”- София-2023 е Специалната награда „Млад талант. На Международния конкурс „Клависимо”- 2023 печели Първа награда. Сребърните медали в колекцията на Невин са от Международния конкурс CLÉS D’OR /„Златният ключ”/- Париж-онлайн-2022, от Националния конкурс „Милчо Петров”- Пловдив-2022, от Международния конкурс „Звукът на времето”- В.Търново-2022 и 2023 г., от Международния конкурс „Вивапиано”- 2023, от Международния конкурс „Micul virtuoz” /Малкият виртуоз/-Букурещ -онлайн-2023, и от конкурса „Аз уча музика”-2023.
Едно изключително постижение за малката пианистка, е спечелената Първа награда в първа възрастова група на изключително силния Международен конкурс „От Бах до джаз”- Атина-2023-онлайн.
Ето какво написа за нея журито на конкурса за нея: „Едно безспорно талантливо момиче, с изразени музикални способности и много интересна личност! Свириш точно и уверено! Ти си прекрасен талант и толкова фокусиран изпълнител за възрастта си! Имаш голям потенциал! Очакваме с нетърпение да видим напредъка ти за в бъдеще!”
Полина Флориду учи пиано от 5-годишна в Музикален клуб „Весела”. Отличена е с Първи награди от Националния конкурс „Милчо Петров“- Пловдив /2018,2019,2021 и 2022/, от Международния конкурс VIVAPIANО–София /2018 и 2019/, от Международния конкурс „Трявна-Арт /2020 и 2021/и от Националния конкурс „Път към славата”- 2021.
На конкурса „Орфееви таланти“ – Пловдив, печели три пъти „Златна лира” – 2018, 2019 и 2022 г. Полина участва два пъти в мащабния Международен конкурс „Cles d,or”/„Златните ключове”/ с арт-директор френския пианист Жерар Ганасиа. В град Щип/Македония-2019, тя печели Сребърен медал , а през 2021 г. завоюва най-високото отличие „Златен ключ” в своята възрастова група /„Cles d,or”-Париж-онлайн/.
Изключително постижение за Полина е спечелената купа „Супер Гран- при” на Международния конкурс „Брависимофест”- Украйна-2021 /онлайн/, когато тя става безспорен победител сред всички пианисти участвали в конкурса. На Международния конкурс „Звукът на времето”- В.Търново-2022 , печели Специалната награда „Александър Райчев“ и покана да свири на концерт в Националната музикална академия ”Проф. Панчо Владигеров” –София, съвместно с възпитаници на музикалните училища в страната.
На Международния конкурс „Андрей Стоянов” –София -2022, Полина завоюва три високи награди- Златен медал, Специална награда и Наградата „Виена”. През 2023 г. тя става носител на Специална награда от Международния конкурс „Музиката и Земята”- София.


Култура
Исторически музей – Дряново отбелязва 120 години от рождението на Иван Койчев


В залата за временни изложби „Колю Фичето“ на Исторически музей – Дряново този петък, 2 май, ще бъде открита изложбата „Иван Койчев: човекът, художникът, учителят (1905–1976)“.
Събитието, което ще започна в 17.30 часа, е посветено на 120 години от рождението на видния художник, педагог и общественик, оставил значим отпечатък в културния живот на Дряново.
Изложбата е в две части и включва част от последното дарение на семейството на Иван Койчев, направено през 2024 г. В първата част посетителите ще видят негови архивни снимки, документи и лични вещи, показващи живота и приноса му като художник и педагог. А във втората са представени непоказвани за публиката негови творби.
Изложбата представя Иван Койчев не само като талантлив творец, но и като личност с активна обществена роля, оставил следа в местната историческа памет.


Култура
Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“


Златни медали за „Габровски гласчета“ при НЧ „Габрово-2002“ от конкурса за млади фолклорни таланти „Орфеево изворче“, който се проведе на 26 и 27 април в Стара Загора. Надпреварата събра над 1500 участници от цялата страна.
Гордост за ръководителката е, че наред с изпълнители от музикални училища, децата от Детска фолклорна формация „Габровски гласчета“ бяха удостоени с първо място и плакет от конкурса.

За първи път се явяват и по-малките от „Гласчетата“, които също бяха отличени с първо място.
Трето място получи и Боян Борисов в изпълнение на гайда, който също се явява за първи път на конкурс. Второ място получиха и дуета Габриела и Боян Борисови .Вълнението на ръководителката е голямо от високата оценка на специалисти в областта на фолклора като Професор Георги Петков, доц. Владимир Владимиров, Петьо Костадинов ,Пею Пеев преподаватели в ДМА “ Панчо Владигеров“ .


Култура
Видео урок за Колю Фичето представя великия майстор пред ученици в цялата страна



По повод Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“ образователната онлайн платформа „Уча се“ създаде специален видео урок, посветен на възрожденския майстор – строител от Дряново.
Реализацията е резултат от съвместен проект между Община Дряново, Исторически музей – Дряново и екипа на „Уча се“. Основателят на платформата, дряновецът Дарин Маджаров, създава видеото безвъзмездно, като личен жест към родния си град и в подкрепа на историческата ни памет.
Урокът, с продължителност 5 минути и 15 секунди, представя живота и делото на Колю Фичето – символ на архитектурното майсторство на Българското възраждане и създател на едни от най-впечатляващите сгради, мостове и църкви в страната. Чрез съдържателното видео, учениците ще се запознаят с фигурата на Фичето като един от най-уважаваните и признати строители в Югоизточна Европа през XIX век.
Видео урокът ще бъде включен в образователните занятия и беседи, които специалистите от Исторически музей – Дряново провеждат с ученици от страната. Националните чествания „(Не)познатият Колю Фичето“, посветени на 225-годишнината от рождението на майстор Колю Фичето, се реализират от Община Дряново и Исторически музей – Дряново, под патронажа на Министерство на културата.


-
Новинипреди 7 дни
Над 40 дървета ще бъдат засадени в района на ул.“Христо Ботев“
-
Новинипреди 3 дни
Река Янтра потече бяла след замърсяване (снимки)
-
Културапреди 4 дни
Видео урок за Колю Фичето представя великия майстор пред ученици в цялата страна
-
Новинипреди 6 дни
Камерната зала на Кукления театър в Габрово отново отваря врати
-
Новинипреди 6 дни
„Янтра“ приема „Монтана“ в битка за място в четворката
-
Кримипреди 3 дни
Взеха книжката на 57-годишен, „надърпан с пико“
-
Икономикапреди 3 дни
„Как да направя CV, което работи! – Ще работя през ваканцията 3“
-
Новинипреди 6 дни
Децата сеят бъдеще: Еко уроци в действие